Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Van, ami csak itt lelhető fel

Van, ami csak itt lelhető fel Kovászna megye

Első alkalom, hogy Háromszék ad otthont a nemzetközi gombászkongresszusnak (JEC, Journées Européennes du Cortinaire). A László Kálmán Gombászegyesület és Kovászna Megye Tanácsa által közösen szervezett 36. nemzetközi gombászkongresszus Bálványosfürdőn zajlik, és október 20-án ér véget.

A rangos nemzetközi találkozót évente egy alkalommal szervezik meg, rendezési jogát mindig más ország kapja. A kongresszus a mikológiát magas szinten művelőket tömöríti, a bálványosi helyszínnel kiváló alkalom nyílik arra, hogy a székelyföldi gombavilág tudástárát és eddigi szakirodalmát bővítsék, különösen, hogy van olyan gomba, amely csak Háromszéken található.
– Büszkék vagyunk arra, hogy van olyan gombafaj, amelyet csak itt ismernek. Háromszék gombavilága gazdag és változatos, ugyanakkor attól is egyedi, hogy itt nő a harapégés vagy harapégtegomba, amely világraszóló helyi érdekességnek számít. Csak ezen a vidéken ismerik, ínyencségnek tartják – mondta el Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, hozzátéve, a megyei önkormányzatnak az a célja, hogy minél több külföl­di­nek megmutassa, mitől más Székelyföld, mint a többi régió. – Íme, ebben a műfajban, a mikológiában is van olyan, ami csak nálunk található. Jó helyre jöttek ide, Bálványosfürdőre, a település neve is, de főleg a története bálványokról, mágikus erőkről, misztikumokról szól. Azok, akik figyelmesebbek, magasabb spirituális érzésvilággal rendelkeznek, már itt a környék tisztásain találkozhatnak tündérekkel vagy boszorkányokkal. A szerencsések be is léphetnek a mikológusok által leírt tündérkörbe vagy boszorkánykörbe. A tündérkört vagy boszorkánykört alkotó gombák ott nőttek ki, ahol a tündérek vagy a boszorkányok éjszaka táncot jártak. Ha belépnek a varázskörbe, megláthatják térségünk, Székelyföld csodálatos világát – fogalmazott a tanácselnök.
A házigazda szerepét betöltő Zsigmond Győző, a László Kálmán Gombászegyesület elnöke, elmondta: a kongresszus programja terepmunkából és elméleti előadásokból tevődik össze, ez utóbbiak tematikája rugalmasan alakul, hiszen kapcsolódik a napi, Bálványos környékén megtett túrák és az itt talált gombákhoz, de lesznek kötött témájú előadások is, amelyek tudományos újdonságnak számítanak. A túrák ideje alatt talált gombák azonosítását a helyszínen, modern felszereléssel ellátott laboratóriumban végzik el a résztvevők, ezáltal lehetőség lesz bővíteni és kiegészíteni a helyi gombavilágról eddig jegyzett ismereteket.
A kongresszusra közel 100 szakember jelentkezett be, 30-an magyar nyelvterületekről, 70-en pedig Németországból, Franciaországból, Svájcból, Olaszországból és Csehországból érkeztek. Az egyhetes nemzetközi esemény célja Románia középső tájainak és nagygombavilágának bemutatása, témája a pókhálósgombák nemzetségéhez tartozó és azonosítható fajainak feltérképezése. A szakemberek ittlétük alatt helyi vezetők kalauzolásával naponta gombásztúrákon vehetnek részt, ahol megismerkedhetnek a környék gazdag és egyedi gombakínálatával, érdekességekkel, tudnivalókkal.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás