Bátran szembefordult az ellenszéllel Vargha Fruzsina alpolgármester a mai, Tabakó-kiértékelő sajtótájékoztatón, és pontról pontra válaszolt a sajtó részéről kapott kérdésekre, illetve a lakosság által a közösségi oldalakon megfogalmazott bírálatokra. Kritika ide vagy oda, az augusztus 31-e szeptember 3-a között zajló Tabakót a 24 155 résztvevővel sikeresnek, a tavalyinál is sikeresebbnek minősítette az ifjúsági ügyekért felelős alpolgármester. És még incidensek sem történtek.
A csütörtök déltől szombat hajnalig tartó rendezvény 118 programpontot – koncerteket, előadásokat, workshopokat, a Futószalagon vagy az Üzemszünetben tartott állandó eseményeket – vonultatott fel. Ennek közel felét a zenei produkciók tették ki, a 29 szakmai előadás közül 7 angol, 2 pedig román nyelven zajlott. A tavaly jelzett igénynek eleget téve nagyobb teret kaptak a helyi fiatalok, előadók: 16 zenész, illetve DJ volt háromszéki.
Szervezőmunka járógipsszel
Sok program alakult spontán önszerveződéssel, de volt kézműves-vásár is, pezsgett az élet a fesztiválsétányon, ahol – átsétálva a gang alá kihelyezett előadások helyszínén – sokakat megragadott a téma, és leültek meghallgatni. Mindezen 75 szervező és 240 önkéntes dolgozott, akik közül sokakat név szerint is elismerően említett a főszervező Vargha Fruzsina. Hiszen egy háromnapos fesztiválon már az is kiemelkedő teljesítmény, ha valaki mindig mosolygós, szolgálatkész, ha nem rángatja a főszervező ruhaujját egy megoldandó gond okán, hanem önállóan dönt, de még az is, ha (kiskorú lévén) nem iszik alkoholt. De olyan is akadt, aki lábadozás helyett járógipsszel végezte a rászabott munkát!
A több mint háromszáz szervező mellett további kilenc intézmény és kulturális szervezet segítette a fesztivál létrejöttét, lebonyolítását, kiemelten a Kónya Ádám Művelődési Ház, a polgármesteri hivatal, a Vibe fesztivál és a Mathias Corvinus Collegium (MCC) csapata. Sok pozitívum nyugtázható tehát a Tabakóval kapcsolatban, és „mindenki túlélte”, ideértve azt felnőttet is, aki túl sok alkoholt fogyasztott, és mentőt kellett hívni hozzá.
Drogot nem találtak a fesztivál területén, pedig a tavalyhoz képest kétszeres létszámú biztonsági személyzettel és a rendvédelmiek civilben végzett sűrű ellenőrzéseivel teltek el a fesztiválnapok. Ráadásul a rendőrség az önkénteseknek és az őrző-védőknek is érzékenyítő, felkészítő foglalkozást tartott drog-témában. A biztonságiak főnöke által tavaly jelzett gondokat (sötét vagy zsúfolt helyszínek) idénre megoldották. Az pedig különösen értékelendő szerencsés körülmény, hogy esőzések csak a fesztivál előtt és után voltak, a vihar csak vasárnap csapott le, és az udvaron megtépázott fűzfa vastag ágai nem tettek kárt senkiben és semmiben.
Miért szólt reggelig a zene?
Mindezek mellett két fő ok miatt érték kritikák a Tabakó szervezőit: a hajnalig tartó zenebona és a Festipay-kártyákon maradt pénz miatt. Vargha Fruzsina elmondta, tavaly nem érkezett lakossági panasz a zajra, ezzel csak idén szembesültek, és megvan rá a magyarázat: a nagy hangerővel járó esti-éjszakai koncerteket, zenei programokat a múlt évben a gyár alagsorában tartották, idén viszont tűzvédelmi okokból, a katasztrófavédelem kérésére az Éjszakai műszakot kihozták az épületből a szabadtéri színpadokra. (Ezt olyan körülmények közepette, hogy tavaly a fesztiváltérképhez, a helyszínek elosztásához semmi hozzáfűznivalójuk nem akadt a tűzoltóknak.) Kényszermegoldáshoz kellett folyamodniuk, és ráadásul túl sok idő sem állott a rendelkezésükre jelentősebb újraszervezésre, hiszen mindez múlt hét keddjén történt, két nappal a kezdés előtt.
Ehhez kapcsolódik a kommentelők által gyakran felhánytorgatott tény is, hogy a városnapokon a központban minden koncertnek vége éjfél előtt, a dohánygyárban viszont reggel 6-ig szólhat a zene. Erre is adott a válasz: a központ közterület, amelyre más rendvédelmi előírások vonatkoznak, a dohánygyár viszont a város magánvagyonába tartozik, más szabályokkal. Ezzel együtt az alpolgármester megígérte, jövőre átszervezik a fesztiválhelyszíneket, vagy eleget tesznek a tűzoltóság által megfogalmazott igényeknek, hiszen a résztvevők biztonsága elsődleges.
Pénzt ér a koránkelés
Ezt ugyan régiek már közmondásban is megfogalmazták, de a Tabakó résztvevői közül sokan nem tudják. Ők azok, akik nem olvasták el azt a szabályzatot, amely a fesztivál területén fizetőeszközként használt Festipay-kártyákra vonatkozott, így utólag arra ébredtek, hogy a kártyán maradt pénzt vasárnap reggel 10 óra után már nem tudták visszaigényelni.
Vargha Fruzsina elismerte, háromnapos buli után nehéz reggel 10-ig besétálni a helyszínre a pénzt visszaigényelni, de a szabályzatot a honlapjukon, a közösségi oldalakon közzétették is többször is közzétették, hozta fel mentségükre, a jövőre vonatkozóan pedig ez ügyben körültekintőbb tájékozódást kért a résztvevőktől. Ez a fizetőrendszer jól működik és átláthatóbb, mintha mindenki a saját pénzével, kártyájával fizetne, idén már használata is gördülékenyebben ment, mint az első Tabakón, érvelt az alkalmazott rendszer mellett.
Jobb lenni minden évben
Mindezek mellett még olyan „apróságon” is változtatni kell jövőre, derült ki a sajtótájékoztatón, hogy a hangpróbák, koncertek alkalmanként ne essenek egybe az előadásokkal, ami kellemetlen beszélőnek és hallgatónak egyaránt. Ennek a kiküszöbölésére vonatkozóan is ígéretet tett a Vargha Fruzsina, mint ahogy arra is, hogy a fesztivál kitűzött időpontja előtt nem 46 nappal, hanem sokkal korábban közölni fogják a programot és a jegyvásárlásra vonatkozó tudnivalókat.
Azon túl, amire az alpolgármester a szervezők nevében elkötelezte magát, a közösségi médiában kritikát megfogalmazókat is felkérte, civilizált, mértéktartó hangnemben, konstruktív módon fogalmazzák meg észrevételeiket, ne rettentsék el a 24 ezer fesztiválozó öröméért dolgozó fiatalokat és társaikat. „Nem engem kell szeretni, akkor amikor a Tabakót szeretik vagy nem szeretik az emberek, hanem ezeket a fiatalokat, és az ő munkájukat igenis kötelező tisztelni és becsülni. Ha ezeket elveszti Sepsiszentgyörgy, ha ők úgy döntenek, nincs miért itt lenniük, lehet, jobb lesz, ha mi is pakolunk. Nyilvánvaló, hogy jobbak akarunk lenni minden évben, de elvárom, hogy azért, amit ezek a fiatalok a három nap alatt összehoztak, tiszteljék őket” – mondta Vargha Fruzsina.
Bár nincs leszögezve a következő időpont, az biztos, hogy jövőben is lesz Tabakó-feszt – szögezte le.
Címlapfotó: Sepsiszentgyörgyi Önkormányzat
Mivel egy kozpenzbol tamogatott, varosi rendezvenyrol van szo. Szerintem egy teljes kotsegvetest, bevel kiada stb reszt a polgarok megerdemelnek. Mennyibe kerult ez, mennyit hozott, hiszen belepos zelegorkodas volt!