Kézdivásárhelyen újra Szilveszter Szabolcs az alpolgármester
Kézdivásárhely képviselő-testülete november 4-től, hétfőtől immáron teljes létszámba...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Szokatlan látvány fogadta kedden Nagyajta lakóit, a kora reggeli órákban ugyanis a házak fölött már nem csak templomtorony, hanem egy hatalmas emelődaru is csúcsosodott. A daru egészen pontosan az Ajta-patak partján, az újonnan épített hídtól kissé lentebb állomásozott, ott, ahol a régi híd vasszerkezete is pihent. Ez már biztos jele volt annak, hogy a vashíd rövidesen elnyeri a méltó helyét, órák kérdése volt csak, hogy mikor emelkedik újra a víz fölé. Míg erre sor került, a falusiak érdeklődve gyűltek a berendezés köré, Bihari Edömér polgármester pedig készségesen mesélt a szerkezet történetéről.
A vashíd még a monarchia idején, 1901-ben épült, osztrák tervező munkája nyomán. Csinta Samu írása szerint műszakilag is különlegesnek számít, fő eleme ugyanis a híd két hosszanti peremén végighúzódó rácsos tartó. Nagyajta polgármestere ezt kiegészítendő ismertette, hogy a szerkezet speciális acélötvözetből készült, önmagában 60 tonna nehézségű, teherbírását mi sem bizonyítja jobban, hogy építői százéves garanciát vállaltak érte. A szóbeszéd szerint amikor ez a szavatosság lejárt, üzentek is az osztrákok, hogy nem vállalnak a továbbiakban felelősséget érte, ámde a nagyajtai híd tovább magasodott a patak felett, egészen 2023 tavaszáig. Így több mint 122 évig szolgált átkelőként a településen.
A százéves szavatosság két évtizednél is több, hogy lejárt, ez idő alatt azonban a szerkezet vesztett is az állóképességéből. „Ennyi idő alatt eléggé elévült, kifáradt, úgyhogy bármikor várható lett volna ezután, hogy összeomlik egy nagyobb súly alatt. Észrevettük, hogy a híd lábainál jelentkeztek az erózió jelei” – részletezte a közelmúlt eseményeit Bihari Edömér. Mivel a híd a megyei út része volt, a háromszéki önkormányzathoz fordultak a segítségkéréssel.
A 131-es megyei út részét képező nagyajtai vashíd javítása jóval nagyobb költségeket vont volna maga után, ugyanakkor a méretek is elavultnak számítottak a mai standardokhoz mérve. „A megyei tanács úgy döntött, hogy új hidat építtet. Örültünk neki, mert Nagyajta gyakorlatilag Erdővidék kapuja, és mindig probléma volt akkor, ha nagyobb súlyú járművek keltek át rajta” – fogalmazott az elöljáró.
Hozzátette, könnyen válhatott volna a régi szerkezetből ócskavas, ha a nagyajtaiak nem ragaszkodtak volna hozzá, és a megyei tanács nem segített volna megmenteni. Az új betonhíd megépítése több évig elhúzódott a közbeszerzés miatt, végül a tavalyi év végére elkészült, értéke meghaladja a 15 millió lejt.
Mindeközben a helyi önkormányzat sikeresen pályázott, az Anghel Saligny kormányprogram révén így megmenthették a régi szerkezetet. A híd nem költözött messze az új társától, összekötve a 2011-ben kialakított, 60 ár területű parkot és patak túloldalát, amit a jövőben szintén parkosítanak. „Úgy gondoltuk, ha már megőrizzük a vashidat, és nem tudjuk nagyobb súlynak kitenni, bár egy sétányt tudjunk belőle készíteni. És akkor egy olyan parkunk lesz, amelyet átszel az Ajta-pataka” – ismertette a terveket az elöljáró. A monarchiabeli örökség felállítása és átalakítása még folyamatban van, ez majdnem 3 millió lejbe fog kerülni.
A hidat kedden délben látványosan emelték a patak fölé, majd gondosan elhelyezték, megszépülni azonban csak ezután fog. A következő két hónapban feljavítják, némileg beszűkítik a járható területet, de továbbra is átkelőként szolgál majd gyalogosoknak és bicikliseknek is egyaránt. Világítással látják el, esténként így sajátos fényben pompázhat, ekkor fog igazán egyedülálló látványt nyújtani a járókelőknek. A híd felemelését csodáló lakosok szerint felbecsülhetetlen értéket sikerült megmenteni, és reménykednek benne, hogy mihamarabb használatba vehetik majd.
„Az emberek ragaszkodtak hozzá, többen jelezték, hogy nem volna jó kicserélni. Hála istennek, a híd újraállításának értékét pályázati forrásból fedezni tudjuk, és méltó helyet tudunk neki biztosítani” – vélekedett Bihari Edömér polgármester.
Fotó: Farkas Orsolya