A június–júliusi jégesők és áradások 196 háromszéki gazda csaknem 1700 hektár termőföldjén körülbelül tízmillió lejes kárt okoztak– legalábbis ez derül ki a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság összesítéséből.
Könczei Csaba igazgató azt mondja: az elmúlt időszak extrém légköri jelenségeinek legnagyobb „vesztesei” Csernáton, Szentkatolna és Szentlélek.
– Ezek valójában pontszerű károk, nem lehetünk biztosak, hogy kárpótolják a gazdákat. Ha viszont nem készítünk hivatalos felmérést, akkor egészen biztos, hogy nem kapnak támogatást – nyilatkozta a szakember.
Az összesítés szerint, kultúrákra lebontva a következő helyzet alakult ki: krumpliban 904 hektár terményt ért kár, átlagosan 52%-os mértékben, őszi gabona 372 ha (43%), kukorica 114 ha (50%), silókukorica 14 ha (38%), cukorrépa 64 ha (45%), szója 38 ha (52%), repce 62 ha (46%), hagyma 90 ha (54%), kaszáló 5 ha (47%), egyéb (napraforgó, cékla, lucerna stb.) 13 ha (60%).
Az egyes kultúráknál az eddig ráköltött pénz arányába ítélhetnek meg kártérítést, amelyet leghamarabb az augusztusban esedékes költségvetés-kiigazításkor kaphatnak meg. Könczei szerint ez a felmérés akkor sem fölösleges, ha esetleg nem kapnának kártérítést a farmerok.
– Egy ilyen jegyzőkönyv vis majort igazol például a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) felé, hogy a gazda azért nem tudott bizonyos feltételeket teljesíteni, ami esetleg a csatolt támogatáshoz szükséges, mert elverte a termést a jégeső – magyarázza az igazgató.
Háromszéken június 10-én és július 3-án pusztított két nagyobb jégeső, az első Csernáton és Szentkatolna, a második Szentlélek vidékét sújtotta. Az igazgató szerint hosszú távon „nem állami támogatásra kell várni, hanem a biztosítókkal kiegyezni”.
Nem beszélve a vadak okozta károk amit meglehetne előzni,de a helyi vezetőket nem érdekli. Vagy például keritést vagy villany pásztort teni az erdő szélére de sajnos meg maradt sok embernek a lopás a kommunizmusbol hogy ha 3 lejnél többet ér vigye haza. És hogy hogy kimaradt a szokásos duma: szövetkezni kell