Az ENSZ figyelmeztetett: az ukrajnai háborúnak jelentős következményei lesznek azon képességeire, hogy azonnali élelmiszersegélyt nyújtson a rászoruló országoknak szerte a világon, miután sok élelem ragadt ukrajnai kikötőkben.
Az élelmiszerexport rendkívül nehézkes, hiszen az ukrajnai kikötők és tengeri útvonalak az orosz invázió miatt hozzáférhetetlenné váltak.
A háború előtt Ukrajna a világ egyik legnagyobb búzatermesztője volt, és a kukoricaexportban is fontos szerepet töltött be. Számos ország ellátásában jelentős szerepet játszik az olcsó ukrajnai búza.
A helyi gabona a globális élelmiszersegély-programok számára is nélkülözhetetlen. „A világnak azonnali szüksége van az ukrán élelmiszerre” – hangsúlyozta Frick. Hozzátette a Világélelmezési Program eddig mintegy 2,5 millió ukránnak biztosított élelmiszersegélyt.
A tisztségviselő megjegyezte: az ostromlott területeken rekedt, szenvedő ukrajnai lakosságnak nagy szüksége van az élelemre, de az is fontos, hogy az exportáru kijusson a térségből, és enyhítse a globális élelmiszerválságot.
A WFP ezért humanitárius hozzáférést kért az ukrajnai lakossághoz, valamint a kikötőkhöz az élelmiszerexport újraindítása érdekében. „Az éhezés nem lehet fegyver” – szögezte le Frick.
Kijev szerint Oroszország több százezer tonna gabonát lopott el
Az orosz erők több százezer tonna gabonát „loptak el” a megszállt ukrajnai területekről – állította szombaton az ukrán mezőgazdasági miniszter helyettese.
Tarasz Viszockij az ukrán állami televíziónak adott interjúban aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a megszállt területeken tárolt – szerinte 1,5 millió tonna – gabona nagy részét az orosz erők valószínűleg eltulajdonították.
Az ukrán külügyminisztérium csütörtökön azzal vádolta meg Oroszországot, hogy gabonát lop a megszállt területekről, ami a tárca szerint növeli a világ élelmiszerellátásával kapcsolatos fenyegetést.
Mikola Szolszkij mezőgazdasági miniszter szerint az ellopott gabonamennyiség megnőtt az elmúlt két hétben.
„Ezt személyesen hallottam a megszállt területeken lévő több gabonasiló tulajdonosaitól. Ez egyszerűen rablás. És mindenütt ez történik a megszállt területeken” – idézte a tárca Szolszkijt.
A miniszter szerint egy ilyen helyzet élelmiszerellátási gondokat okozhat a jelenleg nem ukrán kézen lévő területeken. „Rövidesen itt az aratás az ország déli részén. A mezőgazdák azonban ebben a helyzetben nyugodtan mondhatják: van indítókulcsuk a traktorokhoz, arassanak maguk, ha akarnak” – így Szolszkij.
A tárca pénteken közölte, hogy hat ukrajnai megyében fejezték be a kora tavaszi vetést az orosz invázió ellenére.
Ukrajna huszonnégy megyéből áll, de a keleti Luhanszk megyében a heves harcok miatt nem terveznek vetést. A tárca 2022-re nem közölt aratási előrejelzést, míg szakértők szerint a tavalyi 86 tonnás milliós aratással szemben idén 41,1 millió tonnás gabonatermés várható Ukrajnában.
Az APK-Inform tanácsadó cég szerint 2022/23-ban összesen 33,2 millió tonnás export várható, a júniusban végződő 2021/22 évadv 45,5 tonnája helyett.
(MTI)
A globalisták, Amerika , és fa..fej európai seggnyalók a hibásak . Méghogy Oroszország ??????? HA_HA_HA_hE -HE HE … Kuldus Amerika …