Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Európai Bizottság: a járvány súlyos hatást gyakorol a gyermekekre is

Európai Bizottság: a járvány súlyos hatást gyakorol a gyermekekre is Külföld

A koronavírus-járvány és annak társadalmi-gazdasági következményei, súlyos és akár hosszú távú hatást gyakorolnak a gyermekek tanulására, jólétére, fejlődésére és védelmére, továbbá súlyosbítják a fennálló egyenlőtlenségeket – mutatott rá az Európai Bizottság a pénteki nemzetközi gyermeknap alkalmából közzétette nyilatkozatában.

Hirdetés
Hirdetés

Közleményükben a brüsszeli testület biztosai felhívták a figyelmet: az iskolabezárások világszerte több mint 1,5 milliárd diákot érintenek, közülük több mint 460 millió gyermek nem tudja igénybe venni a távoktatást, ami lemaradásukhoz és hosszú távon lemorzsolódásukhoz vezet. Több gyermeknek az oktatás jelenti alapvető szükségleteik kielégítését is: vízhez, élelemhez való hozzáférést és a biztonságos környezetet. Hozzátették: a járvány következtében fokozódott a gyermekek online szexuális zaklatása is. Leszögezték, hogy az EU továbbra is harcol a gyermekek kizsákmányolása ellen és a többéves költségvetésből fogja támogatni védelmüket, továbbá a testület jövő évben gyermekjogi startégiát kíván elfogadni.

Dunja Mijatovic, az Európa Tanács emberjogi biztosa közleményében arra szólította fel a strasbourgi testület 47 tagállamának kormányait, hogy a járvány alatt tulajdonítsanak elsődleges fontosságot a gyermekek érdekeinek. Felkérte a nemzeti döntéshozókat, fokozzák együttműködésüket a nemzetközi testületekkel, a gyermek ombudsmanokkal és az ifjúsági szervezetekkel, és magukat a gyermekeket is vonják be az őket érintő folyamtokba.

UNICEF: 150 millióval nőtt a mélyszegénységben élő gyerekek száma

Tizenöt százalékkal, 150 millióval nőtt a mélyszegénységben élő – oktatáshoz, megfelelő táplálékhoz, egészségügyi ellátáshoz vagy ivóvízhez hozzá nem férő – gyerekek száma a koronavírus-járvány miatt – állapította meg az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) a Gyermekek Világnapja előtt nyilvánosságra hozott jelentésében.

A UNICEF Magyarország az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében – a jelentést idézve – azt írta, a koronavírus-járvány komoly hatással van a gyerekek életére: miközben a fertőzött gyerekek tünetei általában enyhék, a növekvő fertőzöttségi adatok és a járvány oktatásra, valamint táplálásra gyakorolt hosszú távú hatásai egy egész generáció jóllétét fenyegetik.

A jelentés szerint november 3-ig 87 vizsgált országot figyelembevéve minden kilenc koronavírus-fertőzésből egyet 20 év alatti gyerekek vagy fiatalok szenvedtek el, vagyis a 25,7 millió fertőzés 11 százalékát.

A járvány eddigi csúcspontján az iskolabezárások a világ diákjainak több mint 90 százalékát (1,5 milliárd gyerek) érintették, ekkor 463 millió gyereknek nem volt semmilyen hozzáférése az elektronikus oktatáshoz. Novemberben elején 572 millió gyereket érintenek az iskolabezárások.

Közölték azt is, a járvány súlyos fennakadásokat okozott az egészségügyi és szociális ellátórendszerekben. A vizsgált 140 ország egyharmada legalább tízszázalékos visszaesést tapasztalt az egészségügyi szolgáltatások – például vakcináció, terhesgondozás, gyermekkori fertőző betegségek kezelése – terén.

Negyven százalékos visszaesést mutatnak a nők és gyerekek élelmezésével foglalkozó szolgáltatások 135 országban. Több mint 250 millió öt éven aluli gyerek nem jut hozzá a potenciálisan életmentő vitamin kiegészítőkhöz – hangsúlyozták.

„A legrosszabb forgatókönyvek megvalósulása esetén kétmillió öt év alatti gyermek halála és 200 ezer halva születés várható a következő 12 hónapban az egészségügyi és egyéb szolgáltatások felfüggesztése és a táplálási elégtelenségek miatt” – írták a jelentésben.

Hozzátették, hogy további 6-7 millió 5 év alatti gyermek szenvedhet sorvadástól vagy súlyos alultápláltságtól, ami havi 10 ezer öt év alatti gyermek halálához vezethet – többségében Afrika szubszaharai régiójában, valamint Dél-Ázsiában.

Az UNICEF a jelentésben azt kéri a kormányoktól és egyéb partnereitől, hogy biztosítsák a gyermekek oktatását, a hozzáférést az egészségügyi szolgáltatásokhoz, valamint az ivóvízhez és megfelelő táplálékhoz, csökkentsék közöttük a digitális különbségeket, tegyenek a növekvő gyermekszegénység ellen és támogassák a katasztrófahelyzet, vagy fegyveres konfliktus áldozatául esett családokat.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás