Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell
Ez évben 100, jövőre további 41 okoskukát állítanak működésbe Sepsiszentgyörgyön Az ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A feltárást Sztáncsuj Sándor József régész vezeti, két kollégájával, valamint technikusokkal dolgozik a helyszínen. Az ásatást júniusban kezdték meg, és a tervek szerint egy héten belül be is fejezik.
Sztáncsuj Sándor József lapunknak elmondta, a munkájuknak két célja van: az egyik, hogy a régészeti kutatás által eleget tesznek a törvény által előírt követelményeknek (lévén, hogy műemlék templomról van szó, a felújításhoz szükséges procedúra ezt megköveteli). Másrészt a feltárás során építészeti nyomok, leletek kerülnek elő, amelyek abban segítik a kutatókat, hogy jobban megismerhessék a templom történetét.
Megtudtuk, a jelenleg is álló, késő-gótikus templom a 15. század folyamán épülhetett, azonban a feltárás következtében olyan ténnyel is szembesültek a régészek, amire tulajdonképpen számítottak: a helyén már állott egy kisebb, talán a 13-14. században épült templom. Ennek pontos korát nehéz megállapítani, mert szinte teljes egészében elbontották az újabb megépítésekor.
A jelenlegi templom természetesen eredetileg katolikus templomként szolgált, csak később, a 16. század végén, 17. század elején, a protestantizmus elterjedésével lett református. Ekkor átalakítják, többek között elbontják a sekrestyét, a 18–19. században pedig karzatot építenek. Szintén a protestáns időkben került oda a szószék is. A jelenleg is látható gótikus bordák tartókövei arra emlékeztetnek rá, hogy boltozott templom volt.
A feltárás során sírokat is találtak a templom alatt, ugyanis régebb ide temették az egyházi elöljárókat, papokat. A leletek arra engednek következtetni, hogy még az előző templom idejéből is vannak ott sírok, amiket századokkal később, amikor ismét temettek oda egyházi személyeket, megrongáltak a temetkezők.
Ugyancsak a feltárás során kora-középkori, illetve népvándorlás-kori kerámiát is találtak, ami azt igazolhatja, hogy már jóval a templomok építése előtt laktak ott emberek. A zabolai vártemplomnál történő régészeti feltárás leleteit a Székely Nemzeti Múzeumba kerülnek.
Beke Tivadar zabolai lelkipásztor lapunknak elmondta, a templomot teljesen felújítják, míg a várfalat csak részlegesen. A felújítási munkálat részleteire még visszatérünk.
Jó lenne többet megtudni a régészeti feltárásokról.