Szakács László marad az alpolgármester Baróton
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alp...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Tőlünk kétmegyényire, Tulcea megyében egyre jobban terjed a sertéspestis. Dr. Sikó-Barabási Sándor, Kovászna megyei főállatorvos szerint egy hihetetlen gyorsan terjedő betegséggel állunk szemben, ezért fontos a gazdák együttműködése.
– Június 9–22. között tíz Tulcea megyei településen jelent meg a betegség, 42 gazdaságot, hozzávetőleg 3 vadászterületet érintett, és jelenleg közel 400 állat fertőződött, pusztult el. Ezen kívül Szatmáron is azonosították a kórt (egy vaddisznónál). Országos szintű járványtani piros kód van érvényben – figyelmeztetett.
Kifejtette, tudomásuk van Háromszéken működő „feketézőkről”, akiket csendőri, rendőri segítséggel iparkodnak lebuktatni a közeljövőben, ám addig is az állattartók ne vásároljanak fülszám, állategészségügyi igazolványok nélküli disznót, csakis engedélyezett helyekről szerezzék be a jószágokat.
A sertéspestisnek nincsenek sajátos tünetei, így bármilyen betegséget észlelnek a gazdák (kiütéseket, étvágytalanságot, lázat), vagy ha az állat hirtelen elpusztul, elvetél, akkor minél hamarább értesítsék a körzeti állatorvost és a hatóságokat.
– Világszinten nincs kezelés a kór ellen. Ha több állat betegedik meg 2–3 napon belül, vagy egyszerre több hull el, akkor a 0722.700.699-es telefonszámon riasszanak – összegezett.
Fontos, hogy az elpusztult állatokat ne ássák el a gazdák (ezeket elszállítják az illetékesek), továbbá a beteg állatok húsát ne osztogassák szét, hiszen a hússal terjed a fertőzés.
Arra a kérdésünkre, hogy üzletekbe kerülhet-e a beteg állatok húsából – főként, hogy ez nem veszélyes az emberre nézve –, a szakember úgy véli, ez „normális körülmények között lehetetlen”.