Az egykori ukrán atomerőmű, Csernobil egyre inkább elszigetelődik a külvilágtól, amióta az orosz egységek elfoglalták – közölte kedden a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ).
A tájékoztatás szerint a létesítmény mintegy 210 mérnöke, illetve technikusa és a biztonsági személyzete csaknem két hete folyamatosan szolgálatban van az atomerőműben, mert az orosz irányítás alatt nem történt műszakváltás. Van ugyan vízük és élelmük, de a helyzetük egyre romlik.
Ráadásul a NAÜ már nincs kapcsolatban a létesítmény megfigyelő berendezéseivel, amelyek biztosítják, hogy minden nukleáris anyag a helyén van Csernobilban.
„Mélységesen aggaszt a csernobili atomerőmű személyzetének nehéz és stresszes helyzete, valamint az ezzel járó potenciális kockázatok a nukleáris biztonságra nézve” – mondta Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója.
Csernobilban az 1986 áprilisi, a világot megrázó leolvadás helyszínén még mindig tárolnak radioaktív hulladékot.
FRISSÍTÉS: Az ukránok szerint az oroszok lekapcsolták az erőművet az elektromos hálózatról
Megszűnt a csernobili atomerőmű és biztonsági berendezéseinek áramellátása a harcok miatt – számoltak be ukrán energetikai források. A katonai akciók folyamatban vannak, ezért nincs lehetőség a vezetékek helyreállítására. Szlavutics városában szintén nincs áramszolgáltatás.
A harcok miatt teljesen megszűnt a csernobili atomerőmű és biztonsági berendezéseinek áramellátása – közölte az ukrán állami atomenergetikai vállalat (Energatom) szerdán a Telegramon.
Az Energatom emlékeztet arra, hogy a Csernobilban tárolt üzemanyag „folyamatos hűtést igényel. Ez csak akkor lehetséges, ha van áram. Ha ez nem így van, a szivattyúk nem hűlnek le” – idézi a Le Monde.
Az Energatom figyelmeztet „a radioaktív anyagok környezetbe jutásának” veszélyére, és hozzáteszi, hogy „a szél a radioaktív felhőt Ukrajna, Fehéroroszország, Oroszország és Európa más részeire is átterjesztheti”. A hírt a Reuters és az AFP hírügynökség is közölte.
(MTI)