Kézdivásárhelyen újra Szilveszter Szabolcs az alpolgármester
Kézdivásárhely képviselő-testülete november 4-től, hétfőtől immáron teljes létszámba...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Székely Mikó Kollégium egyik alapkövébe rejtve egy hónapja találták meg az 1870-ben oda elhelyezett időkapszulát, amely néhány félig megsemmisült dokumentumot és száz pénzérmét tartalmazott. Ez utóbbiak a nagyszebeni Bruckenthal Múzeum fémrestaurátori műhelyébe kerültek, időbe telik, míg kiderül, pontosan milyen érmékről van szó, ám Lázár-Prezsmer Kinga, a múzeum munkatársa annyit elárult, a 18. században verték ezüstből és más fémekből.
A másfél évszázada a kapszulába rejtett nyomtatvány az alapítástól (1859), sőt az azt megelőző évektől tartalmazza az iskola történetét 1870-ig, valamint a tantestület és az akkori diákság névsorát. Így, mint azt Sztakics Éva igazgatónő a könyvárban elmondta, a most elhelyezett három dokumentum egyike az iskolatörténet folytatása a jelenig, Csikós Júlia könyvtárőr munkája. A jelen állapotokról maga Sztakics Éva számolt be egy második írásban, kitérve a folyamatban levő felújításra, melyet a város tett lehetővé; arra, hogy Erasmus-akkreditációval rendelkező intézményről van szó, ez pedig sok lehetőséget jelent diákoknak és tanároknak egyaránt.
Az igazgatónő azt is taglalta, hogy a tapasztalatcsere nyelve az angol, melyet a diákok jobban beszélnek, mint az állam nyelvét, ennek oka pedig a román nyelv oktatásának merev struktúrája. Leírta, hogy az értékőrzést a magyar kormány segíti, és hogy magyar diákok tanulnak az intézményben. Végül a tantestület névsora is helyet kapott a saválló papírra írt beszámolóban, melyet az intézmény vezetője imigyen zárt: „Álljon ez a felirat emlékül azoknak, akik szülőföldjükön próbálták megőrizni magyarságukat. Hogy ezt az igyekezetet mennyire tudták átörökíteni, eldönthetik azok, akik megtalálják ezt az időkapszulát.”
A jövőnek szóló üzenet része továbbá egy kis dobozka ma használt pénzérmékkel, egy #Sepsi feliratú és egy városcímeres kis kitűzővel, valamint egy, az írott dokumentumokat tartalmazó adathordozóval. Továbbá egy városzászló is a kapszulába került Antal Árpád polgármesternek köszönhetően, aki szintén üzent az utókornak: „Reméljük, hogy a város, amit oly nagyon szerettünk, most is magyar többségű. Reméljük, hogy az iskola most is székelyföld egyik legfontosabb szellemi műhelye” – írta, és kedvenc Farkas Árpád- idézetével zárta sorait, utalván a városért végzett, nem mindig könnyű munkára: „Élni a hó alatt is lehet jól, de csattogó szélben érdemesebb.”
A rozsdamentes acélhengerbe belehelyezett tárgyakat, papírokat Szőcs Gyula, a felújítást végző Conico építőipari cég tulajdonosa segítségével zárták le légmentesen, majd azt Mikó északi sarkán helyezték el.
Fotók: Antal Árpád Facebook-oldala