Már több mint egymillióan menekültek el Ukrajnából, ahol csütörtök hajnalban is folytatódtak a harcok. Az orosz csapatok már Kijev közelében járnak, a helyiek viszont ellenállásra készülnek. Több ukrán városban hatalmas pusztítást végeztek az oroszok rakétái, és megerősítették, hogy elesett a stratégiai jelentőségű Herszon is, a várost már az oroszok ellenőrzik. Közben a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság legfőbb ügyésze bejelentette, hogy vizsgálatot indított az Oroszország által az Ukrajna elleni invázió során elkövetett lehetséges háborús bűnök ügyében. Cikkünk folyamatosan frissül!
Készülnek a barikádok Kijevben, a helyiek autógumikból és raklapokból építenek akadályokat a főbb utakra. Az orosz csapatok már a főváros közelében járnak, az ott élők azonban azt mondták, nem adják fel a harcot. Sokan viszont csak igyekeznek túlélni a háborút, a kijevi metrórendszer immár 15 ezer embernek ad otthont.
Szerda este robbanás történt a főváros egyik vonatállomásának közelében is, az ukrán belügyminiszter tanácsadója szerint viszont nem célzott csapásról van szó, hanem egy, az ukrán légvédelem által lelőtt orosz rakéta roncsai csapódtak be.
Kijev külterületén is hatalmas pusztítás nyomai látszódnak. Irpinyben a rommá lett otthonaikból hozzák ki az emberek a megmaradt értékeiket. A szomszédos Bucsa városában hasonló állapotok uralkodnak. Az utcákon törmelék, kiégett autók és elhagyatott tankok állnak.
A Kijevtől 140 kilométerre nyugatra fekvő Zsitomir városa is a rakétatámadások nyomát viseli. Az oroszok feltehetően a közeli légi-támaszpontot akarták lebombázni. Ukrán beszámolók szerint a támadásban négy civil vesztette életét.
Szerdán elesett Herszon városa is – ezt a városvezető erősítette meg. Azt mondta: az oroszok katonai igazgatást terveznek felállítani. Herszon az első jelentősebb ukrán város, amelyet az orosz csapatoknak sikerült elfoglalni. A megyeszékhely stratégiai jelentőségű helyen fekszik, az oroszok által ellenőrzött Krím-félsziget, és Ukrajna legnagyobb kikötővárosa, Odessza között.
Harkivra, Ukrajna második legnagyobb városára napok óta szinte folyamatos rakétazápor hull, amely számos lakóépületet megrongált.
„Azt üzenem az orosz katonáknak, hogy értsék meg, civilek és gyerekek halnak meg. Nem muszáj engedelmeskedniük a parancsoknak. Mi nem támadtunk meg senkit, békében akarunk élni az országunkban. Menjenek haza a saját országukba, és hagyjanak minket élni” – mondta egy harkivi férfi.
Aki csak teheti, menekül Harkivból. Szerdán is több százan voltak a pályaudvarokon, hogy minél gyorsabban maguk mögött hagyják az életveszélyes várost. Ukrán jelentések szerint csak a szerdai támadásokban legkevesebb húszan vesztették életüket
Az ENSZ emberi jogi főbiztosságának hivatala szerdán azt közölte, hogy a háború kezdete óta március 1-jével bezárólag legalább 227 civil vesztette életét és 525-en sebesültek meg Ukrajnában. Ez a szám azonban jóval nagyobb is lehet.
A Hágai Nemzetközi Törvényszék közben hivatalosan is vizsgálatot indított Oroszország által Ukrajna elleni invázió során elkövetett lehetséges háborús és emberiesség elleni bűnök ügyében.
Oroszország biztonságos elvonulást ígér a kijevi lakosoknak
A BBC moszkvai tisztségviselőkre hivatkozva közölte, hogy az orosz erők lehetővé teszik a kijevieknek, hogy biztonságosan elhagyják a várost Vaszilkiv irányába.
Az ajánlatot Igor Konasenkov vezérőrnagy, a védelmi minisztérium szóvivője tette. „Az orosz csapatok nem fogják megakadályozni a civil lakosság elvonulását” – fogalmazott.
Ez a második alkalom, hogy az oroszok lehetőséget kínálnak Kijev kiürítésére. Hétfőn Konasenkov vezérőrnagy ugyanezt javasolta a civileknek, mondván, hogy a Vaszilkiv felé vezető útvonal „nyitott és biztonságos”.
