Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell
Ez évben 100, jövőre további 41 okoskukát állítanak működésbe Sepsiszentgyörgyön Az ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Háromszéken Kézdivásárhelyen működik egy sürgősségi központ a családon belüli erőszak áldozatainak. Ezzel Kovászna megye „előnyben” van az ország jelentős részéhez képest, hiszen sok helyen semmi hasonló jellegű intézmény nincs. Az új, hat személy (általában három nő és három gyerek) befogadására alkalmas létesítményben tanácsadásra és szakmai továbbképzésre is lehetőség lesz, hogy később az áldozatok saját lábukon is meg tudjanak állni – mondta el Vass Mária, a Kovászna Megyei Szociális Gondozási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője.
– Ez egy „folytatás” lenne a sürgősségi központból kikerültek számára, hiszen ott – elvben – harminc napig maradhatnak. Azt szeretnénk, hogy elsősorban olyan személyek kerüljenek ezekbe a védett lakásokba, akik valóban át szeretnék képezni magukat, és új életet szeretnének kezdeni. Arra is lehetőség lesz, hogy esetleg már a képzés alatt is más megyében legyenek, ha ez a biztonságukat szolgálja – nyilatkozta Vass Mária.
A legnagyobb gond az, hogy a szolgáltatást igénybevevők zöme semmilyen képzéssel nem rendelkezik, nem egyszerű számukra munkahelyet találni, sokszor ki vannak szolgáltatva (volt) családjuknak. Emiatt, sajnos, nagyon sokan visszatérnek eredeti környezetükbe, ahol jó eséllyel ismét bántalmazni fogják, vannak is „visszatérő ügyfeleink” – magyarázza az igazgató.
Elvileg létezik egy törvény, ami – úgynevezett távoltartási végzéssel – megtiltja a bántalmazónak, hogy a bántalmazott közelébe menjen, ám ennek betartatása körül komoly problémák vannak, ugyancsak emiatt a védett lakások helye sem publikus. A jogszabály szerint a bántalmazott egy évig maradhat a védett otthonban.
Nem hivatalos felmérések szerint sokkal több bántalmazott van, mint amennyi igénybe veszi a szolgáltatást, a központba szinte kizárólag azt követően jelentkeznek, amikor súlyos testi sértésre került sor – mondta az igazgató.
Vass Mária érdeklődésünkre elmondta: bár a központot nem kizárólag nők, hanem „bántalmazottak” számára hozták létre, egyelőre férfiember nem jelentkezett.
A projekt még kezdeti fázisban van, Kovászna Megye Tanácsa december első felében fogadta el azt a határozatot, amellyel a gyermekvédelmi igazgatóság a Nemi esélyegyenlőségért felelő országos ügynökséggel társult, hogy együtt pályázzanak Európai Uniónál finanszírozásra.
Egy, a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja alkalmából közzétett statisztika szerint, a romániai nők 28 százaléka nyilatkozta azt, hogy valamilyen erőszak érte a családon belül. A bántalmazásnak lelki és gazdasági formáit is megkülönböztetik, de súlyos testi sértésre is gyakran sor kerül, amennyiben – ugyancsak félhivatalos statisztikák szerint – évente Romániában a családon belüli erőszak kétszáz nő halálát okozza.