Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Vigyázzunk a madarakra!

Vigyázzunk a madarakra! Kovászna megye

Sok városlakó örömmel veszi tudomásul, hogy télen a lakott településekre, emberközelbe húzódnak az erdei fülesbaglyok, egy-egy fán akár tízet is közelről megszemlélhetünk. Sepsiszentgyörgyön is van erre példa, egy tömbház előtt két fán is tucatjával üldögélnek.

Hirdetés
Hirdetés

A Milvus Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai immár hat éve számon tartják e madarakat, de más fajok vonulását, tartózkodását, viselkedését is megfigyelik, feltérképezik a fülesbaglyok telelőhelyeit, mondta lapunknak Barbos Lőrinc, a fülesbagoly monitoring országos koordinátora.

E ragadozók télen a viszonylag védettebb környezet, kissé magasabb hőmérséklet miatt költöznek nappalra a városokba, de az eledelül szolgáló rágcsálókat is inkább találnak emberközelben, őket azonban kevésbé fenyegetik más ragadozók, mint például a rétihéja. Ha az emberek zavarják, vagy ha a kiszemelt fa elhullatja lombját és lecsupaszodik, a településen belül is elköltözhetnek más helyre, örökzöldekre. Temesváron 2014-ben egy viszonylag kis területen, a Bánsági Múzeum parkjában 233 fülesbaglyot számláltak meg.

Hivatalosan az idei telelőhely-számlálás december 2-án indul, és január 30-ig tart, de már e hónap utolsó napjaiban megkezdődik az országos telelő ragadozómadár-monitoring program, melynek keretében megyénként egy-egy kijelölt útvonalon figyelik meg a karvalyokat, ege­rész­ölyveket, rétihéjákat, vörösvércséket, tudtuk meg az e tevékenységért felelő Kovács Istvántól. Sepsiszentgyörgyön hét-nyolc önkéntes segíti a szervezet munkáját, de ha valaki még szeretne társulni madármegfigyelőként, jelezze ezt a lorinc.barbos@milvus.ro e-mail-címen. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás