Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Veszélyes is lehet

Veszélyes is lehet Kovászna megye

Halálos baleset ugyan nem történt, de minden nyáron vannak olyan esetek, amikor újra kell éleszteni valakit a sepsiszentgyörgyi strandon. A balesetek oka sokszor a figyelmetlenség, éppen ezért vannak a szigorú szabályok a medencék körül.

Hirdetés
Hirdetés

S okan nem értik, miért nem lehet a nagy medencébe bárhonnan beugrani, illetve miért tilos az ugrálás a gyerekmedencébe is, de mindennek oka van, mivel így lehet kivédeni a súlyos baleseteket – osztotta meg lapunkkal Bocz Attila úszómester, vízimentő, aki harmadmagával teljesít szolgálatot a nyár folyamán a sepsiszentgyörgyi strandon. A vízimentő elmondta: idén még nem történt baleset, igaz, nemrég nyitott a strand, viszont tavaly tíz baleset is volt, egy személy pedig nagyon súlyosan megsérült, újra kellett éleszteni. Az illető egy ugrás következtében ütötte meg a gyomorszáját, ettől pedig eszméletét veszítve zuhant a vízbe. A vízimentőknek nagyon ébernek kell lenniük, hiszen a balesetek másodpercek alatt következnek be, a vízben történő ütések, ütközések pedig sokkal nagyobb erejűek lehetnek, mint a szárazföldön.

Bocz Attila elsősorban a nagymedence szabályaira hívta fel a figyelmet, mivel az nagyon mély (2 méter), és a víz is hidegebb, mint a többiben. Mint mondta, a medence széléről, illetve a sarkokról tilos az ugrás, mivel azok, akik a kijelölt kőről ugranak, összeütközhetnek a többiekkel, ez pedig súlyos sérülésekhez vezet. Tilos a szaltózás is az ugrókövekről, mert történt már olyan baleset, amikor valaki így ugrott, majd a fejét beütötte a kövekbe és súlyosan megsérült. A nagymedencében az ugrókövek közelében sem szabad úszni, legalább öt métert kell hagyni azért, hogy, aki ugrik, ne szökjön rá az úszókra. Akik jól úsznak, azok ismerik ezeket a szabályokat, és általában helyesen használják a medencét, de vannak, akik a tiltás ellenére is bemennek például úszógumival. Ez azért veszélyes – mondta a vízimentő, mert az úszógumi könnyen leereszkedhet, és aki nem tud úszni, másodpercek alatt elsüllyedhet. Arra is volt példa, hogy egy egész családot kellett kimenteni a nagymedencéből hasonló okok miatt.

Ami a kismedencéket illeti, azokban is tilos az ugrálás, füttyel figyelmeztetik és kiküldik a vízből azt, aki megteszi, ugyanis itt a sok gyerek miatt jelent veszélyt az ugrás. A csúszdás medencénél is vannak szabályok: tilos hason csúszni, de arra is figyelni kell, hogy érkezéskor ne legyen senki a közelben, akit esetleg elüthet a csúszó.

Azzal kapcsolatban, hogy mennyire felügyelik a szülők a gyerekeket, Bocz Attila azt mondta, történt már olyan, hogy ki kellett menteni a felügyelet nélkül hagyott gyerekeket. Bár a medencék nem mélyek, egy 4–5 éves kisgyerek, ha kiesik az úszógumiból és elmerül, nem biztos, hogy fel tud jönni a víz tetejére. A vízimentő azt üzeni a szülőknek, illetve mindenkinek, aki a strandra jár, hogy ne kísérletezzenek, csak olyan medencébe menjenek, amelyik megfelel a úszótudásuknak, és a felnőtteknek sem szégyen az úszógumi, akkor sem, ha csak 110–120 cm a víz mélysége.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások