Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A nemzetközi gombásztábor és mikológiai-etnomikológiai (természettudományi-néprajzi) konferencia mintegy 70 állandó és 20 időnként bejáró résztvevővel zajlott, akik az egész magyar nyelvterületről (a Kárpát-medencéből) érkeztek a Hargita megyei településre – számolt be lapunknak Zsigmond Győző, a szervező egyesület vezetője.
A tábor ideje alatt néprajzi és természettudományi vonatkozású kutatások eredményeit mutatták be, felmérték a vidék gombavilágát, a népi gombászat szempontjait is figyelembe véve. Előadások, filmek, kiállítások, versenyek, játékok, gombaismereti túrák igyekeztek kielégíteni a 4 nemzedékből, és a hazaiakon kívül az anyaországból is verbuválódott érdeklődőket, résztvevőket.
Az első napon Tamás Ernő polgármester nyitotta meg a rendezvényt, üdvözölte házigazdaként a jelenlévőket, majd Udvarhelyszék népi gombászata címmel hangzott el előadás. Naponta volt legalább öt gombásztúra helybeliek kalauzolásával (a túravezetők dolgát Tóth Márton főerdész hangolta össze), volt azonosítás és a gombák szépe kiválasztása sem maradt el. Gombás vonatkozású könyvet mutatott be Kőszeginé Tóth Judit. Élő és – a különleges körülmények, utazási korlátozások miatt – online előadásokat hallgattak a résztvevők: Rimóczi Imre a Kárpát-medence orchideáinak szomszédságában élő nagygombáinkról, Kicsi Sándor András állat és gomba kapcsolatáról tudósított etnomikológiai vonatkozásban, Zsigmond Győző az udvarhelyszéki népi gombászatról, valamint az LKG tavalyi rendezvényeiről beszélt, Macalik Kunigunda beszámolt a kolozsvári mikológiai és etnomikológiai kutatásokról, Fehér Kinga és Babos Krisztina a Szatmár megyei gombászok körének mikológiai, etnomikológiai munkásságáról tájékoztatott, Bélfenyéri Gábor a marosi Gombász Baráti Körről beszélt, Szász Gábor Varság történetét mutatta be, Pál-Fám Ferenc, valamint Zoltán Sándor és Fedor Ilona frissen szedett példányok alapján tartottak előadást a vidék gombáiról.
A gyűjtött gombákról naponta volt képes ismertető, bemutatták a jövő évi gombanaptárt is. A gomba-felismerési verseny, a szabadtéri gombás játékok, a hozott gombasavanyúságok versenye is összejött, s a szabad program sem maradt el. Külön színfoltot jelentett a gombapreparátum- és gombafotó-kiállítás. A szervező egyesület átadta idén is a Veress Magda-díjat, ezúttal Búzás Mihály Barnának.
Erdélyi és anyaországi szakemberek segítségével történt az azonosítás, a terepmunka: a táborozók ez alkalommal is alaposan hozzájárultak a vidék gombavilágának felméréséhez, a vidék népszerűsítéséhez. Az időjárási viszonyok kedveztek, 250-nél több gombafajt gyűjtöttek, azonosítottak a táborban, és ki is állították feliratozva azok nagy részét.
A képen meg is van mindenki közt a két méter távolság. Emberek világ járvány van olyan nehéz ezt meg érteni?