Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Tájfun pusztított Japánban

Tájfun pusztított Japánban Kovászna megye

Tízen meghaltak, több százan megsérültek, egymillióan maradtak áram nélkül, miután az utóbbi negyed század legerősebb tájfunja söpört végig Japánon. A gyárakban felfüggesztették a termelést, az üzletek és iskolák zárva tartanak. Több száz repülő-, komp- és vonatjáratot kellett törölni.

A Kanszai Nemzetközi Repülőtér el lett vágva a külvilágtól, miután egy 2500 tonnás tankhajó nekiütközött az utasterminálhoz vezető egyetlen út egyik hidjába. Ezreknek kellett az éjszakát a részlegesen elöntött létesítményben tölteniük. A reggeli órákban hajókkal és buszokkal szállították a szárazföldre a reptéren ragadt utasokat.

A kifutópályákat is elöntötte a víz, miután magas hullámok csaptak a létesítmény területére, megszakítva az áramszolgáltatást és elöntve épületeket. Szerda délre több száz embert szállítottak komppal biztonságos helyre, de még mindig több mint kétezer ember várja, hogy kimentsék. A már megmenekült utasok arról számoltak be, hogy bizonytalanságban töltötték az éjszakát, mivel áram hiányában semmilyen szolgáltatás vagy információ nem volt elérhető a reptéren.

Egyelőre nincs információ arról, hogy mikor nyílhat meg újra a napi több mint 400 járatot fogadó repülőtér, de Shinzo Abe miniszterelnök Twitter oldalán biztosította a lakosságot, hogy mindent megtesznek a mielőbbi újraindulás érdekében.

Összesen 2,4 millió háztartás maradt áram nélkül az országban és reggelig csupán ezek felében sikerült helyreállítani a szolgáltatást. A tájfun érkezése előtt több mint 1,2 millió embernek tanácsolták, hogy hagyják el otthonaikat Kansai körzetben, Japán egyik legjelentősebb ipari központjában. A helyi sajtó szerint körülbelül 16.000 embert töltötte az éjszakát menhelyeken.

Japán partjait rendszeresen elérik erős tájfunok a nyári-őszi időszakban, melyek árvizeket és földcsuszamlásokat okoznak, de a Jebi tájfun a megszokottnál nagyobb kárt tett régió infrastruktúrájában. Ennek ellenére a keddi tájfun távolról sem a leghalálosabb az utóbbi évek viharai közül. 2011-ben a Talas tájfun legalább 82 emberéletet követelt, 2013-ban pedig egy Tokió déli részét sújtó viharban 40 ember vesztette életét. Idén a heves esőzések okoztak gondot az ország nyugati részén, az áradásokban több mint 200 ember hunyt el.

(Daily Mail)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás