Az iróniád három mínuszt kapott éppen három iskola- és templomkerülőtől!
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Glodeanu Cristinel, Hargita megye főtanfelügyelő-helyettese projektmenedzserként számolt be a „második esély” típusú, európai uniós finanszírozású program részleteiről. A két megye tanfelügyelősége 2002-ban közösen pályázott az iskolázatlanság miatt hátrányos helyzetbe került fiatalok és felnőttek oktatásához szükséges anyagiakra. Ez eleve igen komplex feladat volt, közbejött azonban a pandémia, mely igencsak megnehezítette a dolgukat. A konkrét munka 2021 októberétől 2023 decemberéig zajlott. 10 Hargita és 9 Kovászna megyei iskola kapcsolódott be a programba, többek között Székelykeresztúrról, Székelyudvarhelyről, Siménfalváról, Nagygalambfalváról, Kászonaltízről, de Bodzafordulóról, Sepsiszentgyörgyről, Gelencéről, Uzonból, Zaboláról és Kőröspatakról is.
A két megyében, a Pedagógusok Háza szakembereinek segítségével első lépésben 526 oktató kapott módszertani felkészítést, azok a maguk során összesen 620 személyt tanítottak, akiknek életkora 12 és 64 év között volt. A felnőttek közül a 25-42 év közötti korosztályból azokat fogadták be a programba, akiknek munkahelyük is volt, de szép számmal jelentkeztek 45-64 év közöttiek is. Általában véve jellemző volt, hogy sok nő vett részt a programban.
A célcsoportba tartozókat – nagy százalékban romákat – nem volt elég a tanulás előnyeivel kecsegtetni, anyagilag is motiválták őket az iskolába való visszatérésre, többek között minden félév elvégzése után (ami egy iskolai tanévnek felel meg) 500 lejt kaptak, de különböző iskolán kívüli tevékenységeket és versenyeket is szerveztek számukra, melyeken 300-500 lejes prémiumokat kaptak a legjobbak. Ugyanakkor tanszereket tartalmazó hátizsákot, higiéniai és ruhacsomagot is kapott minden iskolába járó. Az oktatók számára is több juttatást biztosítottak, de a résztvevő iskoláknak is jutott egy-egy laptop, fényképezőgép, iskolabútorzat, fogyóanyagok és sportszerek.
A kedvezményezettek között voltak olyanok, akik sosem jártak iskolába, vagy ha jártak is valamikor, sosem végeztek el egy elemi osztályt sem (Zaboláról 25 ilyen személy jelentkezett egy csoportba), így már az is jelentős eredmény volt, ha egyesek be tudták fejezni elemi tanulmányaikat, míg mások a kötelező tíz osztályt is elvégezték így, egyesek pedig szakképesítési diplomát is kaptak a tanulmányaik és a gyakorlati időszak elvégzése után. Sokaknak jelentett nagy erőfeszítést az óralátogatás, mert munka után ültek be a padokba. Előfordult, hogy a szülők és gyermekeik együtt jártak az órákra, vagy fiatal anya a csecsemőjével jelentkezett az iskolában. Az sem volt egyedi élethelyzet, hogy a harmadik osztályt végző anya harmadikos leányával együtt végezte otthon a házi feladatokat.
Az oktatók, koordinátorok mindenkinek a helyzetét követték, személyre szóló beavatkozási tervet készítettek, de megyénként három szakember pályaválasztási tanácsadást is tartott a résztvevőknek.
A projekt során azt is megtudhatták a kedvezményezettek, hogy az iskola lehet más is, mint amit ők annak idején maguk mögött hagytak – nagyon sok iskolán kívüli tevékenységbe is bevonták őket, gasztronómiai, kézműves, szabadidős és sporttevékenységeket szerveztek számukra.
Mint Bartolf Hedwigtől megtudtuk, a nehézségek mellett sok elégtételt is kaptak: ilyen volt például az is, amikor egy parajdi nő elújságolta, hogy a hivatalokban már nem az ujjával kell aláírnia a papírokat, amelyek tartalmát az eddigiekkel ellentétben már meg is érti. A résztvevők több más apró sikerélményüket is megosztották oktatóikkal.
A projekt végén elmondható, hogy a célcsoportból, amelyből legtöbben már több mint négy éve elhagyták az iskolát, a 392-es célszámot túllépve 454 személyt sikerült valamelyik oktatási szint elérésére motiválni: Kovászna megyében 170-en végezték el az elemi tagozatot, a tíz osztályt pedig 44-en. 38-an közülük szakvizsgára is jelentkeztek, és agroturizmusban szereztek 3-as szintű kompetenciavizsgát – számoltak be a sajtótájékoztatón.
Fotó: REAL – A doua sansa/Facebook
Az iróniád három mínuszt kapott éppen három iskola- és templomkerülőtől!
Kerüljétek a templomot és az iskolát !