Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Valós segítséget a fogyatékkal élőknek!

Valós segítséget a fogyatékkal élőknek! Kovászna megye

A fogyatékkal élő személyek egy uniós pályázatnak köszönhetően maximum 23 ezer lej értékben modern eszközökkel kompenzálhatnák testi hiányosságaikat és változtathatnának életminőségükön, beléphetnének a munkaerőpiacra, viszont 2018 óta a megcélzott 7000 személyből csupán 455 személyt alkalmaztak. Erről is szólt az a tanácskozás, amelyet pénteken a munkaügyi hivatal kezdeményezésére rendeztek az Írisz Házban.

Hirdetés
Hirdetés

A megbeszélésen a sepsiszentgyörgyi Írisz Ház igazgatónője, Olcsvári Tünde mellett jelen volt Makkai Péter, a Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztérium államtitkára, Kelemen Tibor munkaügyi igazgató, Vass Mária, a megyei gyermekjogvédelmi és szociális támogatási igazgatóság vezetője, és Gál Katalin, a fogyatékkal élők munkaerő-piaci integrációját elősegítő pályázat koordinátora.

A megbeszélés kiindulópontjául szolgáló projekt 2018-ban indult, ennek keretében a fogyatékkal élők országos hatósága 112 millió lejes keretösszegből biztosít olyan vásárlási utalványokat, amelyekkel a célcsoportba tartozók életminőségüket javító, munkaképességüket segítő eszközöket szerezhetnek be: többek között kerekes székeket, tricikliket, izomstimulálókat, hallókészülékeket, elfekvési sebek elkerülésére szolgáló matracokat, ortéziseket és protéziseket, ágyemelőket, olvasást segítő eszközöket, műkezeket, műlábakat.

A procedúra szerint első lépésben a munkaügyi hivatalok szolgálnak eligazítással az érdekelteknek, akik aztán a szakorvos ajánlásával, melyben pontosan szerepel az ajánlott eszköz megnevezése, jelentkeznek a gyermekjogvédelmi igazgatóságnál, és az továbbítja a dokumentációt a vásárlási utalványokat kibocsátó országos hatóságnak – részletezte Vass Mária a folyamatot. Makkai Péter államtitkár hiányolta a megbeszélésről azoknak a cégeknek a képviselőit, amelyek fennen hangoztatják, hogy tárt karokkal várják a dolgozni óhajtó fogyatékos személyeket, a fogyatékkal élők szüleit és őket magukat, valamint a besorolásukat végző bizottsági tagokat. Az intézményeknek is felrótta, hogy bár elméletben mindent megtesznek azért, hogy a fogyatékkal élők integrálódhassanak a munkaerőpiacon, egy évvel a projekt lejárta előtt még a célcsoport 10%-a sem helyezkedett el.

„A fogyatékkal élők munkaképességének a kihasználása európai szinten is prioritás” – mondta Makkai. – „A munka számukra kiteljesedettebb életet jelent, amelyben ők nem ellátottak, hanem a társadalom hasznos tagjai.”

Az is igaz, hogy nem egy esetben maguk az érintettek ódzkodnak a támogatás igénybevételétől, vagy azért, mert nehéz számukra a procedúrát végigvinni, vagy azért, mert félnek, hogy ha az eszközök révén megjavult képességeik által munkába állnak, akkor elveszítik az egyéb szociális támogatásokat. Ez azonban nem igaz, és még az elhelyezkedés sem kötelező, bár nyilván ez volna a végső cél.

Kovászna megyében 6500 testi vagy értelmi fogyatékkal élőt tartanak nyilván, 250-en vannak alkalmazásban, van még tehát itt is tere az intézmények összefogásának az ő érdekükben. Ez nemcsak lehetséges, hanem szükséges is, „a munkaügy, a szociális igazgatóság támaszkodjanak egymás adatbázisára, a besoroló bizottság is nyújtson valós segítséget” – mondta Makkai Péter államtitkár. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások