Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Brexit: a brit kormányfő a tartalékmegoldás törlését kérte az Európai Tanács elnökétől

Brexit: a brit kormányfő a tartalékmegoldás törlését kérte az Európai Tanács elnökétől Külföld

A brit kormányfő az ír-északír határellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó tartalékmegoldás (backstop) törlését kérte a brit európai uniós tagság megszűnéséről (Brexit) szóló megállapodásból hétfőn.

[reklalm]

Boris Johnson levélben fordult Donald Tuskhoz, és arra tett javaslatot: a tartalékmegoldás helyett a felek kötelezzék el magukat, hogy alternatív megoldást találnak a Brexit október 31-i határideje után tervbe vett átmeneti időszak végéig.

A brit kormányfői hivatal által hétfő este ismertetett levélben Boris Johnson nyomatékosan ismertette arra vonatkozó álláspontját, hogy a tartalékmegoldást törölni kell az elődje, Theresa May által elért megállapodásból. Az Egyesült Királyság és az Európai Unió szerinte korábban megegyezésre jutott abban, hogy „alternatív megoldások” is szóba jöhetnek az Ír Köztársaság és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország közötti 499 kilométeres határ ellenőrzésének elkerülésében. A Brexit után ez lesz az EU és az Egyesült Királyság közötti egyedüli szárazföldi határ, amelynek átjárhatósága az észak-írországi felekezeti erőszaknak véget vető 1998-as nagypénteki megállapodás sarkalatos eleme.

A brit kormányfő a tartalékmegoldást az egyéb lehetőségek keresése iránti elkötelezettségről szóló résszel váltaná fel a megállapodásban, és e lehetőségek keresését az átmeneti időszak végéig tartaná lehetségesnek, a jövőbeni kapcsolatok kialakításának részeként.

Boris Johnson hozzátette, hogy a brit kormány „konstruktív és rugalmas” lesz annak keresésében, hogy milyen kötelezettségvállalások lennének megfelelők arra az esetre, ha az általa említett időszak végéig nem sikerül teljes mértékben rendezni a kérdést.

A brit parlament alsóháza által háromszor is és a jelenlegi kormányfő által is határozottan elutasított tartalékmegoldás szerint a határellenőrzés elkerülése érdekében az Egyesült Királyság egésze vámuniós viszonyrendszerben maradna az EU-val, ha nem sikerül olyan kétoldalú kereskedelmi megállapodásra jutni, amely önmagában feleslegessé tenné e megoldás alkalmazását. A brit kormány „antidemokratikusnak és szuverenitásával összeférhetetlennek tartja” a tartalékmegoldást, és ezért a törlését követeli a megállapodásból. Erre viszont az Európai Unió nem lát lehetőséget.

A brit kormányfői hivatal tájékoztatása szerint Boris Johnson hétfőn megbeszélést folytatott Leo Varadkar ír kormányfővel telefonon, jelezve neki, hogy a kilépési megállapodást ebben a formában nem fogja elfogadni a brit parlament alsóháza, és törölni kell belőle a tartalékmegoldást, más alternatívát kell találni helyette.

Az ír miniszterelnök megismételte, hogy az EU-ban maradó 27 ország kitart álláspontja mellett, miszerint a megállapodást nem lehet újratárgyalni, és fontos, hogy működőképes jogi garanciára van szükség a fizikai határellenőrzés visszaállításának elkerüléséhez és a szabadkereskedelem fenntartásához az Ír-szigeten.

A brit kormányfő hangsúlyozta továbbá, hogy az egyezmény, amely gyakorlatilag szabad utazást tesz lehetővé (Common Travel Area) a két ország között, és amely jóval a brit és az ír EU-csatlakozás előtt is létezett, azt követően is fennmarad, hogy a Brexit után majd megszűnik a személyek szabad mozgása.

Ezzel kapcsolatban egyébiránt a brit kormány hétfőn részletek ismertetése nélkül közölte, hogy a megállapodás nélküli kilépés esetén az előző kormány terveivel szemben azonnal megszűnik a személyek szabad mozgásának lehetősége azon EU-állampolgárok számára, akik a Brexit október 31-i határideje után érkeznek. Theresa May kormánya még a rendezetlen kiválás esetében is fontolgatta a jelenleg érvényes szabályok hatályának meghosszabbítását 2021 januárjáig, másik lehetőségként pedig szóba került a három hónapos tartózkodás, amelynek lejártával az európai uniós állampolgárok kérvényezhették volna a hosszabb tartózkodást.

Azokra az EU-s állampolgárokra, akik már életvitelszerűen az Egyesült Királyságban élnek, más szabályok vonatkoznak, ők március óta kérelmezhetik a tartós letelepedési engedélyt.

FRISSÍTÉS: EU: a brit kormányfő levele nem vázol fel megvalósítható alternatívákat

Nem vázol fel megvalósítható alternatívákat Boris Johnson brit miniszterelnök előző napi levele az Egyesült Királyság európai uniós kilépésének feltételeire vonatkozóan – szögezte le az Európai Bizottság kedden.

Sajtótájékoztatóján Natasha Bertaud szóvivő félrevezetőnek és pontatlannak minősítette a szóban forgó levelet, amelyben Johnson az ír-északír határellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó, szerinte antidemokratikus tartalékmegoldás (backstop) törlését kérte.

A történtekre Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke is reagált, rámutatva, hogy a brit belpolitikai bénultság fő okának számító mechanizmus „biztosíték” a kemény határok újbóli bevezetése ellen, hacsak és amíg nem születik jobb megoldás.

„Valójában a határellenőrzés visszaállítását támogatják, akik ellenzik ezt a pótmegoldást, de nem kínálnak reális alternatívákat” – írta Tusk a Twitteren.

Antti Rinne, az EU soros elnökségét betöltő Finnország kormányfője hétfőn figyelmeztette brit kollégáját, hogy a bennmaradó tagállamok nem fogják újratárgyalni a már elfogadott, de a londoni parlament által háromszor leszavazott kiválási szerződést.

Szakértők szerint még mindig nem világos, hogy milyen feltételekkel és mikor várható a britek kilépése, ha egyáltalán sor kerül erre. Sokan arra számítanak, hogy néhány hónapon belül előrehozott választásokat tartanak a szigetországban.

A „kemény Brexit” növekvő valószínűsége nyomán eközben az angol font értéke közel hároméves mélypontra zuhant a dollárral és az euróval szemben.

FRISSÍTÉS 2: A brit kormány szerint a tartalékmegoldás törlése nélkül nincs kilátás a megállapodásra

A brit kormány álláspontja szerint a kilépési tárgyalások újranyitása és az ír-északír határellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó tartalékmegoldás törlése nélkül nincs kilátás arra, hogy az Egyesült Királyság európai uniós tagsága megállapodás révén szűnjön meg.

A brit miniszterelnöki hivatal egyik szóvivője kedden megismételte, hogy a kormány kész a tárgyalásokra, hogy alternatívát találjanak a tartalékmegoldásra. Továbbra is úgy véli viszont, hogy az ír-északír határ ügyét a jövőbeni kapcsolatrendszerről szóló tárgyalások keretében kell rendezni.

Boris Johnson újságíróknak röviden azt mondta, elérhető a megállapodás, noha az európai uniós partnerek egyelőre meglehetősen „negatívak”. Hozzátette, a tartalékmegoldással mindenképpen „kezdeni kell valamit”, ez világossá vált.     

„Ameddig azt hiszik, hogy a parlament meg tudja akadályozni a Brexitet, nem valószínű, hogy engedményeket tesznek. Kis türelemre van szükség” – mondta, arra utalva, hogy a brit alsóházban többségben vannak a rendezetlen Brexitet elutasító képviselők.

Közben Boris Johnson kormánya azt is közölte kedden, hogy a brit európai uniós tisztségviselők szeptember 1-jétől csak a legfontosabb ügyekről szóló tanácskozásokon vesznek részt, és azokon az üléseken nem lesznek jelen, amelyek az EU Brexit utáni jövőjével foglalkoznak.  

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás