Megmentik az utolsó bölöni vízimalmot
A miklósvárszéki Bölönben száz évvel ezelőtt még 17 malom dolgozott a falu pataka me...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A babézia egy kullancs okozta fertőzés – a csípés után már akár 24 órával kedvetlenné, bágyadttá válnak a megfertőződött állatok, de tünete lehet a láz, hányás, hasmenés is, szapora légzés, sötét, barnás vizelet, sárgaság is. Ezt tapasztalva jó azonnal állatorvoshoz fordulni, mert az idő teltével egyre nagyobb a szövődmények kockázata is, ezek pedig az állat pusztulásához is vezethetnek.
A diagnózist a vér mikroszkópos vizsgálata után lehet a legbiztosabban felállítani. A kullancs által a vérbe juttatott mikroszkopikus parazita (Babesia canis canis) megtámadja a vörösvértesteket, ezek pusztulása vérszegénységet okoz, amelynek következménye a vese vagy máj működési elégtelensége, idegrendszeri tünetek is felléphetnek – magyarázta Török Emőke állatorvos, a Barka állatorvosi rendelő társtulajdonosa.
Mint megtudtuk, idén – a sorozatosan enyhe teleknek köszönhetően is – a megszokottnál jóval korábban és nagyobb számban szembesültek az állatorvosok a kutyák, macskák babéziás megbetegedésével. Ráadásul sokszor a betegség is súlyosabb a korábban általánosan tapasztaltaknál, nagyon megviseli az állatokat.
Az említettek miatt különösen megnő a védekezés jelentősége, mert az óvintézkedések elmulasztását drágán megfizetheti a gazda. A védekezésnek több módja is van: lehet tablettát, cseppeket, rovarűző nyakörvet alkalmazni, de érdemes ezek közül a drágábbat, jobb minőségűt választani, amely valódi védelmet biztosít. Az állatorvos állapíthatja meg a leginkább, hogy az állat korához, súlyához mérten mi a legjobb megoldás, tájékoztatott Igyártó Nándor, a rendelő másik társtulajdonosa.
Fotó: Tuchiluș Alex