Átszervezik a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház osztályait, megemlik a kapacitást, alkalmazkodva a jelenlegi állapotokhoz – mondta online sajtótájékoztatón a kórház menedzsere András Nagy Róbert. Az átrendezés, fertőtlenítés és osztályok kialakítása már elkezdődött.
Ezek az átszervezések már szerdán megkezdődtek, elfogadták a felkészülési tervet, hogy miként fogadják a koronavírusos betegeket. Zajlik az osztályok kiürítése, az átszervezés és fertőtlenítés – mondta András Nagy Róbert, menedzser.
A főépületet átadják a koronavírusos esetek kezelésére
A fertőző épületét meghagyták úgynevezett tartalék épületnek, a főépületet pedig átadják a koronavírusos betegek kezelésére – ez az egyik legfontosabb intézkedés. Az intenzív terápia a jelenlegi a helyén megmarad, ott kezelik a pozitív teszttel érkező betegeket, mivel itt nagyobb kapacitást tudnak biztosítani, mint a fertőző osztályon, annak rendeltetése a jövőben a kisegítő személyzet és a kevésbé súlyos koronavírusos betegeknek, illetve a gyanús eseteknek az elkülönítésére szolgál. A főépületet fenntartják a COVID19-cel fertőzött súlyosabb esetek kezelésére, valamint kettéválasztják a radiológiai osztályt is. A főépületben marad a koronavírusos és koronavírus gyanúval érkező betegek számára a radiológia, míg a belgyógyászat épületébe költözik az MR és a sürgősségi CT, illetve más patológiák diagnosztizálása.
Átcsoportosítják az osztályokat
A belgyógyászat épületében hagyják, de kevesebb ágyszámmal működik a neurológia, kardiológia, gyerekgyógyászat, valamint a más belgyógyászati eseteket is itt látják el. A régi kórház épületébe csoportosítják át a belgyógyászati eseteket, illetve a szemészeti osztály helyére kerül a sebészet, ahol sürgősségi sebészeti beavatkozásokat tudnak végeznek ezután és két műtőt is kialakítanak. Az ortopédia az orrfül-gégészet helyére kerül külön műtővel az osztály részére.
Az intenzív osztály lezárása áthúzta a az onkológiai kezelésre várók helyzetét – magyarázta az igazgató, és mivel jelen pillanatban nagyon kitett betegekről van szó és nem akarják veszélyes helyzetbe sodorni őket. Az az elképzelés, hogy felköltöztetik a fertőző épületébe a tüdőgyógyászatot és ők látják el a COVID-gyanús betegek és más tüdőgyógyászati patológiák kezelését is. Amikor kiürítették és fertőtlenítették a tüdőgyógyászatot, az épület felső szintjén, külön bejárattal, a főbejárattól elválasztva oldják meg az onkológiai betegek bejárását és a tüdőkórház épületében lesznek kezelve a jövőben.
– Azt szeretnénk, hogy akinek nem halaszható a kemoterápiája, őket ebben az időszakban is fogadják – mondta az igazgató.
A kórházigazgató azt is elmondta, annak ellenére, hogy a tegnap pozitívan tesztelt egyik beteg megfordult a sürgősségen, nem indokolt annak bezárása, ugyanis nem volt akkora kontaktja a betegnek. Elsődleges kontakt a szemtől szemben való érintkezés, ráköhögés vagy tüsszögés a beteg részéről másokra – hangsúlyozta az igazgató.
Negyedére csökkent a sürgős esetek száma
Az egészségügyi intézményben egyébként negyedére csökkent a sürgősségi esetek száma, korábban napi 100 esettel is jelentkeztek, a napokban mintegy 30 eset volt. A kórház kapacitását egyébként 100 betegről 350-re növelték. Ez a vírusjárvány átalakítja az egészségügyi rendszert – mondta az igazgató, hozzátéve, hogy most látni, hogy melyek az igazán sürgős esetek. Azt is elmondta, a kórház alkalmazottai idegesek és feszített tempóban dolgoznak, viszont nincs pánik, felmérik a helyzetet és reméli nem jön el az az idő, hogy a személyzet még inkább megfertőződik és néhány hónap múlva majd úgy emlékszik mindenki, hogy potyára volt az idegeskedés.
Persze ohy csökkent a sürgősségi esetek száma amikor a kapus nem engedi be a betsegeket a kapunál, 77 éves bácsit Urológiai problémával elkuldtek a kaputól