tan a vezetekes vizben nincsenek nitratok meg bakteriumok ……sokszor budos a viz s ezert fizetunk hatalmas penzeket ..honapokig all a viz a kutakba mert nemhasznal a varos anyi vizet mint regen
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Háromszéken számtalan kút vize baktériumokkal, nitritekkel, nitrátokkal, ammóniával fertőzött, az elemzésre bevitt vízminták 95%-a ilyen, tudtuk meg a Kovászna Megyei Egészségügyi Igazgatóság keretében működő környezet-egészségügyi iroda szakembereitől.
Dr. Alina Mihaela Bârzan irodavezető érdeklődésünkre elmondta, az évtizedek során, főképpen állattartó családoknál, a trágyadombok, de a kutakhoz túl közel lévő illemhelyek leve is beszivárog a fúrásokba, ezzel is magyarázható, hogy az egykor jó minőségű kútvíz mára veszélyessé vált. Tavaly két alkalommal, de már idén is történt incidens, amikor csecsemők kerültek kórházba fertőzött kútvíz miatt, egyesek mégis hanyagolják a víz bevizsgálását, azzal takarózva, hogy gyermekként ők is abból a kútból ittak, és lám, semmi bajuk.
– Több éven át fizetni kellett minden vízminta bevizsgáltatására. Tavaly országos program keretében belül ezt a megszorítást, ennek köszönhetően az elmúlt esztendőben 17 településen vizsgáltuk közcsapok (34), források (17) vizét. Közcsapoknál 17 településből 13-nál találtunk rendellenességeket, illetve forrásoknál 5 településen azonosítottunk gondokat. A legtöbb baktériumokat tartalmazott, Kézdivásárhely környékén pedig gyakoribb a nitrit- és nitrátfertőzött víz – magyarázta a szakember. <<
tan a vezetekes vizben nincsenek nitratok meg bakteriumok ……sokszor budos a viz s ezert fizetunk hatalmas penzeket ..honapokig all a viz a kutakba mert nemhasznal a varos anyi vizet mint regen
A kútvizek tistaságáról a helyi önkormányzatok is tehettek volna eddig is. A községekben, falvakban előbb csatornarendszert kellett volna megoldani, mert jó kútvize minden portán volt. Mivel mindenki (anyagi helyzete szerint) fűrdőszobát és vécét épített, így kénytelen volt emésztőgödröt is csinálni. Tehát szinte minden telken van egy kút és van egy emésztőgödör. Ha a saját emésztőgödrét távol is helyezte el a kútjától, nem biztos, hogy a szomszédé elég távol van. Ezelőtt is volt minden telken istálló és annak mellékterméke, de nem voltak bajok a kútakkal. Az olyan gazda aki ipari színten műveli az állattenyésztést, annak nem szabadna engedélyt adni, hogy a sűrűn beépített telkeken működjön.
Magánszemély Kézdi környékén hová viheti be a kutvizet vizsgálatra?