Az ukrán vezérkar hétfőn közölte: megfigyelései alapján arra jutott, hogy Oroszország megindította kelet-ukrajnai offenzíváját, fokozva a támadásokat Donyeck és Harkiv régióban.
A vezérkar a Facebookon nyilvánosságra hozott közleményében tájékoztatott arról, hogy az orosz hadsereg teljesen ellenőrzése alá akarja vonni Donyeck és Luhanszk régiót, és Harkiv környékén is szaporodtak a támadások.
Az orosz csapatok megpróbáltak áttörni az ukrán védvonalakon a szóban forgó területeken – erősítette meg Olekszij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára.
Danyilov szerint úgy tűnik, hogy hétfő reggel az oroszok megkezdték a keleti offenzíva „aktív szakaszát”.
Szerhij Hajdaj luhanszki kormányzó is megerősítette az orosz támadások tényét. Elmondta: elveszítették az ellenőrzést Kreminna fölött, utcai harcok zajlanak a városban, a civilek evakuálása nem lehetséges. „Óráról órára romlik a helyzet” – jegyezte meg.
Olekszij Aresztovics ukrán elnöki tanácsadó korábban beszámolt róla, hogy az ország délkeleti részén, Zaporizzsja térségében is megpróbáltak előrenyomulni az oroszok. Az ottani műveletekben mintegy tízezer orosz katona vesz részt.
Mariupol körül is folytatódtak a harcok. A város polgármestere elmondta, hogy több mint 40 ezer embert elhurcoltak a településről az oroszbarát szakadárok felügyelete alatt álló területekre. Az erősen ostromlott Mariupolban jelenleg körülbelül százezer civil tartózkodik.
Eközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn tájékoztatott arról, hogy hivatalosan is benyújtotta azt a kitöltött kérdőívet, amelyben Ukrajna tagságért folyamodik az Európai Unióhoz. Reményei szerint országa heteken belül tagjelölti státuszt kaphat. Ukrajna bízik benne, hogy már júniusban, az Európai Tanács ülésén tagjelöltté válhat.
A kérdőívet az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen adta át Zelenszkijnek, amikor április 8-án Kijevbe látogatott. Az Európai Unió (EU) hétfőn elítélte, hogy az orosz erők polgári személyeket és létesítményeket bombáznak Ukrajnában.
Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője leszögezte: a háborús bűncselekmények elkövetői nem maradhatnak büntetlenül.
Martin Griffiths, az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkárhelyettese elmondta: egyelőre nincs a láthatáron humanitárius tűzszünet Ukrajna és Oroszország között, de néhány héten belül talán sor kerülhet rá. Hozzátette: az ENSZ azt tervezi, hogy a napokban segélykonvojt indít Kelet-Ukrajnába.
Az orosz erők kedden széles fronton támadtak Kelet-Ukrajnában egy teljes körű szárazföldi offenzíva részeként, hogy átvegyék az ország keleti ipari központjának ellenőrzését. Az offenzívát ukrán tisztségviselők a háború új szakaszának nevezték.
Az ukrán vezérkar kedden kora reggel azt közölte, az orosz erők arra összpontosítják erőfeszítéseiket, hogy teljes mértékben ellenőrzésük alá vonják a Donyec-medencei régiót, és kísérletet tesznek arra, hogy áttörjék az ukrán védelmet szinte a teljes frontvonal mentén.
Az orosz erők széles fronton támadnak Kelet-Ukrajnában
A fokozottabb támadások hétfőn kezdődtek a több mint 480 kilométeres front mentén, a Donyeck és Luhanszk régiókra összpontosítva, az orosz erők több szakaszon próbáltak előrenyomulni, többek között a szomszédos Harkiv felől.
A közlemény szerint a Donyec-medence déli részén az orosz hadsereg folytatta a stratégiai fontosságú Mariupol kikötőváros blokádját és ágyúzását, továbbá rakétákkal indított támadását, akárcsak más városoknál.
Korábban egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő azt mondta, hogy jelenleg 76 orosz harci egység, úgynevezett zászlóalj-taktikai csoport van Kelet- és Dél-Ukrajnában, szemben a múlt heti 65-tel. Ez körülbelül 50 000-60 000 katonát jelenthet.
Eközben Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes kedd reggel azt közölte, továbbra sincs megállapodás a harcok sújtotta városokban és településeken rekedt civilek kimenekítéséről. Emlékeztetett arra is, hogy az orosz fél már harmadik napja zárkózik el a humanitárius folyosók kialakítása elől.
Ugyancsak kedden Gyenyisz Pusilin, az önhatalmúlag kikiáltott donyecki népköztársaság vezetője, valamint Eduard Baszurin, a donyecki népi milícia parancsnokhelyettese azt mondták, csapataik fel akarják szabadítani az ostromgyűrűbe zárt Mariupolban lévő Azovsztal acélüzemet.
(MTI)