Folytatódnak a heves harcok a Donyeck megyei Szoledar városáért
Az orosz erők a Donyeck megyei Bahmut irányában megpróbálják átvenni az ellenőrzést ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az ukrán vészhelyzeti hatóságok közleménye szerint a lángok egy oktató épületben csaptak fel, az erőműkomplexumon kívül.
A zaporizzsjai terület katonai igazgatóságának vezetője, Olekszandr Sztaruh Facebookon azt közölte, hogy a nukleáris biztonságot helyreállították. A tűznek nincsenek áldozatai.
Andrij Tuz, a létesítmény szóvivője nem sokkal korábban a Telegram üzenetküldő alkalmazáson közzétett videóban azt mondta, hogy az orosz haderő ágyúzza az erőművet, és arra kérte őket, hogy állítsák le a nehézfegyvereket, mert valós a veszélye a nukleáris katasztrófának.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az éjszaka folyamán telefonon beszélt Joe Biden amerikai elnökkel a Enerhodarban kialakult helyzetről – tudatta a washingtoni Fehér Ház. Biden is felszólította Oroszországot, hogy hagyjon fel a katonai tevékenységgel az erőműnél.
Zelenszkij az ukrán elnöki hivatal által közzétett videón kijelentette, hogy Oroszország a háborúban „nukleáris terrorizmushoz” folyamodik, és meg akarja ismételni a csernobili katasztrófát.
„Figyelmeztetünk mindenkit, hogy még soha egyetlen ország sem lövetett nukleáris erőművet. Ez az első eset az emberiség történetében. Ez a terrorista állam nukleáris terrorizmust alkalmaz” – húzta alá az ukrán elnök.
⚡️⚡️⚡️As a result of the shelling at the #Zaporozhye nuclear power plant, a fire started. The exact location of the fire is being specified. CCTV cameras at the plant show flames and smoke. pic.twitter.com/XoN2TzAVJu
— NEXTA (@nexta_tv) March 3, 2022
A hír megjelenése után elsőként Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter reagált, aki a Twitteren azt írta, hogy az oroszok minden irányból tűz alá vették az atomerőművet, amelyben tűz ütött ki. A miniszter szerint, ha robbanás következik be, az tízszer nagyobb katasztrófát okozhat, mint a csernobili baleset, a világ eddigi legsúlyosabb nukleáris szerencsétlensége.
„Az oroszoknak azonnal abba kell hagyniuk a tüzelést, oda kell engedniük a tűzoltókat, és biztonságos övezetet kell létrehozni” – írta a miniszter a közösségi oldalon.
A Zaporizzsjai terület katonai igazgatóságának vezetője, Olekszandr Sztaruh a Facebookon azt írta, hogy a tűzoltóknak sikerült bejutniuk a létesítménybe, és nincs sugárveszély.
„Az erőmű igazgatója jelezte, hogy a nukleáris biztonság garantált. Az illetékesek szerint egy oktató épületet és egy laboratóriumot érintett a tűz” – tudatta Sztaruh.
A bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia-ügynökség péntek hajnalban arról adott hírt, hogy az ukrán hatóságoktól azt a tájékoztatást kapta, hogy nem mértek változást a radioaktív sugárzásban az atomerőműnél. A szervezet folyamatos kapcsolatot tart az ukrán hatóságokkal, a nap folyamán pedig sajtótájékoztatót tartanak.
A város polgármestere nem sokkal ezt megelőzően úgy nyilatkozott, hogy az orosz és az ukrán erők a település határában harcolnak.
A zaporizzsjai atomerőmű a legnagyobb ilyen létesítmény Európában; 6, egyenként 950 megawatt teljesítményű reaktora van. Az ukrán nukleáris energiatermelés csaknem felét, a teljes ukrajnai áramtermelés mintegy ötödét adja.
Az orosz hadsereg átvette az ellenőrzést a zaporizzsjai atomerőmű felett – közölte a RIA Novosztyi orosz hírügynökség pénteken az ukrán nukleáris szabályozási felügyeletre hivatkozva.
Az ukrajnai Zaporizzsja megye katonai kormányzata a felügyeletre hivatkozva – a hírügynökség szerint – közölte azt is, hogy a régióban a háttérsugárzás normális. Az objektum területén korábban tűz volt, amelyet eloltottak.
A RIA Novosztyi idézte Dmitro Orlovot, Enerhodar polgármesterét – a létesítmény ennek a városnak a területén található – arról, hogy a településen és az erőműben nem folynak harcok.
Korábban az atomerőmű sajtószolgálata azt közölte, hogy az objektum területén tűz ütött ki, és a háttérsugárzás változatlan. Később az ukrán rendkívüli helyzetek állami szolgálata arról adott ki tájékoztatást, hogy a tűzeset az erőmű határain kívül történt, és az egyik reaktorblokkot leállították.
Utóbb a szolgálat azt közölte, hogy az erőmű ötszintes oktatási és kiképzőközpontjának felső három szintje égett, a tüzet eloltották.
Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője azt mondta, hogy péntekre virradóra a „kijevi rezsim” próbálta meg „borzalmas provokációval” előidézni, hogy tűz alá vegyék az orosz fegyveres erők által február 28. óta megszállva tartott erőművet. A tábornok szerint helyi idő szerint hajnali 2 óra környékén ukrán diverzánsok a kiképzőközpontból tűz alá vették az orosz nemzeti gárda járőrét, majd felgyújtották és elhagyták az épületet.
Konasenkov szerint Volodimir Zelenszkij elnöknek az erőmű veszélyeztetettségére vonatkozó kijelentései, valamint az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával folytatott tárgyalásai „semmi kétséget” sem hagynak afelől, hogy a provokáció célja Oroszország megvádolása volt azzal, hogy sugárfertőzés-gócpontot hozott létre. A szóvivő azzal is vádolta a kijevi vezetést, hogy elvesztette az ellenőrzést a külföldi zsoldosokkal megerősített diverziós csoportok felett.
Zaporizzsja a legnagyobb Ukrajna négy atomerőműve közül. Ezek együttesen az ország energiaellátásának mintegy felét biztosítják.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint most először indult háború egy olyan ország ellen, amelynek ilyen kiterjedt és jól működő atomenergia-programja van. Zaporizzsja hat blokkjának nettó kapacitása egyenként 950 megawatt elektromos teljesítményű. Az első közülük 1984-ben, az utolsó pedig 1995-ben csatlakozott a hálózatra.
Az erőmű kapacitásának jelenleg csak egy része működik. A létesítmény mintegy 200 kilométerre van az Oroszország által 2014-ben annektált Krímtől.
Ihor Kolihajev Facebook-oldalán arra figyelmeztetett, hogy a helyi rablók kifoszthatják az élelmiszerboltokat – írja az UNIAN független ukrán hírügynökség.
A polgármester üzent a szupermarketek és a nagy üzletek tulajdonosainak: „a város készen áll arra, hogy átvegye a megmaradt termények elosztását. Garantáljuk, hogy eljut oda, ahol nagyon várják, kórházakhoz, árvaházakhoz, nyugdíjasokhoz, rászorulókhoz, nagycsaládosokhoz”.
Kolihajev hozzátette, szégyelli magát azon polgárok miatt, akik boltokat, szupermarketeket és bevásárlóközpontokat fosztogatnak.
Az ukrán hadsereg azt állítja, Oroszország kimerítette hadműveleti tartalékainak nagy részét Kijev elfoglalása során, és most más hadosztályoktól kap tartalékokat.
A Fegyveres Erők vezérkara Facebook-bejegyzésében elmondta, az orosz csapatoknak sikerült bekeríteni Mariupol kikötővárost.
Mariupol lakói könyörtelen lövöldözésről beszélnek, miközben az orosz erők megpróbálják elfoglalni a várost, írja a BBC.
Az ukrán hadsereg hozzátette, orosz katonák egy csoportja kivonult a fekete-tengeri haditengerészeti támaszpontokról, bár továbbra is “a tengerészgyalogosok zatokai partraszállására készülnek”.
A Reuters jelentése szerint Mariupol továbbra is ukrán ellenőrzés alatt áll, de az orosz erők bekerítették és intenzív csapások alatt tartják – közölte Nagy-Britannia pénteken hírszerzési jelentésre hivatkozva.
Az UGTSZU vállalat közlése szerint Irpin, Borodjanka, Hosztomel, Sztojanka, Voznyecsenszk, Csernyihiv egy része, Izsium, Brashkivka, Sirotino, Krasznopopivka, Donszke, Novotroicke, Prisztan, Oleski és több, a tűzvonalban lévő város és település több százezer fogyasztóval gázellátás nélkül maradt – írja az Ekonyomicseszkaja Pravda.
Kritikus a helyzet Scsasztiában, Toreckben pedig a gázinfrastruktúra bombázása miatt felfüggesztették a gázellátást. Tegnap este egy gránát eltalálta a Szeverodonyeck melletti gázvezetéket, a gázellátást felfüggesztették.
„Folytatódnak az Ukrajna kritikus infrastruktúrája elleni támadások. Az UGTSZU dolgozói továbbra is hősiesen végzik munkájukat, és első alkalommal, ahol lehet, újraindítják a gázszolgáltatást. A fő gázvezetékek a helyzetet figyelembe véve viszonylag stabilan szállítják a gázt” – áll a vállalat közleményében.
Vlagyimir Putyin figyelmeztette Oroszország szomszédait, hogy „ne eszkalálják a helyzetet” azzal, hogy további korlátozásokat vezetnek be országa ellen. A The Guardian beszámolója szerint az orosz elnök az állami Rosszija 24 hírcsatornán közvetített kormányülésen kijelentette:
„Nincsenek rossz szándékaink a szomszédainkkal szemben. Azt is tanácsolnám nekik, hogy ne eszkalálják a helyzetet, és ne vezessenek be korlátozásokat. Minden kötelezettségünket teljesítettük, és továbbra is teljesítjük azokat.”
Putyin elmondta, Oroszországnak nem érdeke, hogy megrontsa vagy tovább rontsa a kapcsolatait más országokkal, és megismételte korábbi állítását is, amely szerint az orosz hadsereg eddigi minden lépése „kizárólag az Oroszországi Föderáció elleni barátságtalan akciókra válaszul” merült fel.
(MTI)