Olcsóbb lett a vagyonmegosztási pereskedés
A mindent átfogó dráguláshullám elkerülte a vagyonmegosztási perek költségét, egy tö...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Nyakunkon az influenzajárvány, de a szakemberek úgy látják, még mindig nem késő beadatni a védőoltást. Az grippe elleni vakcinákról (és nemcsak), ezek hiányáról beszélgettünk dr. Antal Álmossal, a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház orvos igazgatójával, illetve dr. Sánta Ferenccel, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság járványtani főorvosával.
Dr. Sánta Ferenc szerint egyre aggasztóbb jelenség a védőoltások visszautasítása.
– Sokat hallom, hogy „hagymát, szalonnát eszem”, ezért nincs szükségem védőoltásra, vagy, hogy „én sosem leszek beteg”. Ezekkel elbagatellizálják az oltások fontosságát. Az viszont tény, hogy Háromszéken csökkent a grippé elleni ingyenes vakcinák elfogadásának aránya. Az emberek bizalmatlanok – magyarázta a járványtani szakember, hangsúlyozva, hogy az orvostudomány legcsodálatosabb része a megelőzés.
– A tetanusz is itt van körülöttünk, akárki befertőződhetne, mégis az oltásoknak köszönhetően nagyon ritka a fertőzés. Sokan azzal érvelnek ellene, hogy kik és mit nyernek ezen. Semmit nem oltunk pénzügyi meggondolásból! Csak veszélyes betegségekre kísérleteznek ki oltásokat – hangsúlyozta.
Érdeklődésünkre dr. Sánta elismerte, hogy a Sabin-csepp (járványos gyermekbénulás elleni) oltásnál egy a millióhoz az esélye annak, hogy a legyengített poliovírus bénulást okozzon. Háromszéken egyetlenegy bizonyítható esetről – a tudományos statisztikai előszámítások ellenére – sem tudnak.
– Sokan alaptalan, nem tudományos írásokat olvasgatnak az interneten, megijednek, de nem keresik a szervezett, megalapozott tájékoztatókat – összegzett a járványtani főorvos, elárulva, hogy Romániában a TBC elleni harcban is előfordultak bakik, ám nem a védőoltás, hanem – az amúgy nagyon pici – a dózis helytelen kimérése, a rosszul történt oltás miatt.
Dr. Antal Álmos igazgató érdeklődésünkre elmondta, hogy az Európa-szerte jegyzett influenzajárványban – ebben a szezonban – elhunyt személyek „beoltatlanok” voltak.
A kórházban – „terepen” – a különféle betegségekkel fertőzött páciensekkel napi rendszerességgel találkozó szakember kifejtette, az emberek félnek az oltásoktól, több nevelőprogram kéne ezen a téren.
– Ahhoz, hogy megelőzzél egy járványt, a lakosság 15%-át be kell oltani. Amíg ez nem történik meg, addig nem beszélhetünk megelőzésről. A kórházi személyzet például bérmentve kapott védőoltásokat, mégis találkoztam a folyósón alkalmazottal, akin látszott, hogy beteg. Rákérdeztem, hogy beoltatta-e magát, amire nemmel válaszolt. Ez felelőtlenség! Kötelezően nem oltathatom be a személyzetet, még akkor sem, ha utólag egyesek betegen járkálnak a személyzet, más betegek között, terjesztik a járványt – háborgott az orvos igazgató.
Dr. Antal összegzésképpen elmondta, még most sem késő a vakcina beadatása, ám ezúttal mellé szerencse is kell társuljon, hiszen az ellenanyagok kialakulásáig nem szabad lebetegedni. Óvintézkedésként kerülni kell a közösségeket addig, amíg kialakulnak az ellenanyagok (2–3 hetes periódus). <<