Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Zenével és tánccal, Berci bácsi módjára búcsúzhatunk a nyártól

Zenével és tánccal, Berci bácsi módjára búcsúzhatunk a nyártól Kovászna megye

A világhálón tett első bemutatkozásakor legalább háromszázezer emberhez jutott el, mostanra már ismerősként köszön vissza a közösségi médiában az őszinte beszédű, kedvesen derűs Berci bácsi. A felsőcsernátoni születésű, 82 éves Rákosi Albert mögött ugyanakkor erős család áll, akiknek feltett szándékuk, hogy a múltbéli hagyományokat, szokásokat, életszösszeneteket megőrizzék, elevenen tartsák. Ennek okán jött létre a Berci Bácsi Feszt is, amelynek első kiadására a hétvégén lehet ellátogatni.

Hirdetés
Hirdetés

Előbb a Székelyföld 1000 arca nevű portréfilm-sorozatban tűnt fel az akkor még 80 éves Berci bácsi, aki csakhamar elnyerte a közönség tetszését: két év alatt 295 ezer anyaországi és erdélyi ember látta a Facebookon közzétett, eredeti rövidfilmet, amelyet aztán sokan, számtalan formában osztottak tovább. A nyolcperces felvételen gyermekkorról, a vidéki élet valóságáról, a múlt történéseiről és azokból fakadó tanulságokról mesél a dédnagyapa, akinek a családja ezután döntött úgy, hogy továbbgondolja a történetet.

A világháló eszköz, a tartalom érték

Rákosi Norbert, Berci bácsi középső unokája szerint a portréfilm forgatása után eszméltek rá, hogy ez igazán közvetlen, bensőséges módja az emlékek megörökítésének. Úgy döntöttek – természetesen Berci bácsi lelkes beleegyezésével –, hogy nekilátnak egy biográfiai jellegű dokumentumfilm felvételének, elsősorban azért, hogy az utódok számára is fennmaradjon.

Azok az értékek, emlékek azonban nem csak a család számára csenghetnek érdekesen, tanulságosan, hanem bárki számára, aki érdeklődik a székely hagyományok, a falusi élet, a múlt történései iránt. Így tehát kihasználva az internet előnyeit, elkezdték közzétenni a felvételeket.

A sorozat második részéből kiragadott jelenet. Az epizód címe: Vízimalmok földjén. Fotó: Boica Zsolt

A dokumentumfilm-sorozatot több részre bontották. Amikor Berci bácsi született, 1942-ben még zajlott a második világháború. Arról, milyen is volt ilyen körülmények között felnőni, milyen nyomot hagyott a társadalomban, milyen volt az oktatási rendszer, az első részben beszél. A másodikban a falu történelméhez hozzátartozó vízimalmokról és a hozzá kapcsolódó családi, érzelmi kötöttségéről mesél.

„A harmadik rész a mesterségekről szól, ez a Haszmann Pál Múzeum kiállítástermében volt felvéve. Ezek tükrözik a múlt évszázadbeli Felsőcsernátont. Földművelő, kovács, ács – olyan szakmákról ad értékes tudást, amelyek kihalófélben vannak” – fogalmazott a harmadik rész kapcsán Rákosi Norbert. Ennek premierje a hétvégi fesztivál kereteiben lesz.

Debütál az első Berci Bácsi Feszt

Mesternek áll a világ – ezt a címet viseli a dokumentumfilm-sorozat harmadik epizódja, amelyet szombaton, augusztus 24-én este mutatnak be a közönségnek a felsőcsernátoni Ika váránál. A Berci Bácsi Feszt valójában már pénteken, 23-án elkezdődik, méghozzá olyan programokkal, amelyek a filmvetítés köré épülnek.

Népművészeti és kulturális kis fesztiválnak is nevezhetnénk, népdal- és néptáncelőadásokból nem lesz hiány. Szombaton főzőversennyel és pálinkamustrával indul a nap (ezek regisztrációhoz kötöttek), estefele néptáncegyüttesek hangolnak a mozira, 20:45-kor pedig levetítik a film legújabb részét. Természetesen a hétvége folyamán Berci bácsi maga is jelen lesz az eseményen.

„Mindenképp az a szándékunk, hogyha az első fesztivál jól sikerül, évente megismételjük. Sőt, van egy olyan kezdetleges terv is, hogy terjeszkednénk, legalábbis a filmvetítés tekintetében, elsősorban Székelyföldön. Nem lehet tudni, mit hoz a jövő, de azt látjuk, hogy nagy a nyitottság a filmre” – vélekedett Rákosi Norbert. Ami pedig a jelenlegi dokumentumfilm-sorozatot illeti, úgy tűnik, jó hírrel szolgálhatnak a nézőknek.

Lesz folytatás?

Noha sokat nem árult el a sorozat jövőjével kapcsolatban, annyit leszögezett az unoka: érdemes résen lenni, Berci bácsi élete ugyanis szerencsésen hosszú, tartalmas, és tartogat még történeteket. Mi több, arra is esély van, hogy egy úgynevezett második évad is készül, igaz, némileg más jelleggel, mint az első.

„Mi hogy értsünk egyet, ha nem iszunk egyet. Hm?" – szól Berci bácsi szlogenje. Fotó: Boica Zsolt

Úgy tűnik, Berci bácsi élettörténete egész rajongótábort toborzott. A neve ismertté vált, mottója is van, képe pólókon és a bögréken köszön vissza, a családi emlékőrzés lassan igazi márkává növi ki magát.  Ez azonban nem zavarja Berci bácsit, hiszen ráhangolódott a forgatásra, és reménykedik, hogy lesz folytatás.

„Rá kellett jönnünk, hogy a 21. században úgy adhatjuk át legjobban az információt, ha megfogjuk az emberek fantáziáját, és ehhez kommunikációs csatornákat kell használnunk. Mindenképp a fő cél az, hogy ezeket az információkat eljuttassuk olyan helyekre is, ahova még nem értek el, hogy hosszú távon fennmaradjanak” – nyilatkozott Rákosi Norbert.

A YouTube-csatornán, ahol nem mellesleg 153 ezer feliratkozót sikerült gyűjteni néhány hónap alatt, megtekinthető a dokumentumfilm-sorozat, de Facebookon is érdemes lehet követni.

Fotó: Boica Zsolt

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2024. augusztus 20., 14:16
    ÉRTÉKELÉS: 0

    Berci bacsi tudomasom szerint meg orvoslassal is foglalkozott , maszirozot es kulombozo diskus betegsegeket is orvosolt mint csont kovacs !Isten eltesse sokaig eroben egezsegben !