Folytatódnak a heves harcok a Donyeck megyei Szoledar városáért
Az orosz erők a Donyeck megyei Bahmut irányában megpróbálják átvenni az ellenőrzést ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az Austini Texas Egyetem csapata azt vizsgálta, hogy miként változott a Nílus az idők során – írja a Phys.org. A kutatók a folyást a földköpenyben található kőzetek mozgásához kötötték, így tudták tanulmányozni a Nílus alakulásait.
Elemzésüket követően arra jutottak, hogy a folyó jóval idősebb, mintegy 30 millió éves. A szakértők szerint, ha a köpeny lassú mozgásai nem tartották volna stabilan a Nílus folyását, már rég nyugati irányba fordult volna.
„A Nílussal kapcsolatos egyik legfontosabb kérdés az, hogy mikor alakult ki, és miért maradt fenn ilyen sokáig” – mondta Claudio Faccenna, a csapat tagja. A szakértő hozzátette, megfejtésük igen érdekes.
A földköpenyben található szilárd kőzetek lassan áramlanak a mélyben. Ahogy az óceánoknak, úgy a földkéreg egyes régióinak is megvannak a maguk áramlataik. A kutatók úgy vélik, hogy a Nílus alatt a köpeny délen, az Etióp-felföldnél felnyomódik, északon pedig lesüllyed. Az enyhe lejtés így alapvetően határozza meg a Nílus irányát.
A csapat az Etióp magasföldről származó vulkanikus kőzetek, illetve a delta mélyén azonosított üledékek segítségével mérte fel a Nílus környezetének geológiai történetét. Miután a felföld kiemelkedett, évmilliókon át hasonló magasságban maradt. A szakértők egy szimuláció után ezt a folyamatot a köpenynek tulajdonították.
(natgeo)