Védett lakásokra pályáznának Sepsiszentgyörgyön
Fogyatékkal élők számára létesítene védett lakásokat egyik üresen álló ingatlanában ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az épület teljes körű rehabilitációjával párhuzamosan zajlik a leendő múzeum tárgyi gyűjteményének kialakítása, amely majd alapját képezi azoknak az interaktív, digitális bemutatóknak is, amellyel a látogatókat fogadják a modern intézményben. A folyamatról Kinda István néprajzkutatót kérdeztük, aki Tóth-Bartos András történész kollégájával együtt kurátorként dolgozik a kiállítás koncepcióján és törzsanyagán.
Mint Kinda István muzeológus elmondta, eddig viszonylag sok bútort kaptak, bár azok állapota nem minden esetben kielégítő, egyeseknél megvizsgálják a felújítás lehetőségét is. Éppen ezért a továbbiakban is fogadnak ilyen nemű adományt, de szigorúbban odafigyelnek a felajánlott darabok állapotára.
Bár nem az enteriőrökre szeretnék helyezni a hangsúlyt, a múzeumban a tervek szerint lesz néhány korhűen berendezett helyiség – konyha, szoba, fürdőszoba – is. A kiállítást magát főleg a történetekre élezik ki, a társadalom különböző szereplői által megélt eseményeket állítanak fókuszba, mondta Kinda István.
„Háromszéken kívül kaptunk felajánlásokat Bukarestből, Kolozsvárról, Tusnádfürdőről, Fogarasról, a Homoród mentéről és Brassóból is. Akadnak köztük fontos, értékes hagyatékok és használati tárgyak is. Például egy olyan telefon, amelyben a tulajdonosa egykor lehallgató-készüléket fedezett fel. Az eddigi anyagból akár teljes értékű helyiségeket is be tudnánk rendezni, de egyelőre még nem zártuk le ezt a fejezetet. Alakul egy könyvtári állomány is, köztük az elmaradhatatlan ideológiai művekkel és aktivista kézikönyvekkel. Mindezeket együttvéve a gyűjtés tehát tart, hiszen azt reméljük, hogy egy gazdag, változatos tartalmú raktárból könnyebb alapkiállítást és majdani időszakos tárlatokat összehozni. Szükség van például írott és képi anyagra, hanganyagra, például hang- és videokazettákra, amelyek majd digitalizált formában kerülnek felhasználásra a kiállításokban, a koncepciónak megfelelő kivitelezésben és méretben, illetve archiválásuk is így történik”– fogalmazott a néprajzkutató.
Miután rákérdeztünk arra, mi az, ami teljesebbé teheti a gyűjteményt, a kutató kifejtette, a szovjet fogság, illetve a politikai foglyok emlékei, tárgyai jól hasznosulnának, de szívesen fogadnak a kollektivizálással és a kulákozással kapcsolatos dokumentumokat, fényképeket, beadási listákat, röpcédulákat, naplót, leveleket. „Boldogan elraktározzuk az eredetiket is, de ha a tulajdonos megőrizné azokat, akkor az általunk készített digitális másolatnak is örülünk”, tette hozzá a szakember.
A tervezett kiállításokban a kommunista korszakot jól szemléltetnék a kitüntetések, zászlók, címerek, CEC-könyvek, propaganda-kiadványok, bankjegyek, ruházati darabok, de még bevásárlókosár, gázpalack, benzinkanna, pionír vagy sólyom egyenruha, gyári munkaruha is. Örvendenének még korabeli rollernek, kerékpárnak, motornak, de akár gyerekjátékoknak, diavetítőknek és diapozitíveknek, vagy a szabadidő-eltöltés, kirándulások egykori kellékeinek (pl. fémvázas hátizsák, sátor).
A tervek szerint a kommunizmus korát felidéző múzeum három szinten mutatja be a korszakot. A kidolgozás legelőrehaladottabb fázisában az alagsori, az 1949–1953 közötti periódust szemléltető anyag van. A következő szinten a Gheorghe Gheorghiu-Dej nevéhez fűződőt, fölötte pedig a Ceaușescu-korszakat szemléltetik. A létesítmény továbbá „interaktív pontokat”, múzeumpedagógiai műhelyt, valamint „szabadulószobát” is magába foglal, mint ahogy ajándékbolt, az 1970-es éveket idéző cukrászda és egy tetőtéri kávézó is helyet kap benne.
Fotó: Kovács Lóránt