Zángattak Fotosmartonoson, egy rossz szellemnek sem volt maradása
Viccnek indult, néphagyomány lett a fotosmartonosi zángatás, melynek gyökerei a két ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– A székelyföldi közbirtokosság jelentős hagyományából mit tekint ma is élő, továbbvitelre érdemes értéknek?
– A középkorban meghonosodott közbirtokosság mint közösségi tulajdonszerkezet létjogosultságát ma is működő példák szemléltetik. A hazai közösségi erdő- és legelőbirtokosságok ékes bizonyítékai annak, hogy ezen birtokkezelési formának a modern korban is helye van. A mezőgazdasági területek részleges visszaszolgáltatása új fejezetet nyitott a székely ember számára: újra erdőbirtokossá vált, és meghatározott arányban részesült a közbirtokossági erdőbirtok osztatlan tulajdona által termelt haszonból.
– Mit tekint a megalakulástól számítva a legfontosabb eredménynek, amit a közbirtokosság által sikerült elérni?
– Az erdővagyon tulajdonjogának és használati jogának visszaszerzését. Sajnos, ez a folyamat még nem zárult le teljesen, az azonban megállapítható, hogy az általam nyilvántartásba vett 257 székelyföldi közbirtokosság mind életképes gazdálkodó egységként, mind a lokális társadalomban fontos szerepet betöltő, valódi civil szervezetként működik!
– Milyen előnyei, pozitívumai vannak a közbirtokosságoknak?
– A közbirtokossági vagyonnak az egyik legnagyobb értéke az osztatlan jellege, szemben a magánjellegű erdőbirtokkal, amelynek sorsáról kizárólagosan az egyéni tulajdonos dönthet. A közbirtokosságok megszervezése ugyanolyan elven alapul Székelyföld mindegyik településén. A hasonló célkitűzések megkönnyítik a térségi összefogást mind gazdasági, mind pedig érdekvédelmi szinten.
– A székelyföldi erdőgazdálkodás jövőjét tekintve mit tart a legfontosabb tennivalónak? Milyen várható eredményekre számítanak?
– Amikor az erdőgazdálkodásról beszélünk, mindig szem előtt kell tartanunk az erdő hármas szerepét: gazdasági, védelmi, valamint a közjóléti funkciót. Számunkra jelenleg a gazdasági funkció az erdő legfontosabb szerepe. A fa árának szinte kiszámíthatatlan változása az utóbbi években nehéz helyzetbe hozta a közbirtokosságokat. Erre a felismerésre adott válaszként jött létre 2021-ben egy közbirtokosságok által alapított részvénytársaság, amelynek célkitűzései között szerepel: a faanyag gazdaságos értékesítése és ezáltal a fenntartható jövedelemforrás biztosítása a közbirtokosságoknak, valamint nagy kapacitású, magas hozzáadott értékkel működő, korszerű feldolgozó üzem telepítése. Ismerve a közösségi erdőgazdálkodás húsz év alatt kialakult gyakorlatát, engem bizakodással tölt el a közbirtokosságok jövője. A közbirtokosság múltjáról számos szakmai írás olvasható, ezen vagyonkezelési forma jelene azonban egy kevésbé kutatott témakör.
Bagoly Anabella