Olcsóbb lett a vagyonmegosztási pereskedés
A mindent átfogó dráguláshullám elkerülte a vagyonmegosztási perek költségét, egy tö...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Lezárult az aratás Háromszéken. A szakemberek szerint a termés meg sem közelíti a tavalyi rekordtermést, de gyengének sem mondható. Az aratás után a krumpliszedés következik.
Könczei Csaba szerint, „ahhoz képest, hogy milyen gyalázatos idő volt”, a termés egészen jónak tekinthető. A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője úgy fogalmazott: „egyfolytában esett az eső, kivéve akkor, amikor kellett”.
– Aki esetleg az idén kezdett gazdálkodni, annak sok öröme nem telt. Májusban nyoma sem volt annak a bizonyos aranyat érő esőnek, aztán azt követően, amikor melegnek kellett volna lennie, esett szakadatlanul. Ha ebből indulunk ki, a termés egészen jó – mondta Könczei.
A szakember szerint a sok csapadék leginkább a gabona malomipari értékét befolyásolta negatívan.
– Azt szokták mondani, hogy az eső kimossa a sikért. A sikér mennyisége, amely a gabonaszem beltartalmát adja meg, a búzafajták nagyon fontos minőségi mutatója, amelytől a termés malomipari értéke függ. Az eső, a nedvesség csökkenti a szemek sikértartalmát, ezáltal értéktelenebbé válnak – magyarázta.
A magas, 34%-nál nagyobb sikértartalmú lisztből javító minőségű liszt nyerhető, amely javító lisztként használható az alacsonyabb sikértartalmú lisztekhez. Ez a fehérje kenyérsütésnél is fontos, mert ez határozza meg a tészták rugalmasságát, nyújthatóságát. A kizárólag alacsony sikértartalmú lisztekből (pl. rozs) készülő kenyerek szárazak, törékenyek lesznek – tudtuk meg.
A megyében 23.109 hektáron vetettek búzát (őszit és tavaszit összesen), és összesen 90.368 tonnát arattak, ami hektáronként 3911 kilogrammos átlagtermésnek felel meg. Rozst 957 hektáron arattak, 2499 kilogrammos átlaggal, a tritikálé (a búza és a rozs keresztezésével létrehozott szemes gabonaféle takarmánynövény) 3870 kilogrammos átlagot produkált a 2411 hektáron, őszi árpát 785 hektárra vetettek, ez 3450 kilogrammot hozott átlagosan. További hozamok: tavaszi árpa 2928 kg/ha, zab 1900 kg/ha, repce 2800 kg/ha. A borsótermés 2016 kilogramm volt hektáronként, ez is csaknem egyharmaddal kevesebb, mint a sokévi átlag.
A gabonatermés jócskán elmarad a tavalyi esztendő termésétől. 2017 Kovászna megyében rekordévnek nevezhető. Búzából 4638 kilogrammos átlaghozamot regisztráltak hektáronként, rozsból hektáronként 4139, tritikáléből 4288, őszi árpából 4280 kilogramm termett.
– Jól látható, hogy 30–35 százalékos különbségről beszélhetünk, de hát ilyen a mezőgazdaság, a fene nagy technikával együtt, ha jó idő van, jó termés van, ha nincs jó idő, nincs jó termés – vonta le a következtetést Könczei Csaba.
Az aratás a teljes 33 ezer hektáros területen befejeződött. A következő betakarítandó a termék a krumpli lesz. Bár egyelőre csak most kezdték el szedni, a termés valószínűleg ebből is messze elmarad a tavalyitól, aminek az lesz a következménye, hogy a megszokottnál drágábban fogják árulni a pityókát. Persze ezt a termelők, már azok, akiknek lett krumplija, nem biztos, hogy bánják. <