Ennek ellenére a háború kezdete óta már Vaszilkiv városát is nagy erőkkel ágyúzza Oroszország – írta a BBC.
Bombázások Izjumban is, többen meghaltak a polgármester szerint
Oroszország szerda éjjel a Harkov megyében fekvő Izjum bombázását is megkezdte – közölte a BBC.
A hírt a Donyec folyó partján elterülő város polgármestere, Volodimir Macokin jelentette be közösségi oldalán. Állítása szerint a pusztítás a városközpontot sújtotta, a lövegek egy kormányzati épületbe és több lakóházba is becsapódtak.
A polgármester azt írta, a támadásnak nyolc halálos áldozata van, köztük két gyerek.
Orosz hadihajók Odessza partjainál
Hamarosan megindulhat Odessza inváziója. A
Fox News tudósítója szerint amerikai tisztviselők úgy értesültek, hogy a hajók Ukrajna harmadik legnagyobb városa ellen már akár csütörtökön is támadást indíthatnak.
Amerikai hírszerzők állítása szerint orosz hadihajók hagyták el a Krím-félszigetet, amelyek most Odessza felé vették az irányt. Így valószínűsíthetően hamarosan megindul Ukrajna harmadik legnagyobb városának ostroma. A korábbi támadások alkalmával, az orosz hadsereg megsemmisítette az ukrán haditengerészet jelentős részét, ellenben az ukrán hadsereg az odesszai tengerpartot aláaknázta, a várost pedig tankokkal védelmezi.
Csütörtökön tarthatják a béketárgyalások következő fordulóját
Az orosz és az ukrán küldöttség várhatóan megtartja a második tárgyalási fordulót egy esetleges tűzszünetről csütörtökön, egy héttel az orosz invázió kezdete után – jelentette az Interfax orosz hírügynökség.
Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője közölte, hogy az ukrán fél már úton van a tárgyalás helyszínére – áll a jelentésben.
A két fél megállapodott abban, hogy a helyszín a nyugat-fehéroroszországi Breszt térségében lesz. Az orosz hadsereg „biztonsági folyosót” alakított ki annak érdekében, hogy az ukrán küldöttség eljusson oda.
Az ukrán fél megerősítette, hogy beleegyezett a megbeszélések megtartásába, de ennél többet nem közölt. A kijevi külügyminisztérium ugyanakkor sürgette Oroszországot, hogy hirdessen tűzszünetet a súlyosan érintett Harkiv és Szumi kelet-ukrajnai régiókban, hogy a civilek biztonságba kerülhessenek.
Ukrán források is megerősítik, hogy sor kerülhet ma a békerágyalásokra
Ma akár sor kerülhet az orosz-ukrán béketárgyalások második körére. Egyes hírforrások szerint a tűzszünetről lesz szó a tárgyaláson – már ha egyáltalán sor kerül rá –, ami jelentős előrelépés lenne – számolt be a KISZó.
Szerdán még úgy lehetett tudni, hogy az orosz hadsereg biztonsági folyosót biztosít az ukrán delegáció számára, a tárgyalás azon a helyen lesz, ahol 1991-ben aláírták a Szovjetunió felbomlásáról kötött szerződést. Tegnap késő este David Arahamija, az ukrán kormánypárt frakcióvezetője azt tudatta, hogy változtattak a helyszínen. Több konkrétumot a Nép Szolgája politikusa nem árult el.
Zelenszkij: az ukrán nép meghiúsította Oroszország álnok tervét
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette egy csütörtök hajnalban megjelent videoüzenetében: az ukrán nép „meghiúsította Oroszország álnok tervét”, hogy megszállja országát, és büszke az ukránok hősies ellenállására.
“Egy hét alatt meghiúsítottuk az ellenség tervét, amelyet évek óta népünk, országunk iránti gyűlöletből szőtt. Békére itt nem lelhetnek, egy percnyi nyugalmuk sem lesz, de élelmük sem” – mondta az elnök a néphez intézett üzenetben, amely Telegram-fiókjában jelent meg.
Arról nem beszélt, hogy az orosz hadsereg milyen városokat foglalt már el. “Ha valahova sikerült is betörniük, nem lesznek ott sokáig, mert kiűzzük őket” – jelentette ki, hozzátéve, hogy a harcok meg fogják tépázni az orosz katonák morálját. “Ők nem egy szuperhatalom harcosai, hanem megtévesztett és kihasznált gyerekek” – mondta. Állítása szerint az orosz hadsereg embervesztesége elérte a 9000 főt.
