Elgondolkodtató – és sajnos nem új keletű – baleset történt hétfőn Sepsiszentgyörgyön, a Cserey Jánosné utcában, amikor egy felelőtlen szekeres miatt két személygépkocsi is megrongálódott. A vétkes kikötötte a lovat a szekér elől, leszerelte az azonosító tábláját, majd kereket oldott a helyszínről.
Az eset akár banális történetnek is számíthatna, hiszen szerencsére senki nem sérült, csak anyagi károk keletkeztek, tehát a tulajdonosok civilizáltan, egymás között is rendezhetnék a kártérítést, ha lenne, akivel tárgyalóasztalhoz ülni. Mint az később kiderült, a baleset okozói őrkői romák voltak, a kárvallottakat pedig azzal „vigasztalta” a rendőrség, a tapasztalat azt mutatja, maradnak a kárral.
„Kétszer riasztottuk a rendőrséget a 112-es hívószámon, ám nem akartak kijönni a helyszínre. Végül egy járőröző egységet sikerült felkutatni, és a helyszínre hívni, hogy megállapítsák a károkat, és előállítsák a tetteseket. Az egyenruhás megkérdezte, van-e hasonló eseteket is lefödő biztosításom. Mondtam nincs, erre rávágta, hogy akkor maradok a kárral, és van 30 napom azok kijavíttatására, illetve megnyugtatott, hogy abban az esetben, ha megkerülne is a tettes, ez úgysem lenne fizetőképes, mert valószínűleg nincs munkahelye, és a nevén sem szerepelnek javak” – panaszolták el a sajtónak az érintettek.
Tóth-Birtan Csaba sepsiszentgyörgyi alpolgármester érdeklődésünkre elmondta, ilyen esetekben – ha kézre is kerül a tettes –, a büntetés „nem ér célba”.
– Ezek a kiszabott, ám be ne hajtott pénzek, bírságok bizonyos százaléknál a hivatalnak a következő évi költségnövelését is akadályozhatják. Aggasztóbb viszont, hogy a bírságnak nincs a társadalom számára hasznos hatása: a tettes rájön, hogy megúszhatja, és következőkor sem lesz óvatosabb. A bírságot át lehet ugyan alakítani társadalmi munkává, ám ez körülményes, időigényes, és jogászaink is hasznosabb dolgokkal vannak lefoglalva. Ez egy ördögi kör, ha a tettest nagy nehezen, több év múlva munkára is fogják, már nem tudatosul benne, hogy miért kell dolgozzon – magyarázta az alpolgármester.
Tőle tudtuk meg, hogy a hivatal igyekszik az ilyen eseteket megelőzni, utólag is kezelni, éppen ezért az Őrkőn van 3 – a roma közösség tagjai közül kiválasztott – alkalmazottjuk, akik tanítgatják, nevelgetik társaikat.
– A közösséget nem büntethetjük egy felelőtlen egyén miatt! Egy ilyen incidens feszültségeket kelt. Az őrkői három alkalmazottunkat a negyedbeliek „bírókként”, de „spicliként” is emlegetik, de hatalmukat csak addig ismerik el a negyedben, amíg békén hagyják a saját közösségük tagjait – avatott be az elöljáró.
Tolvaj-Marin Nicoleta, a megyei rendőrség szóvivője kifejtette, nyomozás indult az ügyben, az érintettek pedig peres, civil úton követelhetik a károk megtérítését: hangsúlyozta, hogy a szokványos közúti balestektől (amelyek csak koccanással, anyagi károkkal végződnek) eltérően, ez az incidens azért kivételes, mert a törvény nem írja elő, hogy a szekértulajdonosok biztosítást kössenek.
– A rendőrség csak abban segíthet, hogy felkutatja a tetteseket, illetve megbírságolja ezeket – összegzett.
Töketlen igazságszolgáltatás. A cigánynak csupán jogai vannak, kötelezettségei nem. Ne csodálkozzunk ha a fejünkre nőttek.