Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Zöldellő fák rejtik, napfény élteti az erdőfülei nárcisztengert

Zöldellő fák rejtik, napfény élteti az erdőfülei nárcisztengert Kovászna megye

Erdővel szegélyezett úton, hosszan elterülő legelőkön vezet az út Háromszék egyetlen nárciszrétjére, amely az erdőfüleiek büszkesége, és a környéken kirándulók egyre keresettebb barangolóhelye. Erdővidék egyedi természeti kincsét, a helyiek által Kankóskertnek nevezett nárciszrétet féltett kincsként őrzi Bardoc önkormányzata lassan húsz éve, sikeresen: tavasszal egyre több és több virág nyílik, a kert állandóan növekedik a maga eredeti szépségében anélkül, hogy csorbítana rajta a turisták, virágárusok keze.

Hirdetés
Hirdetés

Bár idén hetekkel korábban kezdett nyílni a kankóskerti csillagos nárcisz, pünkösd környékén még jócskán fehérlettek a réten, igaz, már elvirágzóban. A mező azonban így is elbűvölő látványt nyújtott, akárcsak a hozzá vezető, nagyjából 2-3 kilométeres út, amelyet egy kezdő túrázó is könnyen megjárhat oda-vissza körülbelül másfél-két óra alatt. Késői érkezésünkkor ugyan nem találtunk őrt a mezőn, ez azonban rendhagyó alkalom volt, hiszen a bardoci önkormányzat kiemelt fordít a terület védelmére, a virágzás heteiben minden nap reggeltől estig vigyáznak a kertre.

Egyre csak növekszik a nárcisztenger. Fotó: Tuchiluș Alex

Fokozottan védik a területet

Balázsi Dénes polgármester megkeresésünkkor lelkesen mesélt a nagyra becsült Kankóskertről, amelyre évtizedek óta kiemelt figyelmet szentel a községháza. Mint mondta, a terület magántulajdonban volt két évvel ezelőttig, amikor az önkormányzat megvásárolta azt, az őrzésért azonban már hosszú ideje a polgármesteri hivatal felel. „Csaknem húsz éve őriztetjük a virágokat, azóta nagyon elszaporodtak. Szeretnénk rá pénzt szánni, hogy kerítéssel vonjuk körbe a rétet, hiszen ha nem muszáj, emberi kéz a természetet ne változtassa meg, mert az a növényzet kárára megy” – nyilatkozott az elöljáró. Kiemelte, hogy a környékbeli virágárusokat is sikerült kiszorítani az évek alatt, akik rendszeresen ritkították az állományt, hogy később piacokon adják el, s ez talán az őrködés legnagyobb hozadéka.

Az idei szezonban már a negyedik hete, hogy felvigyázzák a területet, a meleg időjárás miatt ugyanis a szokásosnál három héttel hamarabb kezdtek virágozni a nárciszok. Bár rövidesen lejár az idejük, a polgármester szerint érdemes résen lenni jövőre, hiszen egyedi látványt nyújthat a kirándulók számára. Már csak azért is, mert nem csak nárciszokat, hanem úgynevezett pünkösdi rózsákat (zergeboglárokat) is találhatnak a szerencsésebbek, ezek a sárgában díszelgő virágok pedig csupán 2-3 napig pompáznak, ritkán látni őket.

A Kankóskert másik büszkesége: a pünkösdi rózsa. Fotó: Tuchiluș Alex

Közelebb hozzák a kirándulókhoz

A fokozott védelemnek köszönhetően már egyre szétszórtabban, a legelőn is elkezdtek megjelenni a nárciszok, ebből is látszik, hogy a munkának van gyümölcse. „Úgy is volt, hogy hétvégéken 40-50 látogató érkezett, köztük Bukarestből érkező turisták, de jöttek Magyarországról, Németországból is. Megnőtt a forgalom, ezért szeretnénk a lehető legrövidebb utat is kiépíteni” – magyarázta a polgármester, aki számára nagy öröm, hogy Erdőfüle kincsének híre egyre távolabbra jut.

Ezért úgy tervezik, hogy azt az ösvényt, amelyen a leghamarabb lehetne megközelíteni a kertet, megtisztítják a bozóttól és jelzésekkel látják el jövőre. A mostani út kisebb kitérővel vezet el a nárciszokig, de lassú tempóban sem több, mint egy óra az odajutás. A legrövidebb útszakaszon 30-35 perc alatt lehet majd elgyalogolni a Kankóskertbe. Ugyanakkor kamerákat is felszerelnének a nárciszmezőre, segítve ezzel az őrök munkáját.

Jövőre lerövidítik a rétre vezető utat. Fotó: Tuchiluș Alex

Kovászna megye egyedüli nárciszkertjét az erdőfülei Fosztó utca végéből lehet megközelíteni, az itt virágzó csillagos nárciszt védett fajként tartják számon Európában. Általában legtöbb tíz napig virágzik, a Kankóskertben nagyjából egy hónapig lehet bennük gyönyörködni, hiszen ahogy az egyik elvirágzik, a másik nyílik is. Általában egész májusban kitartanak, idén azonban korán jött a meleg, már április végén kinyíltak az első példányok. A Kankóskertben is fellelhető, nemzetközileg védett pünkösdi rózsák, eredeti nevükön zergeboglárok május-június környékén virágoznak, az ünnepi időszakban, ám csak néhány napig lehet bennük gyönyörködni. 

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás