Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Tíz év alatt több mint 250 hajléktalannak nyújtottak segítséget

Tíz év alatt több mint 250 hajléktalannak nyújtottak segítséget Kovászna megye

A Romániai Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi fiókszervezete a minap emlékezett és emlékeztetett arra, hogy tíz évvel ezelőtt vette át Sepsiszentgyörgy önkormányzatától a helyi hajléktalanszálló gondnokságát. Egy évtized alatt 262 háromszéki hajléktalannak tudtak segíteni.

A kerek évforduló alkalmából Sepsiszentgyörgyön, egy amerikai börtönre utalva Sing-Sing néven emlegetett szociális tömbház udvarán szerveztek sajátságos ünnepséget. Képviseltették magukat azok a hivatalok, intézmények, cégek stb., amelyek a menhely fenntartásában nyújtottak valamilyen támogatást.

Egyebek között elhangzott, hogy a menhelyen 2012 után nyilvántartásba vett 262 ember közül 63-nak sikerült oly módon támogatást nyújtani, hogy nemcsak időszakos szállást és ellátást biztosítottak a számukra, hanem személyi tanácsadással, pszichológusi asszisztenciával segítettek nekik „visszatérni” a társadalmi életbe.

A Máltai Szeretetszolgálat munkatársai egy nem túl szívderítő környezetben is melegséget, szépséget teremtenek a hajléktalanoknak. Fotó: Máltai Szeretetszolgálat Sepsiszentgyörgy/Facebook

Az első és nagyon fontos lépés az volt, hogy megfelelő, munkahelyet találtak nekik. Ugyanakkor nyolc személyt idősotthonokban sikerült elhelyezni. Tíz év alatt a hajléktalan szállót igénybe vevők közül 45 elhunyt. Előfordultak olyan esetek, hogy a hajléktalan szállón elhunytak némelyikét a szeretetszolgálat munkaközössége kísérte utolsó útjára. 

Rengeteg türelemre és áldozatkészségre van szükség

Tischler Ferenc, a Romániai Máltai Szeretetszolgálat főtitkára a sepsiszentgyörgyi évfordulós találkozón rámutatott, a munkájuk nem könnyű, rengeteg türelmet és áldozatkészséget igényel, de a keresztény szervezet elveiből és az emberi szívből eredő segítőkészség rendkívüli elégtétellel jár.

„Függetlenül attól, hogy valaki a Máltai Szeretetszolgálat alkalmazottja vagy önkéntese, ő nem szolgáltatást nyújt, hanem a szívét kínálja egy eszméért, és a szívét odaadva, az eredmények gyorsabban jönnek, a motiváció erősebb, az elégtétel és az elismerés ehhez méltó” – mondotta Tischler Ferenc. 

A sepsiszentgyörgyi hajléktalanszállónak, éjszakai menhelynek jelenleg 9 alkalmazottja van, köztük egy orvos, egy pszichológus, további egy pedig szociális jellegű feladatokra képzett személy. Három alkalmazott a nappali szociális központban tevékenykedik, itt főleg olyan személyeknek nyújtanak segítséget, akiknek szállásuk ugyan van, de folyamatosan élelmiszersegélyekre stb. szorulnak. Mindkét szociális létesítmény meglehetősen szigorú szabályok alapján működik, a rászorulóknak igyekezniük kell betartani ezeket.

A hétköznapok között a jobbak, amikor közösen főzhetnek a szabadban ebédet, a nappali foglalkoztatás részeként. Fotó: Máltai Szeretetszolgálat Sepsiszentgyörgy/Facebook

Az éjszakai és nappali menhelyet igénybe vevőknek lehetőségük van ingyenesen mosni, tisztálkodni, pihenni, televíziót nézni, különféle képzéseken részt venni. Szociológiai felmérések, adatgyűjtések szerint a hajléktalanná válás két legfőbb eredője a túlzott alkoholfogyasztás és a gyakran ezzel összefüggésbe hozható családi okok.

A tízéves évforduló időszakában a sepsiszentgyörgyi éjszakai és nappali menhelynek 20 állandó és 15 időszakos lakója van. A legfiatalabb 20 éves, a legidősebb 76. Általában a hideg évszakokban emelkedik a számuk. A téli időszámítás (óraátállítás) napjától kezdődően az éjszakai menhelyen 18 órától lehet jelentkezni, és reggel 8-kor kell távozni.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások