Szakács László marad az alpolgármester Baróton
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alp...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A hőhullám nemcsak az embe-reket, hanem más élőlényeket is érint. A hőség miatt a viperák ebben az időszakban agresszívebbek, és ha nem vigyázunk, hová lépünk, könnyen megtámadhatnak – figyelmeztet a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Kórház vezetősége. A vipera mérge hemotoxikus, ami azt jelenti, hogy elpusztítja a vérsejteket és a szöveteket, amelyekkel kapcsolatba kerül. Áprilisban, amikor még nem olyan magas a hőmérséklet, egy 48 éves beteg jelentkezett a kórházban viperamarással, idén ez volt eddig az egyetlen eset, amelyet az orvosok elláttak.
Az orvosok tanácsokat is megosztottak, hogy mire kell figyelni a természetben. Mint írták, ajánlott bakancsot választani a kiránduláshoz, túrázáshoz, tilos elmozdítani nagy köveket, amíg nem bizonyosodtunk meg róla, hogy nincsenek kígyók alattuk, ugyanis a híresztelésekkel ellentétben a vipera félénk kígyó, amely rejtőzni szeret.
Amennyiben mégis bekövetkezik a baj és megharap egy vipera, sürgősen hívni kell a 112-es segélyszámot, és megvárni a szakképzett személyzetet. Nem ajánlatos mozogni és pánikba esni, mert akkor a szívverés megnő, a vérkeringés felgyorsul és a méreg gyorsabban terjed szét a szervezetben. Ha lehetséges, meg kell próbálni eltávolítani a lehető legtöbb mérget a sebből, és fertőtleníteni a területet hidrogén-peroxiddal. Továbbá, az antihisztaminok késleltethetik a méreg hatását. Érdemes lefotózni is az állatot, mert ez segít az egészségügyi személyzetnek megállapítani, hogy az adott faj mérgező-e és hogy szükség van-e méregellenes szérumra.
A viperamarás jelei közé tartozik a heves fájdalom, az érintett terület duzzadása, félájult állapot, hány-inger, hányás, homályos látás, légszomj, túlzott izzadás vagy hasi fájdalom. Szerencsére, a halálesetek meglehetősen ritkák, sok esetben nem kerül méreg a szervezetbe – közli a kórház.
Fotó: depositphotos.com