A választók meghálálják az értük végzett munkát
Az elmúlt évek választásait tekintve, minden alkalommal kitűnik egy felsőháromszéki ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A magyar tanítók többletórái nemfizetésének elrendelése mellett a már lemondatott tanügyminiszter, Popa Valentin másik nagyszerű elvárást fogalmazott meg az ominózus júliusi, 4165-ös rendeletében: a tanároknak papíron is meg kell indokolni, hogy napi 8 órában mit tesznek a nebulókért, mivel töltik idejüket a letanított órák után. A tanári foglalkozás pedig nem gyári vagy irodai munka, ahol 8 óra után bezárod magad után az ajtót, és a magad dolgai után nézel.
Az elvárás nonszensz, abszurd – summázta véleményét Kiss Imre tanfelügyelő. – Nem lehet összehasonlítani a tanári munkát a gyári tevékenységgel, hiszen lehet, hogy 4-6 óra megtartása után elmegy a tanár a piacra, ügyes-bajos dolgait intézi, de éjszakába nyúlóan dolgozatot javít, hétvégén diákot korrepetál vagy versenyre készít fel, esetleg kétnapos kirándulásra viszi őket, ahol állandó felügyeletet biztosít. Szakközépiskolákban pedig, ahol a gyakorlati és elméleti tevékenységek hetenként váltják egymást, sokszor a tanár egyik héten 3 órát ül egy nap az iskolában, másikban viszont 12-t, annak függvényében, hogy diákjainak éppen iskola vagy gyakorlat van. Az ott tanító tanárok normáit, azaz a 34 hétre számított 18 órából adódó 612 órát egy évre számolják, nem heti lebontásban. Így egyáltalán nem lehet érvényesíteni ezt az elvárást, de erre már nem tér ki külön a rendelet. Mint ahogy arra sem, hogy ha netán többet dolgozik a tanár a 40 óránál, akkor azt is el kellene számolni.
A rendelet alkalmazása mindezek ellenére kötelező, de sok zavart szül. Nincs egységes gyakorlat az alkalmazásában, van iskola – ilyen a Mikes Kelemen Elméleti Líceum például – ahol már a jelenléti naplóba bevezetik ezeket az órán kívüli tevékenységeket is, van, ahol csak egy havi jelentést kérnek. Hiszen még hetekre lebontva sem egységes a ledolgozott órák száma, versenyperiódusban, vagy ha kirándulni viszik a nebulókat, három másik hétre való munkaórát lehet elszámolni.
A miniszteri rendelet azért született, hogy a tanárok formálisan is igazolják, megérdemlik heti 40 órára számított fizetésüket. Holott mindenki számára nyilvánvaló, a tanári hivatással összeegyeztethetetlen 8 óra után „lehúzni a rolót”.
Ami pedig a magyar tanítók többlet magyaróráiért járó javadalmazást illeti – ez havi 5-600 lej is lehet – csak úgy lehet elérni, ha a parlament törvényben vonja vissza a miniszteri rendeletet, ez a tervezet már iktatva van, hogy mikor tárgyalják, az már nem a szakszervezeten múlik – mondta Nagy Gábor, a Szabad Szakszervezetek Országos Szövetségének helyi elnöke (az oktatási tárcát ideiglenesen vezető Rovana Plumb hétfő este írta alá a miniszteri rendeletet, amely megszünteti az idén nyáron keletkezett diszkriminációt az elemi oktatásban – szerk.). <<