Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Tizenkilenc település közös értékei, kulturális kincsei öröklődnek

Tizenkilenc település közös értékei, kulturális kincsei öröklődnek Kovászna megye

Őrzik és éltetik az erdővidéki kultúrát, immár harmincadik éve a térség tizenkilenc településén. Október második hetén zajlottak ugyanis az Erdővidéki Közművelődési Napok, pontosan harminc különböző programmal, Alsórákostól egészen Zalánpatakig. Az Erdővidék Kultúrájáért Díjat ezúttal a Zakariás Erzsébet néprajzkutatónak ítélték.

Hirdetés
Hirdetés

Kulturális feltöltődésről szólt október második hete Erdővidéken, ahol a rendezvénysorozat keretében minden településre jutott legalább egy a népzenei, filmes, irodalmi, vagy művészeti program. Zenészek, néprajzkutatók, írók és újságírók, művészek és táncosok segítségével sikerült összefogni a Közművelődési Napokat. Az egyik legfontosabb mozzanatot idén is a díjátadó képezte.

Kutatói tevékenységéért ismerték el

Az Erdővidék Kultúrájáért Díjat idén Zakariás Erzsébet kutatót illette meg. A díj, amellyel a Gaál Mózes Közművelődési Egyesület évente elismeri az Erdővidék értékeinek megőrzéséért munkálkodó, a térség hírnevét gyarapító személyek tevékenységét, okkal ítélték idén a néprajzkutatónak: részt vett a Kriza János Néprajzi Társaság megalapításában és működésében, létrehozta a Kolozsvári Állami Magyar Színház dokumentációs tárát, kutatta és kötetbe foglalta az erdővidéki asszonyéletet. Zenélt, részese volt az erdélyi táncház-mozgalom elindításának. Az ünnepélyes díjátadót zeneszó kísérte, laudációt Pozsony Ferenc néprajzkutató és egyetemi tanár mondott.

Fotó: Demeter Zoltán

A baróti Művelődési Házban tartott, szerda esti díjátadó ünnepi hangulatban zajlott, de a hét első felében más érdekességek is tarkították a programot. Barótra látogatott Kádár Annamária pszichológus érzelmi intelligencia fejlesztését tárgyaló előadásával, míg Nagyajta néptáncelőadásnak adott otthon. Ami a zenét illeti, Bodoson és Bölönben hangszerbemutatón vehettek részt gyerekek és felnőttek is. Alsórákoson és Apácán a Kalapszalag interaktív zenés gyermekfoglalkozással kedveskedtek a kicsiknek.

Átérezni, értékelni

Erdővidék községeiben minden nap sorra követték egymást a könyv- és filmbemutatók, gyerekprogramok, népzene- és néptáncelőadások, színdarabok. Ezeket valójában a közösség tette igazán sikeressé, hiszen mindenhol volt érdeklődő a programokra. Ürmösön például nagybaconiak táncoltak, felsőrákosiak énekeltek százötven fős közönség előtt, de a Zalánpatakon szervezett néptáncelőadást is nagyra értékelték a helyiek, a falu ugyanis nem olyan rég vált részévé az eseménysorozatnak.

Fotó: Farkas Orsolya

Ennek kapcsán Szotyori Angéla községvezető úgy fogalmazott: „Hatalmas kincs ez számunkra, mert benne van a múltunk, nyelvünk, közösségi emlékezetünk, zenénk, hitünk, minden ami magyarrá tesz bennünket.” Ugyanekkora örömmel, telt házzal fogadták a Gaál Mózes Általános Iskola diákjai a budapesti Alma Együttest is, akik sok gyermeknek szereztek vidám pillanatokat, de érdeklődés övezte a Classical Singers Énekegyüttes Kálnoky-kastélyban szervezett fellépését is. Különleges módon szólította meg a közösséget az erdőfülei Deák András és Szőcs Szilárd imázsfilmje is, amelyben látni, hallani, de érezni is lehet Erdővidék életteli lüktetését.

Határokon innen és túl

Harminc programból nehéz lenne kiválogatni a legérdekesebbeket, Hoffmann Edit ugyanis a baróti kórház messzenyúló történetéről mesélt, Préda Barna zalánpataki helytörténész, néprajzkutató pedig legújabb könyvét mutatta be. Ugyanakkor Lakatos Csilla Fedezzük fel Erdővidéket! Című honismereti munkafüzetének bemutatójára is begyűltek az érdeklődő szülők, pedagógusok, hiszen a több mint száz oldalas kiadvány egyedi, játékos módon szól a gyerekekhez, tanít és szórakoztat egyben. Mi több, a felnőtteknek is tartogat újdonságokat a térség természeti kincseiről, népi mesterségekről, szokásokról, híres erdővidéki szdmélyekről.

Fotó: Farkas Orsolya

A határainkon túlról különleges előadók látogattak Barótra: a Magyar Örökség díjról Böszörményi Gergely lemezkiadó, a Magyar Örökség és Európa Egyesület elnöke mesélt, míg Domonkos László budapesti író, újságíró Nagybaczoni Nagy Vilmos, a székely miniszter címmel tartott előadást. Csikány Tamás budapesti hadtörténész Olasztelekre látogatott, ahol a székely határőr-gyalogezredek történetéről készült kötetét mutatták be. Szombaton Kaiser Ferenc biztonságpolitikai szakértő az orosz-ukrán háborúról, az okokról és összefüggésekről, a nagyok játszmáiról és a kicsik veszteségeiről beszélt a baróti Művelődési Házban.

Fotó: Farkas Orsolya

A 30. Erdővidéki Közművelődési Napok Bibarcfalván színdarabbal, Olaszteleken bábszínházzal, Barótón pedig látványos tábortűzzel, gitáresttel és közös énekléssel búcsúzik Erdővidék Múzeumának udvarán. Az egyhetes, színvonalas rendezvénysorozatot a Gaál Mózes Közművelődési Egyesület, Erdővidék Múzeuma és Barót Város Önkormányzata állította össze. Főszervező Demeter László, az egyesület elnöke, Lakatos Csilla néprajzkutató és muzeológus, valamint Demeter Zoltán egyesületi titkár, művelődésszervező. 

Fotó: Farkas Orsolya

Fotó: Farkas Orsolya

Fotó: Farkas Orsolya

Fotó: Farkas Orsolya

Fotó: Farkas Orsolya

Fotó: Farkas Orsolya

Fotó: Farkas Orsolya

Fotó: Farkas Orsolya

Címlapfotó: Demeter Zoltán

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás