Kézdivásárhelyen újra Szilveszter Szabolcs az alpolgármester
Kézdivásárhely képviselő-testülete november 4-től, hétfőtől immáron teljes létszámba...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Falun sok régi mérleg most még a konyhák dísze, de már az a nemzedék is erősen megőszült, amelyik ezeket az örökölt darabokat még használhatta egykor. A modern technológiát ezek már nem licitálhatják fölül, hiszen nagy helyet foglalnak, nehezek, körülményes a használatuk, így a fiatalok nagy része csak megszabadulna ezektől a daraboktól. Szemétre kerülni pedig kár volna nekik és remélve, hogy mások is így gondolják, Jakó Dénes és felesége, Melinda, valamint szomszédasszonya, Szabó Katica, végigkilincselték a falu egy részét, hogy a leendő múzeumi gyűjtemény részére régi mérlegeket gyűjtsenek.
Többnyire szívesen adakoztak az emberek, örültek a kezdeményezésnek. Jakó Dénes is meglepődve tapasztalta, mennyi érzelem fűződik ezekhez a régi tárgyakhoz. Van olyan – most már idős – adományozó, aki még nászajándékba kapta a mérleget, van, aki a leégett csűrből mentette ki a nagyapja által használt mázsa (termények mérésére szolgáló nagy mérleg) vasalkatrészeit. Más Németországból küldene haza egy hasonló mérleget – egyelőre szállítása a gond, hiszen nagy helyet foglal és súlyos.
Januártól eddig több mint 50 darabosra gyarapodott a gyűjtemény, az újabb példányok is több mint 50 évesek, a legrégebbi pedig 300 éves. Van köztük több mázsa, tányéros és tolókaros konyhai mérleg, patika- és levélmérleg, bőrök mérésére szolgáló rugós alkalmatosság. Hét országból származnak a darabok: Románia, az egykori Osztrák-Magyar Monarchia, Ausztria, Németország, Hollandia, Csehszlovákia.
„Most döbbentem rá, hogy ezeket mérlegeket begyűjteni mekkora felelősség” – mondta Jakó Dénes – „hiszen az emberek ezeket a szívüknek kedves tárgyakat azért bízzák ránk, mert úgy gondolják, hogy jó kezekben lesznek”.
A gyűjtemény sorsa pedig attól függően is alakulhat, hogy hányan érzik magukénak azt. Az adományozóknak a saját mérlegük fotójával, személyes köszönőlapot ad a gyűjtemény kezelője, hogy az ajándékot viszonozza valamilyen formában, hogy bár egy fénykép által, de még őrizzék a mérleghez fűződő kedves emlékeket, történeteteket. A rozsdás, sérült darabok restaurálásába, lepucolásába a fiatalokat is bevonják, akik Tüzes István restaurátor szakmai felügyelete alatt adhatják vissza a mérlegek egykori fényét.
Ami a lavinát elindító régi hídmérleget illeti, az még máig is használatos, ha a faluban – egyre ritkábban – elad vagy vásárol valaki egy-egy állatot. Eredetileg szekerek mérésére szolgált, 3000 kilóig mér. Felújítását az önkormányzat is tervezi.
A gyűjteménynek az egykori lisznyói polgármesteri hivatal épületében biztosít helyet az önkormányzat, mert Bordás Enikő, Uzon község polgármestere is felkarolta a kezdeményezést. Az épületet most uniós pályázati forrásokból és önkormányzati finanszírozással újítják fel, a munkálatok befejezése már közeleg. Eredetileg a leendő múzeumnak szánt boltíves pince felújítása nem szerepelt a tervben, de végül erre is sor került, a célt szem előtt tartva.
A múzeumalapításban közreműködők remélik, a környéken egyedi gyűjteményt majd sok vendégnek, látogatónak megmutathatják. A gyarapításához pedig szívesen várnak további felajánlásokat egész Háromszékről, de hetedhét országból is.
Az avatóra augusztus 4-én, a lisznyói falunapok keretében kerül sor.
Fotó: Tamás Sándor Facebook-oldala
„Mázsa ” …..!? Azaz tízedes mérleg !!!!