Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Az EU 2,4 milliárd euróval segíti a zöld gazdaságra való átállást

Az EU 2,4 milliárd euróval segíti a zöld gazdaságra való átállást Külföld

Az Európai Bizottság 2,4 milliárd eurós befektetési támogatást jelentett be a Modernizációs Alapból, hogy segítse a zöld gazdaságra való mielőbbi átállást hét országban, köztük Romániában és Magyarországon – közölte az uniós bizottság szerdán.

Hirdetés
Hirdetés

A tájékoztatás szerint az összeg az energiarendszerek korszerűsítéséhez, valamint az energetika, az ipar és a közlekedés üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csökkentéséhez nyújt támogatást, továbbá segíti a 2030-ra kitűzött éghajlat- és energiapolitikai célok teljesítését.

A beruházások Magyarországon (74,3 millió euró), Romániában (1391,6 millió euró), Csehországban (520 millió euró), Lengyelországban (244,2 millió euró), Litvániában (85 millió euró), Szlovákiában (49,5 millió euró) és Horvátországban (40 millió euró) valósulhatnak meg.

A zöld átállást segítő úgynevezett Modernizációs Alap 45 beruházást támogat a megújuló energiaforrásokból történő villamosenergia-termelés, az energiahálózatok korszerűsítése, az energiaágazat, az ipar, az épületek és a közlekedés energiahatékonysága, valamint a szénalapú energiatermelés alacsonyabb szén-dioxid-intenzitású üzemanyagokkal való felváltása terén. Köztük Magyarországon az energiatároló létesítmények létrehozását a hálózat biztonságának szavatolása érdekében – közölte az uniós bizottság.

Az alap forrásaiból tíz országot támogat a klímasemlegességre való átállásban a villamosenergia-ágazatok és energiarendszerek korszerűsítése, az energiahatékonyság élénkítése által. Így Bulgáriát, Horvátországot, Csehországot, Észtországot, Magyarországot, Lettországot, Litvániát, Lengyelországot, Romániát és Szlovákiát.

Az alap olyan beruházásokat támogat, amelyek a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia termelésére és felhasználására, az energiahatékonyságra, az energiatárolásra, az energiahálózatok – köztük a távfűtési vezetékek és a villamosenergia-átviteli hálózatok – korszerűsítésére, valamint az igazságos átmenetre irányulnak a széntől függő régiókban.

Ciucă: intézményi koordinációra van szükség a klímaváltozások hatásainak felszámolására

Nicolae Ciucă miniszterelnök szerdán kiemelte, szükség van a minisztériumok, a kormány és az elnöki hivatal, valamint a román állami intézmények és az európai és nemzetközi szervek közötti koordinációra a klímaváltozás hatásai elleni intézkedések koherens és összehangolt megközelítésére.

A kormányfő szerdán elnökölt a klímaváltozással foglalkozó tárcaközi bizottság első ülésén. A bizottság az országos helyreállítási terv (PNRR) előírásainak megfelelően alakult meg és működik.

„A reformok, a beruházások, a fejlesztés és a gazdaság területén szükséges intézkedések integrációját úgy tudjuk biztosítani, ha együttműködünk és bátor döntéseket hozunk az egészségesebb környezet érdekében. A mi felelősségünk, hogy kezeljük jelenünket, de különösen a jövőnket” – mondta a miniszterelnök a kormány közleménye szerint.

A Victoria-palotában tartott megbeszélésen a „Fit for 55” európai jogalkotási klímacsomagról, valamint a novemberben esedékes COP27 éghajlat-változási konferenciára való felkészülésről folytattak megbeszéléseket.

Az ülésen részt vett Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, Mircea Abrudean, a miniszterelnöki kancellária vezetője, Marian Neacşu kormányfőtitkár, Alexandra Bocşe elnöki tanácsos, valamint az éghajlatváltozás elleni küzdelemért felelős intézmények képviselői.

Az éghajlatváltozással foglalkozó tárcaközi bizottság feladata, hogy javaslatot tegyen és nyomon kövesse a klímaváltozással kapcsolatos, prioritást élvező szakpolitikákat, amelyeknek összhangban kell lenniük a Románia nemzetközi szinten tett kötelezettségvállalásaival.

(MTI/Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások