Szakács László marad az alpolgármester Baróton
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alp...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Dr. Örsi Csaba, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője lapunk érdeklődésére elmondta, augusztus közepén jár le a 3 hónapos várakozási idő, így munkatársai újra vért vesznek a zoltáni lovakból, és a laboratóriumi vizsgák eredményének függvényében pedig hamarosan kiderül, hogy betegségmentesnek nyilváníthatják-e a települést.
– A zoltáni beteg lovat rutinellenőrzés során sikerült kiszúrni, le is öltük az állatot, és a település lovait vérvételnek vetettük alá. Az első eredmények jók lettek, nem azonosítottunk további fertőzést. Most következik a felülellenőrzés – avatott be.
Rámutatott, hogy 5–6 éve 300 fertőzött állatnál is többet tartottak nyilván Kovászna megyében, azóta sikerült jelentős méretben felszámolni a betegséget. Mostanra már évente csupán 1–2 esetet regisztrálnak.
– A kór felszámolásában fontos szerepet játszik a gyors hatósági fellépés, a betegség időbeli beazonosítása. A periodikus vérvételekkel pont erre alapozunk. A vérbaj tünetmentes, éppen ezért évente a megyében megtalálható összes, fél évnél idősebb lóból vért veszünk – részletezte dr. Örsi.
Kiderült, országos szinten számos fejtörést okozott a lovak vérbaja: tíz éven át egész Románia le volt zárva, nem lehetett lovakat kivinni határon kívülre. Tavalyelőtt az országot kettőbe osztották annak függvényében, hogy melyik megyékben, mennyi fertőzött állatot azonosítottak: ekkor már Háromszéket a mentes megyék közé sorolták.
A zoltáni esetnél a gazda nem kapott kárpótlást az állat leölése után, mivel az idevágó iratok nem voltak rendben.
Fotó: horseandrider.com