Mariupol polgármestere: folyamatosak a támadások, nem vihetik el a sebesülteket az utcákról
A BBC információi szerint továbbra is folyamatosak a rakétatámadások a Fekete-tenger partján fekvő Mariupolban.
„A sebesülteket még az utcáról, lakásokból sem tudjuk kivinni, hiszen az ágyúzás nem szűnik meg” – közölte a város polgármestere videóüzenetben.
Az orosz védelmi minisztérium felszólította a civil lakosságot, hogy a várost az úgynevezett zöld folyosón keresztül hagyják el.
A mariupoli oroszbarát felkelők szóvivője közölte: „célzott csapásokat” indítanak a város ellen, ha az ukrán fegyveres erők nem adják meg magukat.
Megállt a Kijev felé tartó orosz konvoj
Az elmúlt napokban több hír is érkezett a műholdfelvételek szerint „64 kilométer” hosszúságú orosz konvojról, ami Kijev felé halad. A Sky News értesülései szerint, a konvoj jelenleg 25 kilométerre van az ukrán fővárostól. John Kirby, a Pentagon szóvivője úgy véli, hogy az orosz hadsereg átcsoportosításokat hajt végre, hogy megerősítse csapatait más frontokon. A konvoj megállásának oka ez lehet.
Már az oroszok irányítanak Herszonban
Bár Zelenszkij és az ukrán vezetés továbbra sem ismerte el, a New York Times és több nyugati médium is azt írja, hogy az oroszok bevették Herszont, a Krím-félszigettől északnyugatra fekvő dél-ukrajnai várost. A hírt alátámasztani látszik a város polgármesterének szerda esti Facebook-bejegyzése is, amely szerint orosz katonák nyomultak be a herszoni önkormányzat épületébe, a 250-300 ezres lélekszámú városban pedig nincsenek már ukrán fegyveres csapatok.
„Fegyveresek látogattak ma a városi tanács épületébe. Csapatom és én is békés emberek vagyunk, nincsenek fegyvereink és nem vagyunk agresszívak. Az ukrán hadsereg nincs a helyszínen, csak civilek, akik itt akarnak élni” – írja posztjában Herszon polgármestere. Igor Kolihajev felidézi az oroszokkal folytatott tárgyalást, amelyen a megszállóknak leszögezte: nem ígér, mert nem ígérhet semmit, és csak annyit kér, hogy ne lőjenek az emberekre.
Közölte azt is, hogy a városban hamarosan újraindulhat a tömegközlekedés, a lakosságot azonban arra szólították fel, hogy csak egyesével, legfeljebb párosával menjenek ki az utcára, ne provokálják az oroszokat és mindig álljanak meg az első felszólításra. Kolihajev beszámolója szerint a városra vonatkozó korlátozások közé tartozik az este 8-tól reggel 6-ig tartó kijárási tilalom, az élelmiszereket, gyógyszereket és egyéb szükségleteket szállító autók ekkor beléphetnek a városba.
A polgármester megjegyezte, hogy az orosz jelenlét ellenére a város egyelőre ukrán zászló alatt van. „Eddig így megy ez. Ukrán zászló felettünk. És ahhoz, hogy így is maradjon, ezeket a követelményeket teljesíteni kell” – írta.
Kolihajev szerda késő esti bejelentkezése egy olyan nap végén érkezett, amikor egymásnak ellentmondó állítások járták be az étert arról, hogy Moszkva megtette-e első jelentős lépését a győzelméért egy stratégiailag kulcsfontosságú ukrán város elfoglalásával. Az orosz védelmi minisztérium már szerda reggel bejelentette – illetve megerősítette – Herszon elfoglalását, ám Zelenszkij ukrán elnök arról beszélt, erről még szó nincs a kikötővárosban.
Megsemmisült egy múzeum is az orosz támadások során
Az orosz hadsereg elpusztított egy múzeumot a Kijevtől 80 kilométerre északnyugatra fekvő Ivankivban – jelentette be a Múzeumok Nemzetközi Tanácsának (ICOM) amerikai nemzeti bizottsága.
A szerdai közlemény szerint az orosz támadásban a régészeti, helytörténeti és képzőművészeti kiállításoknak helyet adó múzeum teljesen megsemmisült.
