Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Te hogy látod?

Hogyan látják a gyerekek a bántalmazást? – ezzel a címmel indít kérdőíves felmérést a Gyulafehérvári Caritas. A felmérés célja, hogy kiderüljön, hogyan lehet támogatni a közösségeket, milyen megerősítésre van szüksége a szülőknek, szakembereknek, gyerekeknek ahhoz, hogy tudatosan és kevésbé védtelenül nézzenek szembe a bántalmazó helyzetekkel.

A gyerekek bántalmazásáról legtöbbször a család vagy az iskola vonatkozásában beszélünk, pedig a gyerekek könnyen kerülnek bántó vagy erőszakos helyzetekbe máshol is – például a sportpályán, a bevásárlóközpontban, a lépcsőházban, buszon, nyilvános mosdóban, orvosi vizsgálóban vagy a parkban. Ebből az indíttatásból kerül sor a felmérésre, melynek során azt vizsgálják, hogy mitől függ, hogy a bántalmazási helyzetekben hogyan reagálnak a gyerekek. Továbbmennek, mintha mi sem történt volna? Felvállalják, és konfrontálódnak? Elmondják másoknak? Kikre számíthatnak ilyen helyzetekben?
Az online kérdőíveket anonim tölthetik ki 13–17 éves fiatalok, a cél pedig, hogy feltérképezzék a helyzetet, és segítséget nyújtsanak a problémák megoldásában. A Caritas munkatársai kifejtették: az erőszakmentes gyermekkor azon is múlik, hogy mennyire biztonságos az a közösség, ahol a gyerekek felnőnek:

észreveszik-e, elfogadhatónak tekintik-e az erőszakot. A felnőttek erőszakhoz való viszonyát vizsgáló kérdőív, és egy település életét vizsgáló fókuszcsoport mellett a Te hogy látod? című kérdőívek lehetővé teszik, hogy a gyerekek véleményét is figyelembe vegyük a témában.

A felmérés május 15. – június 30. között zajlik a Caritas weboldalán. A kutatás adatfelvétele névtelenül történik, így a résztvevő gyerekek nem beazonosíthatóak. A felmérés három kérdéskörből áll: az elsőben és a másodikban azonos helyzetekkel, de más kérdésekkel találkoznak a gyerekek. A kérdések a tájékoztatás és a környezet szerepét, illetve az észlelt társas támogatottságot vizsgálják. A kutatás egyébként nemzetközi együttműködésben, 5 országban zajlik (Albánia, Magyarország, Moldova, Románia, Szlovákia). Az eredmények alapján a közösségek megerősítésére készült szakmai javaslatot a Gyulafehérvári Caritas weboldalán teszik közzé 2021 végén.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás