Folytatódnak a heves harcok a Donyeck megyei Szoledar városáért
Az orosz erők a Donyeck megyei Bahmut irányában megpróbálják átvenni az ellenőrzést ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A vetítés előtt Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, hogy történelmi tett volt a felsőoktatási intézmény létrehozása, amely ma a legjobb egyetemek közé tartozik Romániában. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet a román állam támogatása nélkül alapították – emelte ki.
A felsőoktatási intézmény segít a szülőföldjükön boldogulni akaró embereknek, hogy helyben szerezzenek diplomát – mondta Gulyás Gergely.
„Két évtized elmúltával büszkék lehetünk arra, hogy az álomból valóság lett”, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a túlélés esélyét, a határon túli magyar értelmiség megmaradásának biztosítékát jelenti – fogalmazott a miniszter.
Köszönetet mondott mindenkinek, aki azért dolgozik, hogy működhessen a felsőoktatási intézmény. Amíg Magyarországnak polgári kormánya van, addig nem fog megszűnni a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem támogatása – hangoztatta Gulyás Gergely.
Úgy vélekedett, hogy a felsőoktatási intézmény már a létrehozásakor is elsősorban a reményt jelentette, és azóta is ezt képviseli. Azt mondta, a rendszerváltoztatás idején abban bíztak, hogy a kommunista diktatúra végével nem csupán a diktatúra szűnik meg, hanem az az elnyomás is, amely „egyenesen következett a kisebbségi létből”. Sajnos azonban ezek az álmok hamar szertefoszlottak – jelezte.
Az 1990 márciusában lezajlott marosvásárhelyi pogrom világossá tette, hogy a magyar nemzetiség elnyomása nem szűnt meg – emelte ki a miniszter. Gulyás Gergely azt mondta, egyértelművé vált: a magyar állam segítségére is szüksége van az erdélyi magyarságnak ahhoz, hogy megmaradjon.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke, a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány alapítója úgy vélekedett, hogy a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem létrehozása történelmi igazságtétel volt, és a felsőoktatási intézmény mind a mai napig ennek a bizonyítéka.
Azt mondta, hogy hálásnak kell lenni az egyetemért dolgozóknak, a felsőoktatási intézmény alapítása és működtetése ugyanis sok áldozatot követelt.
A politikus azt hangoztatta, hogy számára a nemzeti összetartozás erejét mutatja a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. Azt bizonyítja, hogy létezik folytonos magyar nemzetpolitika – tette hozzá.
Megjegyezte: bízik benne, hogy ötödik Orbán-kormány is lesz. Németh Zsolt kijelentette: odafigyelnek a külhoni magyarokra, akik számíthatnak rájuk. A nemzeti összetartozás ereje sok intézkedésben megnyilvánul – vélekedett.
A külügyi bizottság fideszes elnöke azt mondta, hogy a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem volt a magyar kormány első olyan jövőbe mutató programja, amely „egyértelműen bizonyította, hogy vannak eszközeink, és hogy tudunk nagy léptékben gondolkodni”.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem arról szól, hogy „merjünk álmodni”. A felsőoktatási intézmény volt az első nagy megvalósult álom, amelyet remélhetőleg még sok követ majd – hangoztatta Németh Zsolt.
Dávid László, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem szenátusának elnöke úgy fogalmazott: ha valaki azt mondja, hogy az oktatás sokba kerül, akkor nézze meg, mennyibe kerül a tudatlanság.
Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora szerint kijelenthető, hogy már létezik önálló, az erdélyi közösség kezében lévő magyar felsőoktatás.
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke úgy fogalmazott, hogy a felsőoktatási intézmény húszéves történetében a hit, az erő és az eltökéltség játszotta a főszerepet.
(MTI)