Kijev ellenzi az orosz-ukrán tárgyalások javasolt helyszínét
Már megérkezett Lengyelországba az ukrán tárgyalóküldöttség, de ellenzi, hogy a tárgyalásokat a fehéroroszországi Belavezsszkaja Puscsa Nemzeti Parkban tartsák – közölte csütörtökön a fehérorosz Demokratikus Erők Kerekasztalának vezetője.
Jurij Voszkreszenszkij a Rosszija-24 tévéműsorban nyilatkozott. Mint mondta, az ukrán küldöttség Lengyelországban van, de kategorikusan ellenzi, hogy Belavezsszkaja Puscsát válasszák a tárgyalások helyszínéül.
A nyilatkozó úgy vélekedett, hogy ennek talán valamiféle “képzettársításhoz” van köze, mert “mindannyian emlékszünk arra, hogy a Szovjetunió ott vesztette el államiságát”.
1991. december 8-án Borisz Jelcin orosz és Leonyid Kravcsuk ukrán elnök, valamint Sztanyiszlav Suskevics, a fehérorosz törvényhozás elnöke ezen a helyszínen írta alá a Szovjetunió feloszlatásáról szóló szerződést.
“Nekem mégis úgy tűnik, hogy ukrán partnereink húzzák az időt. Minden erre mutat. Talán tartalékosokra vagy a nemzetközi brigádok önkénteseire várnak. Nem akarják siettetni a tárgyalásokat” – mondta Voszkreszenszkij.
Lavrov: Washington alárendelte magának Európát, ahogy Napóleon és Hitler próbálta
Az Egyesült Államok úgy alárendelte magának Európát, ahogy annak idején ezt Napóleon és Adolf Hitler próbálta megtenni – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nemzetközi sajtótájékoztatóján csütörtökön.
„Kikívánkozik belőlem egy összehasonlítás: a maga idejében Napóleon és Hitler is arra törekedett, hogy alárendelje magának Európát. Az amerikaiak most maguk alá rendelték” – mondta.
„Egyértelmű, hogy a NATO-ban egyáltalán nem merülnek fel kérdések, az Európai Uniónak pedig megmutatták, hol a helye” – tette hozzá az orosz külügyek irányítója.
Zelenszkij: a védvonalak állják az orosz támadást
Ukrajna védelmi vonalai állják az orosz támadást – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök legfrissebb videóüzenetében csütörtökön, hozzátéve, hogy Moszkva éjfél óta szüntelenül lövi országát.
„A szabadságunkon kívül nincs mit vesztenünk” – hangsúlyozta az elnök. Megjegyezte: naponta érkeznek fegyverszállítmányok az országba Ukrajna szövetségeseitől.
Zelenszkij emlékeztetett: két éve regisztrálták az első koronavírus-fertőzöttet Ukrajnában. „Egy hét telt el azóta, hogy megtámadott minket egy másik vírus” – tette hozzá az orosz invázióra utalva.
Elmondta: Oroszország taktikájának megváltoztatása és a lakott területek ágyúzása annak bizonyítéka, hogy Ukrajna sikeresen megtorpedózta Moszkva eredeti tervét, amely a gyors győzelemre alapozott.
Zelenszkij élő Facebook-videóban jelentette be, megérkezett a külföldi önkéntes katonák mintegy 16 000 főt kitevő első hulláma az országba.
„Ukrajna köszönti a külföldi önkénteseket. Az első 16 000 már úton van, hogy megvédje az életet számunkra, és mindenki számára” – mondta Zelenszkij. Az elnök a szövetséges országokról is elismerően szólt, az azoktól kapott tekintélyes mennyiségű fegyverszállítmányok miatt. „Napról napra erősebb fegyvereink vannak” – tette hozzá. Zelenszkij egyúttal a háború utáni újjáépítés terveiről is beszélt, többek között a munkanélkülivé vált ukránok megsegítésére és a nyugdíjak kifizetésére vonatkozóan.
Felrobbant egy teherhajó az odesszai kikötő közelében
Az észt tulajdonban lévő teherhajó két legénységi tagja egy mentőcsónakban voltak a tengeren – közölte Igor Ilves, a tallinni székhelyű Vista Hajózási Ügynökség ügyvezető igazgatója.
Elmondása szerint azonban a hatfős legénység másik négy tagja eltűnt. „Jelenleg nem tudom, hogy hol vannak” – mondta
Orosz csapatok probálják blokád alá vonni Mariupolt a város polgármestere szerint
Mariupol polgármestere, Vadim Bojcsenko szerint az orosz csapatok mindent megtesznek, hogy blokád alá vonják a kikötővárost, vasútvonalakat támadnak, ezzel akadályozva a civilek evakuálását – számolt be a Yahoo Finance a Reuters nyomán.
„A megszállók szisztematikusan és módszeresen próbálják blokád alá venni Mariupol városát” – mondta a polgármester.
Bojcsenko hozzátette hogy az elmúlt 24 órában a folyamatos orosz támadások miatt megszakadt a víz- és áramellátás, és hogy a hatóságoknak tűzszünetre lenne szükségük a károk helyreállításához.
Orosz katonai szóvivő: a zsoldosokat nem illeti meg a hadifogoly-státus
A Kijev megsegítésére érkező nyugati zsoldosokat a nemzetközi humanitárius jog alapján nem fogja megilletni a hadifogoly-státus – figyelmeztetett csütörtökön Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője.
Közölte, hogy a tárcához bekérették Horvátország katonai attaséját, akivel közölték: Moszkvának tudomása van róla, hogy az elmúlt héten mintegy kétszáz horvát zsoldos csatlakozott egy ukrán nacionalista zászlóaljhoz Ukrajna délkeleti részén.
“A legjobb, ami a zsoldosokra várhat elfogásuk esetén, az a büntetőjogi felelősségre vonás lehet” – mondta a szóvivő.
Megkezdődött az orosz-ukrán tárgyalások újabb fordulója
Megkezdődött az orosz és az ukrán küldöttség tárgyalásának második fordulója a fehéroroszországi Belovezsszkaja Puscsa nemzeti parkban.
Az ukrán delegáció helikopterrel érkezett a BelTA fehérorosz hírügynökség szerint a lengyel határ közelében, Breszt megyében található helyszínhez.
A Rosszija 24 orosz hírtelevízión bemutatott felvételek szerint a küldöttségek tagjai kézfogással üdvözölték egymást.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő szerint Oroszország arra számít, hogy az Ukrajnával folytatott tárgyalások a helyzet gyors rendezéséhez vezetnek és ahhoz, hogy béke lesz a Donyec-medencében, és Ukrajna minden népe visszatér a békés és méltányos élethez.
Az ukrán elnök tanácsadója, Mihajlo Podoljak Twitter-bejegyzésében osztotta meg, hogy Fehéroroszországban megkezdődtek a béketárgyalások.
Podoljak vázolta, hogy minek kellene teljesülni, hogy újból béke legyen az országban:
- azonnali tűzszünet
- fegyvernyugvás
- humanitárius folyosók létesítése a civilek evakuálására, a lerombolt vagy folyamatosan lőtt falvakból és városokból
Ukrajna összesen 15 milliárd dollár támogatást kap nemzetközi szervezetektől és partnerországoktól
Ezt Kirill Sevcsenko, az Ukrán Nemzeti Bank elnöke jelentette be videoüzenetében az Unain ukrán hírügynökség beszámolója szerint.
„Becsléseink szerint a teljes nemzetközi pénzügyi, technikai és humanitárius támogatás több mint 15 milliárd dollárt tesz ki, amelyből több mint 5 milliárd dollár közvetlenül a költségvetésbe kerül” – mondta Sevcsenko.
Véget ért a béketárgyalás második fordulója
Véget ért a béketárgyalások második fordulója, sajnos továbbra sem sikerült elérni az Ukrajnának szükséges eredményeket – derült ki Mihajlo Podoljak Twitter-bejegyzéséből.
Zelenszkij Putyinnak: „Találkozzunk, nem harapok!”
„Találkozzunk, nem harapok!” – fogalmazott Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Vlagyimir Putyin orosz elnöknek címezve az AP amerikai hírügynökség tudósítása szerint a külföldi újságíróknak tartott csütörtöki kijevi sajtókonferenciáján.
Zelenszkij azt hangoztatta, hogy közvetlenül Vlagyimir Putyinnal szeretne tárgyalni, mert úgy véli, ez az egyetlen módja, hogy leállítsák a háborút. „Nem én akarok beszélni Putyinnal, beszélnem kell vele, az egész világnak beszélnie kell vele, mert ez az egyetlen módja annak, hogy megállítsuk ezt a háborút” – fejtette ki Zelenszkij a külföldi újságíróknak. Hozzátette: nyitott arra, hogy minden kérdést megvitasson Putyinnal.
(MTI/Hirado.hu)