Egy hónap körülire csökkent a várakozási idő az elméleti és gyakorlati sofőrvizsga között
Egy évtized óta nem látott módon, egy hónap körülire csökkent a várakozási idő a gép...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Szeptembertől érvénybe lépett az a miniszteri rendelet, amelyet egy szakmai csoport dolgozott ki, és amelynek gyakorlatba ültetése során megváltozik az óvodák, napközik tanmenete. Ez nagyfokú bizonytalanságot eredményezhet az óvodák vezetése, személyzete és a szülők szempontjából egyaránt – állítják az érintettek. A rendelet egyik legfontosabb eleme, hogy előírja: csak óvónők tarthatnak opcionális tevékenységeket, nem vonhatnak be más tanárokat.
Lőrinczi Réka óvónő, az Árvácska Napköziotthon vezetője megkeresésünkre elmondta: nem lehetnek üres órák a pedagógusok számára, amikor valaki más van a kicsikkel. Ennek elsősorban az anyagi gondok áthidalása a célja, ugyanis az opcionális tárgyakat fizetni kellett eddig, és előfordult, hogy ez nehézséget okozott a szülőknek. Idéntől csak olyan alternatív tevékenységek lehetnek a napköziben, amelyekre az óvónők felkészültek. Ezek közé tartozik a tornaóra, idegennyelv-oktatás, népi játékok tanítása.
Véleménye szerint hasznos a rendelkezés, az óvónő a gyerekkel tölti az időt, és a napi rutin mellé beiktathat különféle választható tevékenységet is, legyen szó sportról vagy idegennyelv-tanításról. Ugyanakkor az a legfontosabb, hogy a kisgyerekek először az anyanyelvükön tanuljanak meg szépen, helyesen beszélni, ezért szorgalmazom inkább az anyanyelvi beszédtechnika-órát az angolóra helyett. Ami sajnálatos, hogy az új rendelkezés miatt kiesnek az olyan órák, mint a karate, amit a pedagógus nem tud tanítani, ahhoz edzőre van szükség – mondta az óvónő.
Az új rendelkezés révén módosultak, csökkentek egyes óraszámok, az opcionális órák pedig bekerültek az óvodapedagógusok normájába.
Minőségi tanulásra kell szoktatni a gyerekeket, de fejjel kellene hozni ilyen intézkedéseket, időt adni a soron következő generációnak, hogy átérezze a helyzet komolyságát – vélekedett Bejan András, a Nagy Mózes Líceum igazgatója annak kapcsán, hogy azok a nyolcadikosok, akik jövőben a képességvizsgán nem érik el az ötöst, csak szakiskolában kaphatnak helyet. Az oktatási intézmény vezetője szerint a vizsga attól a pillanattól kezdve, hogy korábban nem határozták meg, ki és hová iratkozhat, elveszítette jelentőségét a középszerű gyerekek számára, de az sem elfogadható, hogy a mostani nyolcadikosok azzal szembesüljenek, más rendszer alapján osztályozzák őket.
„Ez feszültségeket fog szülni. Nyolc-tíz éve a szakoktatás romokban hever, tönkretették, akik akkor tanítottak, már más munkahelyet választottak, vagy külföldön vannak, így kérdéses, hogy egyik pillanatról a másikra miként lehet elfogadhatóan a szakképzést visszaállítani” – vázolta az intézkedés hiányosságait az igazgató. Meglátása szerint probléma elé néznek így az elméleti líceumok is, elég, ha csak a beiskolázást tekintjük. Ha nem lesz elég diák, akkor tanerőt kell elbocsátani, a szakiskoláknak meg nem lesz elég képzett pedagógusuk – summázott Bejan András. <<
Bartos Lóránt, Bús Ildikó