Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Ünnepekről, hősökről

Ünnepekről, hősökről Kovászna megye

100 év címmel szervezett történelmünk fontosabb eseményeire való többállomásos megemlékezést tegnap az Erdélyi Magyar Néppárt a Szemerja-Görgő közbirtokossággal és a szemerjai református egyházközséggel karöltve. Nem véletlenül időzítették pont szeptember 13-ra, hiszen a második bécsi döntést követően (1940) ezen a napon vonultak be a magyar hadsereg katonái Sepsiszentgyörgyre.
A tulajdonképpeni ünnepi momentumot megelőzően a városvégi, Csíki utcai benzinkúttól indulva futók és biciklisek együtt érkeztek a Bod Péter Megyei Könyvtár elé, ahol az EMNP képviselői, hagyományőrző huszárok és a fúvós­zenekar az Erdély-indulóval fogadta őket. Majd Bálint József, az EMNP Kovászna megyei elnöke lépett mikrofonhoz, kifejtve, hogy bár vannak történelmi pillanatok, melyeket másként élünk meg mi, magyarok és másként a mellettünk élők, igényünk van a gondolat szabadságára, és büszkék vagyunk múltunkra.
Cserey Zoltán történész, sepsiszentgyörgyi városi tanácsos alapos részletességgel rajzolta meg annak a napnak a hátterét és történéseit, amelynek ünneplésére végső soron összegyűltek: az 1940-es bécsi döntés után Sepsiszentgyörgyre érkező magyar katonákat díszmagyarba öltözve várta a lakosság, a politikai fordulatot hatalmas elégtételként élték meg a háromszékiek, illetve az akkor 2 és fél milliós lakosú Észak-Erdély mint­egy 56%-nyi magyarsága. A megemlékezés ünnepi perceit csak az autók zavarták, noha arra a félórára a rendőrségnek le kellett volna zárnia a forgalmat a könyvtár előtti szakaszon.
A könyvtártól a szemerjai református templomhoz vonultak az ünneplők, ahol megkoszorúzták a világháborúkban elesett hősök emléktábláját, majd a Pacén meggyújtott őrtűzzel zárult a megemlékezés, melyen mintegy ötvenen vettek részt. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás