Egy hónap körülire csökkent a várakozási idő az elméleti és gyakorlati sofőrvizsga között
Egy évtized óta nem látott módon, egy hónap körülire csökkent a várakozási idő a gép...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A szakirodalom elsősorban a légúti nehézségeket emeli ki tipikus tünetekként, de említ még számos furcsa, koronavírusra utaló jelenséget, mint amilyenek a lábujjakon megjelenő bevérzéses sebek, vagy sokféle bőrtünet (hólyagok, kiütések), esetleg neurológiai tünetek, mint a szaglás- és ízlelésvesztés (amely bizonyítja, hogy az agyban levő, ezen érzetekért felelős központokat is elérte a vírus), vagy főleg az időseknél jelentkező zavart állapotok.
Az említett furcsaságokat csak a szakirodalomból ismeri Nagy Réka doktornő is, tapasztalata szerint a betegek 99%-a lázról, száraz köhögésről, légszomjról panaszkodik, illetve a vírusos betegségnek megfelelő vérkép-elváltozások figyelhetők meg náluk. A betegek 1–2%-nál jelentkezik az ízlelés és szaglás elvesztése, de a kórházban kezelt 200-nál több betegnél a légúti tünetek domináltak. A magas láz főleg a heveny tüdőgyulladást mutató betegeknél tartott ki akár egy hétig is, de ez csak az esetek 2–3%-ra volt jellemző, nagyrészük minimális légszomj és köhögés mellett, szubfebrilis, 37 fok körüli hőmérsékletet regisztrált.
Súlyosabb eseteknél, főleg krónikus betegeknél tapasztalták a szövődményként, nem tünetként jelentkező veseelégtelenséget, szívizomgyulladást, gyomorpanaszokat, illetve a koronavírusos tüdőgyulladás imagisztikai képe is eltér a bakteriális eredetű által okozott, tüdőlebenyeket érintő formától: a esetükben diffúz, mind a két tüdőszárnyat érintő gyulladást mutat a gép, gócszerű beszűrődésekkel. Csak végső megoldásként intubálták a betegeket, mondja a doktornő, kettőjüknek (50 és 60 év közöttiek) sikerült legyűrni a betegséget, noha ők sem voltak mentesek olyan társbetegségektől, amelyekbe kevésbé szerencsés vagy idősebb páciensek belehaltak. Az elhalálozottaknak súlyos komorbiditásai voltak, szív- és tüdőproblémák, cukorbetegség, elhízás. Utóbbi akkor is magas kockázatot jelent a fertőzötteknek, ha nem társul cukorbetegséggel, viszont általában emellett magas a vérzsír, valószínűleg másképp működik a szív- és érrendszer, a tromboembóliák, a véralvadási zavarok is gyakoribbak náluk, számolt be a főorvosnő.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy nap mint nap sűrű vírusfelhőben járván, fél-e Nagy Réka a fertőzéstől, védekezik-e valamilyen speciális módon, a védőruhát leszámítva. A válasz nemleges volt. „Én infektológus vagyok, egyébként is félhetnék a tébécétől, polirezisztens baktériumoktól és egyebektől”, indokolta a doktornő, aki ősztől tavaszig a járványtól függetlenül is szedi a C- és D-vitamint, egyébként pedig elegendőnek tartja a nagy nyilvánosságnak is ajánlott védekezési módszereket.