Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Van, ahol már fizetni kell a tiszta levegőért

Van, ahol már fizetni kell a tiszta levegőért Külföld

Az ENSZ nemrég kiadott jelentéséből kiderül: percenként nagyjából 13-an vesztik életüket olyan betegségben, amely közvetlenül vagy közvetve, de kapcsolatban áll a levegő károsanyag-tartalmának emelkedő mértékével.

Hirdetés
Hirdetés

A téma kapcsán az Egy Fa, Egy Élet, Egy Jövő nonprofit szervezet összegyűjtötte, mely városok számítanak a legszennyezettebbnek a világon.

1. Delhi, India

India második legnagyobb metropoliszában, a nagyjából 25 millió lakosú Delhiben régóta visszatérő, már-már állandó probléma a légszennyezettség. 2019 novemberében a helyzet odáig fajult, hogy oxigénbárok nyíltak, ahol 4-6 dollárért 15 percnyi adagot lehetett vásárolni a tiszta levegőből.

2. Ulánbátor, Mongólia

Mongólia fővárosában a problémát az okozza, hogy a rendkívül hideg, akár -40 fokot is meghaladó hidegben a szegénynegyedek és a várost körülvevő sátortáborok lakói a számukra legolcsóbb fűtési formával, tehát feldolgozatlan szénnel, fával, műanyaghulladékkal és gumiabronccsal fűtenek, ezzel mérgező füstöt és rengeteg szennyező anyagot juttatva a levegőbe.

3. Dakka, Banglades

Dakka gyakran szerepel a világ legélhetetlenebb városainak listáján, és ennek csak az egyik oka a légszennyezettség. A rossz energia- és vízellátást csak tetézi a szegénység és a közbiztonság hiánya.

4. Szöul, Dél-Korea

Dél-Koreában 2019-ben már rendkívüli parlamenti intézkedéseket hoztak a légszennyezettség visszaszorítására. Szöulban ennek megfelelően rendszeresek a járműhasználatot érő korlátozások, a széntüzelésű erőművek működését időszakosan csökkentik, és az építkezések üteme is lelassult. 

5. Hanoi, Vietnám

Egy 2019-es statisztika szerint Hanoi nagyjából 8 milliós lakosságára közel 5 millió robogó és fél millió autó jut, ez pedig nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a vietnámi főváros levegőjének minősége az egészséges érték alá kerüljön. A tervek szerint a szennyezés csökkentésére 2030-ig a városból végleg kitiltják a motorkerékpárokat. 

A légzőszervi és szívbetegségek kockázatát is növelő légszennyezettség az ázsiai és afrikai országok településein igazán magas, ám sajnos még az európai városok sem büszkélkedhetnek minden esetben kifogástalan adatokkal.

(femina)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás