Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Rekord magasságú árvíz öntötte el Velencét, két ember meghalt

Rekord magasságú árvíz öntötte el Velencét, két ember meghalt Külföld

Két idős ember életét vesztette az olaszországi Velence városában, amelyet szerdára virradó éjszaka rekord magasságú tengervíz öntött el a heves esőzések nyomán. A készültséget péntekig hosszabbították.

Hirdetés
Hirdetés

Luigi Brugnaro polgármester azonnali fellépést kért a római kormánytól, többek között azt, hogy nyilvánítsa katasztrófa sújtotta övezetnek Velencét és térségét.
Sajtótájékoztatóján Brugnaro hangsúlyozta, hogy a lagúnákon élők hozzászoktak a tengervíz emelkedéséhez, de a mostani ár húsz centiméterrel magasabb volt a kritikusnak tartott szintnél, és ez térdre kényszerítette a várost.

Kijelentette, hogy Olaszország nemzetközi hírneve forog kockán: „meg kell mutatni, hogy nem hagyjuk veszni történelmi kincseinket!” – hangoztatta. Azt kérdezte, miért nem működik már a lagúnák bejáratánál tervezett Mose-mobil zsiliprendszer, amelynek feladata éppen az egy méter fölötti tengerár visszatartása lenne.

Francesco Moraglia velencei pátriárka úgy nyilatkozott, hogy a Szent Márk-bazilika „helyrehozhatatlan” károkat szenvedett.

Luca Zaia, Veneto tartomány elnöke, fél milliárd euróra becsülte az első kárfelmérést.

A polgári védelem képviselője hangsúlyozta, hogy a velencei áldozatokkal az év eleje óta 34-en haltak meg a rosszidőben egész Olaszországban.

A rossz idő miatti készültséget péntekig meghosszabbították. Csütörtök délelőtt újabb tetőzést várnak.

Velencében továbbra is esős az idő, az erős szél miatt a tengervíz beáramlik a városba, a víz elárasztotta a híres Szent Márk teret is. A Szent Márk-székesegyházban a vízszint az éjszaka meghaladta az egyméteres magasságot. A sós víz elárasztotta a kriptát, valamint a nemrég restaurált padlózatot és mozaikokat. Szakértők attól tartanak, hogy ha a víz sokáig a bazilikában áll, kárt tehet a bazilika faszerkezetében is. Az olasz kulturális miniszter válságstábot küldött Velencébe.

Az óvodák, iskolák szerdán zárva tartottak.

Szerda reggelre a vízszint 120 centiméterre süllyedt, majd a délelőtti órákban újabb ár érkezett 145 centiméteres szinttel. Az ár érkezését jelző szirénák folyamatosan jelezték a víz emelkedését. Az egy méter fölötti vízszint azt jelenti, hogy több ponton a térdig érő gumicsizma sem elegendő a közlekedéshez.

A város kedd óta víz alatt van, az éjszakai órákban a víz elérte a 187 centiméteres magasságot, ami rekordnak számít: a történelmi feljegyzések szerint ilyen magas vizet 1200 óta csak hat alkalommal mértek eddig. Ez a második legmagasabb az 1966-os után, amikor a Szent Márk téren 194 centimétert mértek.

A tengerár teljesen elöntötte Pellestrina szigetét, ahol két idős ember életét veszítette. Egyiküket áramcsapás következtében, akkor érte a halál, amikor lakóházában a szivattyúkat próbálta meg elindítani. A szigeten legutóbb ekkora ár az 1966-os nagy áradáskor volt.

A velencei Ca’Foscari palotában tűz ütött ki a víz okozta rövidzárlat miatt. Több velencei szállodát is víz öntött el az alsóbb szinteken. Az üzletek is víz alatt vannak, a gondolákat a szél elsodorta. A szél egy motoros csónakot is a szigetek rakpartjára vetett ki, több vaporetto-vizibusz szintén a rakpartokra vagy a Velencei csatornákon sorakozó facölöpöknek sodródott. A tűzoltók egész éjszaka dolgoztak. A velence közeli Chioggia utcáit is 170 centiméteres víz öntötte el.

A telefonösszeköttetés megszakadt, és továbbra is akadozik.   

A 2003-től épített Mose zsiliprendszer 7 milliárd euróba került, és a legutolsó adatok szerint több mint kilencven százalékban készen áll, mégsem lépett eddig működésbe.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás