Kedden Gelencén szervezett állásbörzét a Kovászna Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Hivatal, ahová elsősorban a kézdiszéki elhelyezkedni vágyókat várták, kiemelten a munkaügy szobalány- és kereskedelmi dolgozó tanfolyamának végzettjeit. Az esemény kapcsán meggondolkodtató dolgokról is beszélt szerdai sajtótájékoztatóján Kelemen Tibor, a hivatal igazgatója.
A munkaerőbörzén 14 cég kínált összesen 21 állást főleg a szolgáltatások, termelés, turizmus, fafeldolgozás területén és a konfekcióiparban. A 42 érdeklődő kivétel nélkül nő volt, ajtózárás előtt még beesett ugyan egy férfi, de csak azért, hogy megkérdezze, hol kell aláírni.
A gelencei fiatalok mind külföldön vannak, mert itthon nem találnak az elképzelésüknek való munkát – mondta Kelemen – igaz, ez külföldön is gyakran megesik az emberrel, de ott nincs kommentár, fizetni kell az albérletet, a megélhetést…
A környéken is krónikus a munkaerőhiány, nagy visszhangja volt a múlt hónapokban annak, hogy a kézdiszárazpataki pékség tulajdonosa már nepáliakat is fogadott volna, kérte a munkaügytől, hogy közvetítsen ez ügyben.
Közben azonban példáján felbátorodva több helyi vállalkozás is próbálkozik a külföldi munkaerőtoborzással, bár ezt még nem vállalják fel nyíltan. Árulkodó az olyan megfogalmazás – ez is regisztrált kérés a munkaügynél – hogy angolul beszélő szakképzetlen munkást keresnek, vagy ázsiai ételek főzéséhez keresnek szakácsot szállodába. Másik oldalról bukaresti és brassói munkaerőközvetítő-cégek is megkeresték ajánlataikkal a környékbeli cégeket, hogy a külföldi munkásokat fogadják. Hogy végül is miért nincsenek még a megyében nepáli alkalmazottak, abban az is közrejátszhat, hogy köztük is nehéz a megfelelő helyre a megfelelő embert megtalálni.
Ha van egy mesterséged, el lehet itthon is helyezkedni, és a fizetést is ki lehet alkudni – véli az igazgató. <<
Igy kelle felre vezetni az olvasot…. Hol vannak a nepaliak? Melyik uton:)))?