Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Tombol a babézia a házikedvencek körében

Tombol a babézia a házikedvencek körében Kovászna megye

Az enyhe tél kedvez a természetben élő parazitáknak, amelyek a tavasz érkeztével – sőt még azelőtt is – egyre inkább szaporodnak és megbetegítik a házikedvenceket. A megelőzés egyre fontosabb.

Hirdetés
Hirdetés

A babézia egy kullancs okozta fertőzés – a csípés után már akár 24 órával kedvetlenné, bágyadttá válnak a megfertőződött állatok, de tünete lehet a láz, hányás, hasmenés is, szapora légzés, sötét, barnás vizelet, sárgaság is. Ezt tapasztalva jó azonnal állatorvoshoz fordulni, mert az idő teltével egyre nagyobb a szövődmények kockázata is, ezek pedig az állat pusztulásához is vezethetnek.

A diagnózist a vér mikroszkópos vizsgálata után lehet a legbiztosabban felállítani. A kullancs által a vérbe juttatott mikroszkopikus parazita (Babesia canis canis) megtámadja a vörösvértesteket, ezek pusztulása vérszegénységet okoz, amelynek következménye a vese vagy máj működési elégtelensége, idegrendszeri tünetek is felléphetnek – magyarázta Török Emőke állatorvos, a Barka állatorvosi rendelő társtulajdonosa.

Mint megtudtuk, idén – a sorozatosan enyhe teleknek köszönhetően is – a megszokottnál jóval korábban és nagyobb számban szembesültek az állatorvosok a kutyák, macskák babéziás megbetegedésével. Ráadásul sokszor a betegség is súlyosabb a korábban általánosan tapasztaltaknál, nagyon megviseli az állatokat.

Az említettek miatt különösen megnő a védekezés jelentősége, mert az óvintézkedések elmulasztását drágán megfizetheti a gazda. A védekezésnek több módja is van: lehet tablettát, cseppeket, rovarűző nyakörvet alkalmazni, de érdemes ezek közül a drágábbat, jobb minőségűt választani, amely valódi védelmet biztosít. Az állatorvos állapíthatja meg a leginkább, hogy az állat korához, súlyához mérten mi a legjobb megoldás, tájékoztatott Igyártó Nándor, a rendelő másik társtulajdonosa.

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás