Idén előreláthatólag sikerül befejezni a Málnásfürdőtől az ágostonfalvi Olt-hídig, illetve a Hagymás-tetőig tartó közel 50 kilométeres útszakasz teljes körű újjáépítését. 2024-ben Kovászna megyében ez lesz a legfontosabb előrelépés az infrastrukturális fejlesztések terén, de emellett egyéb munkálatok is várhatóak.
Málnásfürdő és – Barót érintésével – az ágostonfalvi Olt-híd között összekötő szakasz felújítása 70 százalékban már elkészült, így jogos az elvárás arra nézve, hogy még az idén sikerül pontot tenni a munkálat végére. A projekt összköltségvetése 88 millió lejre rúg. Ez hatalmas összeg, de összetett és nehéz a kivitelezés is.
Az erdővidéki munkálat egy másik része a Baróttól Hargita megye határáig, azaz a Hagymás-tetőig tartó, Olaszteleken és Vargyason átvezető, 15 km hosszú megyei út rendbe tétele, amely 47 millió lejből készül; itt a munkálatok 60 százalékán vannak túl. Ez a két beruházás nem csak útszélesítést, aszfaltozást jelent, hanem tizennyolc híd és több tucat áteresz építését, több tíz km-nyi sánc kialakítását, három vasútátjáró felújítását, a településeken járdák építését, sok száz kapubejárat kialakítását és még sorolhatnánk. Ezért is mondta Tamás Sándor megyetanácselnök, amikor a folyamatban levő munkálatokról kérdeztük, hogy „mi nem toldozunk-foltozunk, hanem újat építünk”.
„A tavasszal elkezdődik a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljáig vezető, közel 2,5 km-es megyei út teljes körű kiépítése is, hiszen ebben az esetben is az alapoktól kezdjük, majd rákerül két rend rá aszfalt” – tájékoztatott a megyevezető. A szükséges több mint 6,3 millió lejt kormányzati forrásból, valamint saját költségvetéséből teremti elő Kovászna Megye Tanácsa. Ahogy az időjárás engedi, hozzákezdenek a munkálatoknak, és reményeik szerint már idén be is fejezik.
Ugyancsak az Anghel Saligny-programból és saját költségvetésből finanszírozzák Sepsibükszádon a 12-es országúttól a vasútállomásig tartó, 1,3 km-es útszakasz újjáépítését és egy teljesen új Olt-híd építését. A beruházás összköltségvetése ebben az esetben több mint 15 millió lej.
A Barátos és Zabola közötti megyei úton a nagyon rossz állapotban levő részekre, Zabola és Tamásfalva között, valamint Szörcse belterületén a megyei önkormányzat saját költségvetésből aszfaltszőnyeget terített. A teljes szakaszra, a több mint 10 km-es megyei út újjáépítésére az idén a terveket készítik el.
Az Ajta-patakon átvezető, tönkrement vashíd helyett új betonhidat építettek. Ezt a forgalom előtt megnyitották, a munkálat lezárása a nyáron esedékes. E mellett Nagyajtán átalakítják a Középajtára vezető út kereszteződését. Összesen 11 millió lejes munkálatról van szó, hozzá a pénzt kormányzati forrásból és saját költségvetésből biztosítják.
A következő időszak nagy lélegzetű munkálata az ún. Szentföldön – Kézdiszentlélek és Lemhény között – 19 km-en átvezető megyei út átépítése lesz. A tervek elkészültek, ahogy megnyílik az új uniós forrás, mintegy 150 millió lejes támogatásra pályáznak.
A szokásos karbantartási munkálatok – festés, foltozás, kisebb aszfaltszőnyegek, átereszek, útpadkák kaszálása, makadám utak kövezése stb. – a szokásos módon végzi a megyei önkormányzat, ennek költségvetése 5,7 millió lej, amit célirányos kormányzati támogatásból fedeznek. Háromszéken megyei úthálózat hossza 260 km-t tesz ki. Emellett még van 253 km községi út és 283 km országút is a megyében.
Az út- és hídépítés terén tavaly is látványos előrehaladást ért el a megye. Így például 31,7 millió lejes beruházás révén befejezték a Nagyborosnyó – Kisborosnyó – Nagypatak – Saramás – Bodzaforduló közötti 22,5 kilométeres megyei út újjáépítését, összekötvén Orbaiszéket Bodzavidékkel. Nagypatak és Saramás között eddig soha nem volt aszfaltos út.
5,8 millió lejes munkálat eredményeképpen most már Maksát is aszfaltút köti össze Sepsibesenyővel, a Besenyő-patak felett pedig új betonhidat építettek. Ugyancsak kormányzati forrásokból és saját költségvetésből, 1,1 millió lejből Várhegyen is új hidat emeltek.
Fotó: Kocsis B. János, Török Etele
a vilag hazudozoinak elokeszitve….