Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Terepszemle a rendháznál

Terepszemle a rendháznál Kovászna megye

Látványos a haladás a kézdivásárhelyi, kantai minorita rendháznál. Ha minden jól megy, az épületet még idén befejezhetik. Amint arról a kézdivásárhelyi körképünkben beszámoltunk, hétfőn tért vissza a téli vakációból a minorita rendháznál tevékenykedő munkacsoport, így terepszemlét tartottunk az építkezésnél.

Bokor Tibor polgármester már az idei munkálat első napján megnézte, hogy eddig miként haladtak, mi a tegnap néztünk be a város egyik legnagyobb, 4400 négyzetméteres épületébe.
A fejlődés kétségkívül nagyon látványos, hiszen van összehasonlítási alapunk, miután múlt év őszén alkalmunk nyílt a különleges pincétől a padlástérig összejárni az épületet. Mostanra több helyen betonoztak, tartófalakat építettek és a víz- és fűtésrendszer, valamint a villanyhálózat is körvonalazódik.
Tegnap reggel a majdani padlótartó elemeket szerelték a munkások, úgy néz ki, hogy a vaselemek fogják tartani a padlózatot, amik a boltívek fölött jó pár centivel helyezkednek el.

Ezekre azért van szükség, mert a boltívek gyakorlatilag látványelemek, tartószerepük semmi sincs, amint azt a szakemberek tavaly is elmagyarázták. Így az épületben csak nagyon óvatosan lehet mozogni, egy munkás elmondta, hogy ők is csak indokolt esetben lépnek a fordított kagylóra hasonlító ívekre, mert félnek attól, hogy az beszakadhat alattuk. Az épületben úgy lehet járni, hogy a hegesztett elemekre padlódeszkákat helyeztek.

Hirdetés
Hirdetés

Titáni munkáról van szó, hiszen a hetvenes években részben kiégett, a földrengések áldozatává vált épület eléggé sajátos, a szegények technikája révén épült, maguk a mérnökök is elámultak azon, hogy milyen egyedi módszerek segítségével sikerült a falakat ennyi időn át egyben tartani, hiszen vegyes falazással, részben kövek, illetve téglák felhasználásával húzták fel az épületet, a hamis boltívek hulladékkal voltak feltöltve és szintezve, a külső falakat pedig összekötő vassodronyok tartották. Ezek a padláson jól láthatóak, viszont most új építésű tartófalak veszik át a szerepüket. Tavaly az egyik mérnök elmondta: ha a sodronyt lábbal „megpumpálta”, szemmel látható volt a külső fal mozgása.

Az épületben teljes egészében le van verve a vakolat, hogy a falak száradni tudjanak. Egy-egy helyen azért hagyták meg a vakolatot, hogy a stukkókról mintát tudjanak venni, ugyanis kikötés, hogy mindent eredeti állapotában kell visszaépíteni. Benéztünk volna az egyik talán leglátványosabb terembe, a régi étkezdébe, amelynek boltívei nagyrészt leszakadtak, de a bejárat le volt nájlonozva, bent meg sűrű fa tartóoszlopok vannak, vélhetően pótolták a hiányzó részeket. A padlásra nehezen tudtunk felmenni: hullámos beton van öntve, feltételezzük, hogy arra kerül majd rá a lépcsőrész.

Amint arról beszámoltunk, az épület a befejezését követően Böjte Csaba ferences testvér alapítványának használatába kerül, kézműves iskolát alakítanak majd ki a Nagy Mózes Gimnáziummal szembeni patinás ingatlanban, amelynek belső udvara vélhetően koncertek lebonyolítására is alkalmas lesz, kitűnő akusztikájának köszönhetően.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. január 16., 11:15
    ÉRTÉKELÉS: 13

    Nagyon örvendetes dolog, felajánlanám mint volt építésztechnikus önkéntes segítségemet ha valamiben segíthetek, naponta is kész vagyok, örömmel csinálnám. Tehát , hogy érthetőbb legyen díjmentesen tennék valamit a városért, a jövőért. Barabás Ibolya volt diriginte de santier, majd telekkönyvvezető. Teefon 0745326917.