Tizennégy éves múltra tekint vissza a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA), amely az évek során számos közösségfejlesztő programot indított útjára a Kovászna megyei emberek életminőségének javítása és a helyi kezdeményezések támogatása érdekében.
Tavaly az Egy gyümölcsfa a jövő nemzedékének elnevezésű programban rekordszámú, 6705 darab őshonos gyümölcsfát osztottak ki Kovászna megye 12 településén. A tíz év után lezárult program ideje alatt 42 ezer csemetét osztottak szét, teljesen lefödve földrajzilag Háromszéket. A gyümölcsösök újjáélesztésére és a veszélyeztetett őshonos fajták megmentésére indított kezdeményezés során az emberek többfajta alma, körte, szilva, cseresznye, meggy vagy birs csemete közül választhattak. A fák egy része az alapítvány sepsikőröspataki csemetekertjéből származott, amelynek fejlesztése az idei év egyik prioritása lesz – osztotta meg a Székelyhonnal Bereczki Kinga, a sepsiszentgyörgyi székhelyű szervezet igazgatója.
A Nem térkép e táj! programra az alapítvány tavaly mintegy 30 ezer lejt fordított, amelyből 39 helyismereti kirándulás valósult meg, 1552 diák és 116 kísérő pedagógus részvételével. A programra Kovászna megyei tanintézmények pályázhatnak egy-egy előre eltervezett útvonallal, a kirándulás költségeit az alapítvány fedezi. A kezdeményezés célja Háromszék történelmi, természeti, gazdasági, kulturális és szellemi értékeinek a megismertetése a diákokkal. A program idei kiadását őszre tervezik, ehhez megfelelő számú partner bevonására lesz szükség – hangsúlyozta Bereczki Kinga.
A HKA egy másik, nagymúltú projektje a Közösségi Kártya program. A hűségkártya használatakor a vásárlót egy százalék kedvezmény illeti meg a vásárolt értékből, a partnerüzlet pedig ugyanennyit befizet a közösségi alapba. A kártyát csak helyi üzletekben és helyi vállalkozásoknál lehet használni, az alapba gyűlt összeget az alapítvány közösségi célok megvalósítására fordítja. Bereczki Kinga elmondása szerint a kezdeményezést idén elsősorban Erdővidéken szeretnék erősíteni, ahonnan két új lehetséges partnert jelentkezett a programba.
Eredményesek voltak a HKA természetvédelmi programjai is, amelyekben tavaly két cég is részt vett: az E.ON gázszolgáltató bekapcsolódott az Olt tisztításba és a Napkapu csemeteültetésbe, a Zambelli vállalatcsoport munkatársai, önkéntesei év végi szeretetprogramon vettek részt a Zathureczky Berta Idősek Otthonában. Egy örvendetes hírt is megosztott lapunkkal az igazgató: a Napkapu erdő felkerült a Magyar Közösségépítők Értékszövetsége által létrehozott Látópontok listájára, amely a Kárpát-medence azon helyszíneit gyűjti egybe, ahol jó helyi gyakorlatait, közösségi kezdeményezéseit lehet megismerni.
2023 szeptemberében zárult az alapítvány kétéves városfejlesztési tervének humánerőforrás része, a Prospera. A gazdaságilag elmaradt városrészek felzárkóztatását célzó projekt keretében 53 közösségi akció (sportnapok, kerekasztal-beszélgetés, lakossági fórum, takarítás) valósult meg összesen 807, a célcsoportba tartozó személy részvételével a Szépmező, Örkő és Csíki negyedekből.
Adománygyűjtés szempontjából a Civil Licit-módszer bizonyult a legsikeresebbnek, 2023-ban két esemény adománygyűjtésének lebonyolítására kérték fel a HKA-t. A tavaszi Rotary Bálon közel 200 adakozó 170.700 lejjel támogatást nyújtott a Kovászna Megyei Vöröskereszt Home Assist programjának (korszerű betegágyak otthoni betegeknek), valamint a Diakónia Keresztyén Alapítvány KinderEd programjának (délutáni foglalkoztató program szegény gyermekeknek). Az év végén Gyilkostón került sor a Székelyföldi Vállalkozók Báljára, ahol 55 támogató 135.600 lejt ajánlott fel három közösségi projekt támogatására.
A felsorolt projektek mellett, 2023-ban a HKA jelentős pénzügyi forrásokat tudott mozgósítani különböző közösségi célokra. Pályázati forrásokból és helyi adománygyűjtésből összesen 583.000 lej gyűlt össze, ebből 412.187 lejt fordítottak közösségi kezdeményezések megvalósítására.
„Jó évet zártunk, ami a közösségi programokba való bekapcsolódást, a cégek társadalmi felelősségének megnyilvánulását illeti. Voltak önkéntesek, voltak adakozók, és ezek eredményeképpen erősödik és tisztul a természetes környezetünk és lelkes civilek kapnak segítséget, erősítést nem hétköznapi feladatok vállalásához. Így épül és erősödik a közösségünk, emberi jócselekedetek megnyilvánulásában” – összegzett ki Bereczki Kinga, hozzátéve, hogy a korábbi években elindított kezdeményezeket idén is folyatni, erősíteni kívánják.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány 2010-ben jött létre Kovászna megyei értelmiségiek, vállalkozók és civil szervezeti képviselők kezdeményezésére. Küldetése a háromszéki emberek életének jobbá tétele az erőforrások mozgósításával és fejlesztésével, a helyi és regionális közösségi kezdeményezések megvalósítása érdekében. Lehetővé teszi, hogy különböző konstrukciók által a hasznosulható pénzek a lehető legjobban felhasználásra kerüljenek, és hosszútávon fejlesztési alapot biztosítsanak a közösség számára – áll az alapítvány honlapján.
a szemetszedesuk 1 hetig nem tart ki mert a ra kovetkezo hetvegen a miccsezok teleszemetelik megint soros uvegekket es muanyaggal